48 godzin świat

16+1

Za tym skrótem kryje się platforma współpracy pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. 8. szczyt tej inicjatywy odbył się w piątek w Dubrowniku. Zakończył się przyjęciem dokumentu wyznaczającego kierunki współpracy na nadchodzący rok. Kilka dni wcześniej odbył się z kolei szczyt UE-Chiny, który nie przyniósł wprawdzie zdecydowanego przełomu – w przeddzień szczytu wyrażano nawet obawy, że może nie dojść do podpisania wspólnej deklaracji. Została on uzgodniona, ale jej sformułowania są dość ogólnikowe. Chiny zdecydowanie preferują rozwijanie kontaktów na drodze bilateralnej z poszczególnymi państwami lub subregionalnymi grupami, wykorzystując w tym celu platformę „pasa i Szlaku”, a nie z instytucjami UE, ale problemem jest także brak konsekwentnej polityki wobec Chin po stronie UE. Niemniej jednak UE jako partner nie jest dla Chin bez znaczenia, w szczególności wobec konfliktu handlowego pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.

Protesty w Serbii

Manifestacje przeciwko prezydentowi Aleksandarowi Vučiciowi trwają już od miesięcy, ale ciągle przybierają na sile. W sobotę w Belgradzie protestowało ok. 10 tys. osób, domagając się nowych wyborów i wolności mediów. Zdaniem przywódców opozycji , władze uniemożliwiały zwolennikom protestów z innych miast przyjazd do stolicy. Protest wzbudził takie obawy po stronie rządzącej partii, że jej członkowie zabarykadowali się w gmachu parlamentu, twierdząc że obawiają się „faszystów” i „zbójców”. Faktycznie – jeden z poprzedników Vučica – Slobodan Milošević – został obalony, gdy tłum wdarł się w 2000 r. do parlamentu. Demonstracje przeciwko Vučiciowi mają jednak pokojowy przebieg.

Nadzieja dla lewicy

Według sondaży przeprowadzanych przed wczorajszymi wyborami parlamentarnymi w Finlandii na największą liczbę głosów może liczyć Partia Socjaldemokratyczna – zamierza ją poprzeć 19 proc. głosujących. Oznaczałoby to sformowanie rządu koalicyjnego, ale pod przewodnictwem lewicowego premiera. Sytuacja nie wygląda jednak tak optymistycznie, gdyż druga w kolejności jest nacjonalistyczna partia Finns, która w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podwoiła liczbę sympatyków. Trzecią siłą w parlamencie może okazać się Koalicja Narodowa, której do socjalistów także jest daleko. Pokazuje to, że fińska scena polityczna polaryzuje się, z jednej strony wskutek narastających fobii antyimigranckich, z drugiej – w wyniku stopniowego demontażu państwa opiekuńczego i zabezpieczeń społecznych. Ewentualnie możliwa by była prawdopodobnie tylko koalicja złożona z mniejszych partii, w tym Zielonych.

Kary za aborcję niekonstytucyjne

– tak stwierdził Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej. Po dość długim czasie wprawdzie, bo ustawa zakazująca przerywania ciąży w tym kraju obowiązuje od 1953 roku.

Pierwszy lot kolosa

Dziewiczy lot odbył Stratolaunch – największy skonstruowany dotąd samolot. Ma służyć do umieszczania satelitów na orbicie. Jego masa to 250 ton, a rozpiętość skrzydeł wynosi 117 m.

Sędziowie nie przeprowadzą wyborów?

Algierscy sędziowie zapowiadają, że zbojkotują nadzorowanie zaplanowanych na 4 czerwca przebiegu wyborów, jeśli zostaną one zorganizowane według dotychczasowych reguł.

Rosjanie lub Chińczycy zdobędą F-35?

Zdaniem ekspertów, jeśli wrak rozbitego nad Pacyfikiem japońskiego myśliwca wpadnie w ręce Rosjan lub Chińczyków, oznaczać to będzie przejęcie najtajniejszych technologii.