W dniu 9 grudnia 2017 roku w Warszawie odbyła się sesja naukowa „125 lat Kongresu Paryskiego i powstania Polskiej Partii Socjalistycznej”. Organizatorem sesji była Komisja Historyczna RN PPS.
Podczas sesji zostały zaprezentowane następujące referaty dotyczące historii i szerokiego kontekstu działalności Polskiej Partii Socjalistycznej: prof. Stanisław Michałowski – Rola PPS w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918, red. Andrzej Ziemski – Podstawowe przyczyny społeczno-polityczne powstania PPS w 1892 roku, prof. Maria Szyszkowska – Co to znaczy być socjalistą oraz dr Holger Politt – Polska Partia Socjalistyczna w dobie Rewolucji 1905-1906.
W posiedzeniu wzięło udział blisko sto osób związanych z PPS, w tym członkowie organizacji terenowych z całego kraju, a także przedstawiciele większości organizacji i partii lewicy zrzeszonych m.in. w Porozumieniu Socjalistów, Radzie Dialogu i Porozumienia Lewicy oraz przedstawiciele kierownictw Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Pracy, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego, Polskiej Lewicy, Forum Postępu i Pokoleń.
Socjaliści mieli zasadniczy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, socjalistą był Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński i dziesiątki innych, którzy na trwale wpisali się w historię Polski jako żołnierze walczący o niepodległość i twórcy nowoczesnego państwa, które odrodziło się po 123 latach zaborów. Dzisiejsza narracja historyczna prawicy wypacza oczywiste fakty historyczne, przypisując sobie zasługi niewspółmierne do rzeczywistości, co należy przypominać na każdym kroku, szczególnie w przededniu 100 rocznicy niepodległości.
Podczas dyskusji skupiono się na szerokim wachlarzu problemów związanych m.in. z ponad stuletnim doświadczeniem polskich socjalistów łączących w swej aktywności publicznej walkę o wolność i niepodległość Polski z walką o sprawiedliwość społeczną i interes ludzi pracy.
Polska Partia Socjalistyczna jest dziś najstarszą partią polityczną w Polsce, jej ogromny dorobek i poświęcenie a także ideowość członków pozwalała zawsze w historii przetrwać najtrudniejsze chwile i pozytywnie odpowiadać na potrzeby Polaków, szczególnie ludzi pracy. W okresach walki o niepodległość i wyzwolenie Polski ludzie PPS stawali zawsze w pierwszych szeregach i często poświęcali życie dla wolności i sprawiedliwości.
Dziś PPS ma pełne prawo czuć się sumieniem polskiej lewicy. Dorobek PPS i wskazania płynące z doświadczenia mogą być ważnym elementem w odrodzeniu zarówno myśli lewicowej, jak i praktyki działania wypływającej z podstawowych interesów społeczeństwa.