18 września 2024

Pierwszy finał Kubota

Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do finału turnieju debla turnieju ATP World Tour w Londynie. Dla Polaka był to pierwszy w karierze występ w finałowej potyczce w turnieju mistrzów, dla Brazylijczyka drugi.

W finale ATP World Tour w Londynie Kubot i Melo zmierzyli się z broniącymi tytułu sprzed roku Finem Henrim Kontinenem i Australijczykiem Johnem Peersem. Dla polsko-brazylijskiego duetu był to w tym sezonie dziesiąta finałowa potyczka w turniejach pod szyldem ATP. Wcześniej wygrali sześć turniejów – w Miami, Madrycie, Den Bosch, Halle, wielkoszlemowym Wimbledonie i Paryżu. Kubot i Melo w Londynie do półfinału awansowali z drugiego miejsca w grupie „Woodbridge/Woodforde”. Promocję zapewnili sobie już po dwóch pierwszych meczach, w których pokonali Chorwata Ivana Dodiga i Hiszpana Marcela Granollersa oraz amerykańskich bliźniaków Boba i Mike’a Bryanów, więc w ostatnim spotkaniu mogli sobie pozwolić na rozprężenie, które skwapliwie wykorzystali Brytyjczyk Jamie Murray i Brazylijczyk Bruno Soares, którzy wygrali 6:2, 6:4 i zapewnili sobie awans z pierwszego miejsca. Dla Polaka i jego brazylijskiego partnera była to korzystna porażka, bo przegrywając z Murray’em i Soaresem wyeliminowali z dalszej rywalizacji braci Bryanów, czterokrotnych triumfatorów turnieju mistrzów oraz uniknęli starcia już w półfinale z Kontinenem i Peersem. W potyczce o finał ich przeciwnikami byli dużo niżej notowani w hierarchii deblistów Amerykanin Ryan Harrison i Nowozelandczyk Michael Venus, których Polak i Brazylijczyk pokonali łatwo 6:1, 6:4. W drugiej półfinałowej potyczce Kontinen i Peers wygrali z Murray’em i Soaresem 7:6(2), 6:2.
Dla 35-letniego Kubota tegoroczny występ w turnieju mistrzów jest czwartym w karierze. W latach 2009 i 2010, grając w parze z Austriakiem Oliverem Marachem, odpadał z rywalizacji już w fazie grupowej. Lepiej poszło Polakowi trzy lata temu, gdy partnerował mu Szwed Robert Lindstedt. W 2014 roku przebili się do półfinału, w którym przegrali z parą Ivan Dodig – Marcelo Melo. Młodszy o rok od Kubota Brazylijczyk zakwalifikował się do turnieju mistrzów po raz piąty z rzędu, ale do finału przebił się dopiero po raz drugi. Wcześniej dokonał tej sztuki w parze z Dodigiem w 2014 roku.
Finałowy mecz w grze podwójnej ATP Word Tour Kubot, Melo – Kontinen, Peers rozegrany w niedzielę zakończył się po zamknięciu wydania. Podobnie jak finałowy pojedynek w singlu pomiędzy 26-letnim Belgiem Davidem Goffinem, który w półfinale sprawił sensację pokonując Szwajcara Rogera Federera (grał 14 raz półfinale turnieju mistrzów o 11. finał) oraz również 26-letnim Bułgarem Grigorem Dimitrowem, półfinałowym pogromcą Amerykanina Jacka Socka. Do tych potyczek wrócimy w następnym wydaniu.