Gest pojednawczy
Premier Pakistanu Imran Khan, występując przed parlamentem kraju, powiedział, że jeden z dwóch zatrzymanych pilotów indyjskich Sił Powietrznych wróci do ojczyzny. Jak zaznaczył pakistański premier, wczoraj wieczorem „próbował omówić” sytuację w rozmowie telefonicznej ze swoim indyjskim odpowiednikiem Narendrą Modim. Stosunki między Indiami a Pakistanem pogorszyły się po tym, jak 14 lutego doszło do ataku na kolumnę samochodową Centralnych Sił Rezerwowych Policji (największej zmilitaryzowanej formacji w Indiach) stacjonującą w stanie Dżammu i Kaszmir. W rezultacie indyjskie lotnictwo przeprowadziło ataki na cele na terytorium Pakistanu oraz doszło do wzajemnego ostrzału pozycji. W toku działań zostały zestrzelone dwa samoloty indyjskie, z których jeden spadł na terytorium Pakistanu.
Buhari 2.0
Po podliczeniu głosów nigeryjska Nielazleżna Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że zwycięzcą wyborów głowy państwa został urzędujący prezydent Muhammadu Buhari. Uzyskał blisko 4 mln głosów więcej od swojego głównego rywala, Abubakara Atiku, co wszakże nie jest dużą różnicą w kraju, w którym uprawnionych do głosowania jest ponad 70 mln wyborców. Atiku nie uznania wyniku wyborów i odmówił złożenia gratulacji zwycięzcy, choć zdaniem obserwatorów przebieg głosowania i procedury związane z obliczaniem i kolacjonowaniem wyników nie budziły zasadniczych zastrzeżeń. Partia prezydenta Buhariego uzyskała także zdecydowaną większość w wyborach obu izb Zgromadzenia Narodowego Nigerii.
Rosja trzyma rękę na pulsie
„Rosja współpracuje ze wszystkimi krajami, które są zaniepokojone perspektywą siłowego rozwiązania sytuacji w Wenezueli” – powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z szefami MSZ Indii i Chin. Jak podkreślił, „Rosja wyraża nadzieję, że państwa, które podpisały Kartę Narodów Zjednoczonych, opowiedzą się przeciw takim działaniom USA w Ameryce Południowej”. „Uważnie śledzimy doniesienia o tym, co tam się naprawdę dzieje i widzimy, że podejmowane są absolutnie bezpardonowe próby stworzenia pretekstu do rozpoczęcia interwencji zbrojnej” – zaznaczył i dodał, że „ściąganie techniki wojskowej i przygotowanie oddziałów specjalnych świadczy właśnie o tym, że groźby Waszyngtonu są całkiem realne”. „To, że Waszyngton publicznie, ustami dowództwa USA mówi, iż dni prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro są policzone, jest bezpośrednim dowodem na to, że następne w kolejce będą Kuba i Nikaragua” – powiedział Siergiej Ławrow.
NATO na Morzu Czarnym
Sojusz Północnoatlantycki zaplanował. przeprowadzenie manewrów morskich sił sojuszu pod kryptonimem „Posejdon 19”. Ćwiczenia odbęda się na Morzu Czarnym w dniach 1-8 marca.
Jak bogaty jest Putin?
Interesuje to amerykańskie kongresmenki, Val Demings i Elise Stefanik. Zażądały od wywiadu USA dostarczenia danych o wielkości dochodów i majątku rosyjskiego prezydenta.
Pożar na dworcu
Ponad 20 osób zginęło w pożarze na głównej stacji kolejowej w Kairze. Jego przyczyną było wykolejenie się pociągu, w wyniku którego eksplodował zbiornik paliwa lokomotywy spalinowej.
Stanu wyjątkowego nie będzie?
Izba Reprezentantów USA przegłosowała rezolucję unieważniającą decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarach przy granicy z Meksykiem.