W ostatnim wydaniu programu „Kwadrans Polityczny” w TVP 1 przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski zaapelował o zrównoważone podejście do rozwoju sztucznej inteligencji, stwierdzając: „Korzystajmy, ale mądrze”. Polityk podkreślił również potrzebę globalnej współpracy w kontekście regulacji AI.
Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy przedstawił swoje spostrzeżenia na temat rosnącego wpływu sztucznej inteligencji (AI) w naszym świecie.
Rozpoczynając od kontekstu obecnego stanu technologii, Krzysztof Gawkowski zauważył: „Sztuczna inteligencja to szansa i zagrożenie dla przyszłości ludzkości. Dziś wszędzie, gdzie jesteśmy, otacza nas cyfrowa rzeczywistość, w telefonach, tabletach, ale też i w samochodach, lodówkach, pralkach oraz zmywarkach.” Jego uwagi na temat gromadzenia danych przez codzienne urządzenia podkreślają znaczenie prywatności i bezpieczeństwa w erze cyfryzacji.
Podnosząc kwestię odpowiedzialności za rozwój AI, Gawkowski stwierdził: „Prawdziwe niebezpieczeństwo nadejdzie wtedy, kiedy to nie człowiek, ale algorytm zadecyduje jaki napisać program.” To stwierdzenie rzuca światło na rosnącą zależność od maszyn i konieczność zachowania ludzkiego nadzoru nad technologią.
Przechodząc do konkretnych propozycji, wyjaśnił swoje stanowisko w sprawie regulacji AI: „Jesteśmy przed dwoma drogami. Pierwsza, kontrolujemy i nakładamy pewne ramy, robią to zarówno państwa, jak i firmy. Druga droga to wszystko uwalniamy. Ja jestem zwolennikiem drogi środka, państwo musi ingerować i nakładać pewne ramy.” Polityk wyraźnie podkreślił znaczenie równowagi między innowacją a kontrolą.
Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy zwrócił również uwagę na zagrożenia związane z technologiami manipulacji obrazem i dźwiękiem: „Kiedy widzę deep fake, kiedy obrazy polityków mówią ich własnym głosem, to wiem, że to jest zagrożenie. Ktoś się może na to nabrać i zostać wprowadzony w błąd.” Gawkowski podkreślił ważność świadomości i edukacji w zakresie technologii AI, aby zapobiec dezinformacji i manipulacji.
Przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy wezwał do globalnej współpracy w regulacji AI, mówiąc: „Polska nie może wprowadzać regulacji w tej kwestii sama, one muszą mieć charakter światowy, a na pewno już europejski.” Podkreślił przy tym, jak ważne jest, aby państwa wspólnie stawiły czoła wyzwaniom związanym z gigantami cyfrowymi, które często dysponują większymi budżetami niż niejedno państwo.
Apel Gawkowskiego o „korzystanie, ale mądre” z technologii AI odzwierciedla potrzebę świadomego podejścia do postępu technologicznego przez Ministerstwo Cyfryzacji i polską administrację, które uwzględnia zarówno jego potencjał, jak i zagrożenia.
tvp/lewica/jm