– Od 1 czerwca 2017 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Zmiany są korzystne dla osób, które dotąd były narażone na niemal nieograniczony wyzysk.
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmiany zagwarantują poprawę warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych. Niemożliwe będzie zatrudnianie osób przez kolejne agencje w nieskończoność, bez ostatecznego zagwarantowania stałego etatu. „Nowe przepisy wprowadzają 18 miesięczny limit pracy tymczasowej, wykonywanej w okresie 36 kolejnych miesięcy kalendarzowych, zarówno w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej, jak pracodawcy użytkownika. Limit ten obowiązuje niezależnie od tego, czy skierowanie do danego pracodawcy następuje z jednej, czy też z kilku agencji pracy tymczasowej. Zapobieganie to zjawisku tworzenia kolejnych agencji pracy tymczasowej jedynie w tym celu, aby tego samego pracownika tymczasowego można było wielokrotnie kierować do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego samego pracodawcy – tzw. »pączkowanie« agencji pracy tymczasowej” – czytamy w komunikacie resortu. Dowiadujemy się również, że regulacje będą obowiązywać zarówno w przypadku osób pracujących na śmieciówkach, jak i tych, które w agencjach miały umowy na czas określony.
Resort nakłada również na firmy świadczące pośrednictwo pracy obowiązek zapewnienia skutecznej platformy komunikacyjnej z zatrudnionymi. Pracownik ma otrzymać jasne wytyczne co do kanałów przekazywania informacji w sprawach dotyczących jego zatrudnienia, wynagrodzeń, grafików i przepisów BHP. Ma to m.in. zapobiec sytuacji, w których pracownicy byli zmuszani do pracy bez określonej w Kodeksie pracy 13-godzinnej przerwy pomiędzy zmianami.
Poprawi się również sytuacja kobiet w ciąży, które podejmują pracę tymczasową. Ustawa zwiększa ich ochronę; jeżeli ich umowa miałaby wygasnąć po upływie 3 miesiąca ciąży, automatycznie zostanie uruchomiona procedura przedłużenia umowy do dnia porodu (zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy), pod warunkiem, że taka pracownica będzie miała co najmniej 2 miesięczny okres zatrudnienia w danej agencji jako pracownik tymczasowy. Dzięki temu otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński na zasadach zasiłku macierzyńskiego.
Państwowa Inspekcja Pracy zyska możliwości przeprowadzania bieżących kontroli w zakresie limitów pracy tymczasowej oraz w przypadkach powierzania pracownikowi tymczasowemu pracy, która nie może być przez niego wykonywana. W takich sprawach inspektor pracy będzie oskarżycielem publicznym, a także będzie mógł nakładać grzywnę (do 2 tys., a w przypadku recydywy do 5 tys. złotych).