PiS odda zakonnikom park narodowy?

Piotr Nowak (Strajk.eu)

Pierwszą misją powoływanego ministerstwa środowiska będzie okrojenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pięć hektarów gruntów zostanie wyłączonych z publicznej jurysdykcji. Beneficjentami takiego ruchu zostaną oblaci ze Świętego Krzyża.

O tym, że działki znajdujące się w granicach ŚPN zostaną przekwalifikowane na grunty pod zabudowę, a następnie przekazane zakonowi, mówiło się już podczas poprzedniej kadencji rządów PiS. Orędownikiem uwłaszczenia kleru był ówczesny minister środowiska Jan Szyszko, związany blisko z katolickimi fundamentalistami z Radia Maryja. Kiedy jednak Szyszko musiał ustąpił miejsca Andrzejowi Adamczykowi, prace nad przygotowaniem rozporządzenia zostały spowolnione. Jednak kilka dni temu na profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego została opublikowana informacja, że „prace przywrócenia własności dla Sanktuarium będą kontynuowane”.

Decyzja została podjęta na spotkaniu, w którym uczestniczyli członek zarządu województwa świętokrzyskiego Mariusz Gosek, także minister bez teki Michał Woś, Ojciec Superior Marian Puchała oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ŚPN) Jan Reklewski. Dziwna wydaje się obecność Wosia, który obecnie nie pełni żadnej funkcji w rządzie, a resort środowiska ma otrzymać dopiero po podziale ministerstwa klimatu, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

ŚPN ma utracić prawo do wieczystej dzierżawy, a teren ma zostać przeznaczony pod urbanizację. Wiadomo już, że ojcowie oblaci otrzymają propozycję wykupu 5 hektarów z bonifikatą.

Dyrektor parku Jan Reklewski udaje, że sprawy nie ma.
– To jest w kompetencjach Rady Ministrów. Inicjatywa i wola przeprowadzenia takiego rozporządzenia zależy od czynników politycznych. Ja jestem od chronienia przyrody – mówi Onetowi. – Czekam na rozstrzygnięcia, jakie zapadną w tej sprawie.

O tym, że część parku narodowego zostanie przekazana klerowi mówi otwarcie Mariusz Gosek. – Prace nad rozporządzeniami w okresie przejściowym nie są prowadzone przez Ministerstwo Klimatu. Po powstaniu Ministerstwa Środowiska będą kontynuowane – zaznacza Mariusz Gosek. Podkreśla, że sprawa podarunku do ojców jest dla polityków sprawą istotną.

– Teraz wspólnie będziemy rozmawiali z ministrem Michałem Wosiem na temat kwestii związanych z własnością ziem na Świętym Krzyżu. Trudno zgodzić się, żeby prawa część klasztoru i polana, na której odprawiane są Msze Święte, nie należała do sanktuarium – uważa Mariusz Gosek.
Świętokrzyski Park Narodowy w obecnych granicach stworzyła władza ludowa w 1950 r. To obszar ochrony m.in. naturalnych drzewostanów jodłowych czy słynnych gołobórz. Nie brakuje w nim cennych zbiorowisk roślinnych, zagrożonych gatunków grzybów, roślin oraz zwierząt.
W 2002 roku złożona z przedstawicieli Kościoła i MSWiA Komisja Majątkowa uznała roszczenia zakonników i Kurii Sandomierskiej do klasztornego zachodniego skrzydła za bezpodstawne. Decyzję uznano za ostateczną.

Poprzedni

Pamiętać o bohaterach, kontynuować ich walkę

Następny

Pomnik Berlinga dobity

Zostaw komentarz