Neoliberalizm schodzi ze sceny politycznej świata. Odchodzi nie tylko wskutek szkód jakie wyrządził światowej gospodarce, ustrojowi demokratycznemu czy stosunkom międzyludzkim, ale odchodzi
również wskutek rosnącej świadomości społecznej o tych szkodach czemu sprzyjają publikacje wielu filozofów, ekonomistów i polityków takich jak Th. Piketty, Sh. Zuboff, G. Kołodko, K. Pobłocki, H. Song czy J.E. Stglitz.
Powszechne staje się oczekiwanie nowej, pro-człowieczej ekonomii, nowych reguł społecznych. Oczekiwaniom tym towarzyszą nieznane naszym lewicowym przednikom wyzwania, takie jak katastrofa klimatyczna i biologiczna czy nieokiełznany rozwój technologii inwigilacyjnych i sztucznej inteligencji. W tej sytuacji w pełni zasadne jest pytanie: czym jest i czym powinna być lewica XXI wieku: czy, mówiąc obrazowo powinna wstydliwie „wyprowadzić” swój czerwony sztandar zastępując go sztandarami zielonym i w kolorach tęczy, czy też wręcz przeciwnie, powinna go podnieść, dodając do niego inne barwy symbolizujące prawa człowieka i walkę o ratunek naszej planety?
Na to pytanie będziemy usiłować odpowiedzieć (choćby w maleńkiej cząstce) na sympozjum „Lewica po neoliberalizmie”, które odbędzie się 25 listopada b.r. we Wrocławiu. Sympozjum, organizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Przyszłość Socjalizm Demokracja przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Intencją organizatorów sympozjum nie jest poszukiwanie pomysłów programowych dla lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych w Polsce, lecz zainicjowanie dyskusji o strategicznej roli lewicy we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie. Celem sympozjum jest skonkretyzowany opis trendów, sił oraz procesów, które działają w okresie schyłkowym doktryny zwanej neoliberalizmem.
Dyskusję w trzech panelach: „Człowiek a polityka”, Człowiek a gospodarka” i „Człowiek a człowiek” poprzedzi wykład prof. G. Kołodki „Wojna i pokój. Polityka i gospodarka”. Wśród panelistów między innymi parlamentarzyści Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Krzysztof Śmiszek, profesorowie J. Hańderek, A. Chmielewski, R. Kurek, M. Noga, oraz inni znani naukowcy i publicyści jak B. Kaczmarek, K. Janik czy T. Kochan.
Frekwencja na tym sympozjum będzie mieć duże znaczenie dla kontynuowania dyskusji w kręgach lewicowych. Dlatego Zarząd Stowarzyszenia Przyszłość Socjalizm Demokracja zwraca się z zaproszeniem i apelem jednocześnie do ludzi lewicy o jak najszerszy udział w tym wydarzeniu.
Szczegóły dotyczące sympozjum w tym formularz rejestracji uczestnictwa znajduje się na stronie:
https://wns.uni.wroc.pl/Wydarzenia/Lewica-po-neoliberalizmie
Do zobaczenia we Wrocławiu!
Jacek Uczkiewicz
Prezes
Stowarzyszenia Przyszłość