Żałoba w Tajlandii

Histeria po śmierci króla Tajlandii, 88-letniego Bhumibola Adulyadeja nie ustaje. Żałoba potrwa rok, na miesiąc zamknięto kina i dyskoteki, odwołano koncerty, festiwale, imprezy sportowe. Bary, restauracje i sklepy będą zamknięte, albo pracować krócej. Turystom „zalecono” ubierać się na czarno. Za obrazę majestatu rodziny królewskiej grozi do 15 lat więzienia. Przestępstwem może być nawet rozważanie o tym, kto zastąpi zmarłego.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Nowe sankcje Unii?

Zwykle wiarygodny „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) twierdzi, że kanclerz Niemiec, Angela Merkel chce na czwartkowym szczycie w Brukseli nakłonić UE do zaostrzenia sankcji wobec Rosji za bombardowanie Aleppo w Syrii i konwoju ONZ z pomocą humanitarną. Merkel zdaje sobie sprawę, że uzyskanie zgody SPD – partnera koalicyjnego – na nowe sankcje, a potem uzgodnienie ich z resztą krajów Unii, będzie trudne, zauważa FAS. Gazeta zwraca uwagę, że prezydent USA, Barack Obama zapewnił Merkel w rozmowie telefonicznej o poparciu dla „twardej reakcji” Europejczyków. Kolejne sankcje mogłyby objąć przemysł lotniczy i inne obszary działań z rosyjskiego resortu obrony.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Współpraca Indii i Rosji

Po rozmowach premiera Indii, Narendry Modiego i prezydenta Rosji, Władimira Putina podpisano 16 porozumień dwustronnych w dziedzinie m.in. obronności, wydobycia ropy naftowej i energetyki. Modi i Putin wzięli udział w szczycie krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) w indyjskim stanie Goa. Rosja ma dostarczyć systemy rakiet ziemia-powietrze S-400 Triumf. Mają zasięg 400 km i mogą zestrzeliwać samoloty i pociski manewrujące. Indyjska telewizji NDTV podała, że Indie kupią 4 takie systemy za kwotę 5,3 mld euro. Ponadto Indie zamierzają kupić od Rosji 200 śmigłowców bojowych Kamow Ka-226T oraz 4 fregaty projektu 1135.6, które mają być produkowane w Indiach przez specjalnie powołaną do tego spółkę indyjsko-rosyjską. Porozumienia dotyczą też pogłębienia współpracy w dziedzinie lotów kosmicznych oraz inteligentnego zarządzania miastami. Putin i Modi oglądali przez łącze wideo uruchomienie nowego reaktora w zbudowanej w oparciu o rosyjską technologię elektrowni atomowej w stanie Tamilnadu.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Pjongjang nie ustępuje

Korea Północna podjęła nieudaną próbę wystrzelenia pociskubalistycznego średniego zasięgu, podało Dowództwo Sił Strategicznych USA. USA nie zawahają się poruszyć tej sprawy na forum ONZ, obiecał rzecznik Pentagonu. Tyle, że władze w Pjongjangu demonstracyjnie ignorują wszelkie rezolucje ONZ i przeprowadzają kolejne próby. Według USA, była to nowa próba wystrzelenia rakiety typu Musudan testowanej bez powodzenia od 2010 r. Próby w kwietniu, maju i czerwcu też zakończyły się fiaskiem.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Przemyt migrantów

Policja hiszpańska zatrzymała 6 członków gangu przemycającego migrantów z Afryki do UE, podała policja w Madrycie. Z Hiszpanii wysyłano ich m.in. regularnymi liniami autobusowymi – w tym roku co najmniej 600 osób. Najpierw przeprawiano ich na łodziach – najczęściej na wyspę Gran Canaria, gdzie opiekę nad nimi roztaczały organizacje humanitarne. Po jakimś czasie przemytnicy przerzucali migrantów promem w grupach po 30-40 osób do Madrytu, a potem do Francji i dalej. Gdy policja w krajach unijnych zatrzymywała migrantów i wydalała zgodnie z przepisami do Hiszpanii, mogli po kolejnym opłaceniu gangu, podjąć nową próbę przedostania się do celu.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Więcej na obronę Niemiec

Niemcy zwiększą wydatki na obronę, by zbliżyć się do NATO-wskiego celu 2 proc. PKB – zapowiedziała kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z młodzieżówką swej partii, CDU. Nie podała, o ile, ani kiedy wzrosną nakłady. Ujawniła, że prezydent USA, Barack Obama powiedział jej, że nie może tak być, aby USA przeznaczały na obronność 3,4 proc. PKB, a Niemcy tylko 1,2 proc. By przejść od 1,2 proc. do 2 proc., musielibyśmy zwiększyć nakłady o ogromną kwotę, powiedziała. W tym roku Niemcy wydadzą na obronę 34,3 mld euro. W 2015 r. r. europejscy sojusznicy USA wydali 253 mld dol., a USA 618 mld dol. Merkel mówiła też, że rząd „ciężko pracuje” nad wydalaniem migrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Trzeba wzmocnić wysiłki na rzecz integracji tych osób, którym w Niemczech przyznano status uchodźcy, dodała. Nowością jest jej uwaga, że trzeba walczyć z przyczynami masowej migracji do Europy. Dotychczas wszyscy migranci byli dla niej „uchodźcami”.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}