48 godzin sport

Wygrana młodzieżówki
Młodzieżowa reprezentacja Polski w wyjazdowym spotkaniu 6. kolejki grupy 5 eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy pokonała Estonię 6:0. Gole dla biało-czerwonych strzelili: Mateusz Bogusz (w 4 i 58 minucie), Patryk Klimala (15), Jakub Kamiński (34), Robert Gumny (47) i Paweł Tomczyk (81). MME odbędą się w 2021 roku na Węgrzech i w Słowenii, weźmie udział 16 zespołów. Gospodarze są zwolnieni z eliminacji, a bezpośrednią kwalifikację uzyskają zwycięzcy dziewięciu grup eliminacyjnych oraz pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc według dorobku z drużynami z pierwszych pięciu miejsc w tabeli. W grupie 5 liderem jest drużyna Rosji, która ma na koncie 17 punktów, ale ma jeden mecz więcej, Polska jest druga z 13 pkt, przed Serbią (8 pkt i siedem meczów rozegranych), Bułgarią (8 pkt), Estonia (3 pkt) i Łotwą (2 pkt).

Mistrz Europy z Sopotu
Maksymilian Wójcik (SKŻ Ergo Hestia Sopot) został w Sopocie mistrzem Europy w windsurfingowej klasie Raceboard. Srebrny medal wywalczył Słowak Patrik Pollak, a trzecie miejsce zajął Paweł Gardasiewicz (YKP Warszawa). 36-letni Wójcik, który jest wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy w tej klasie, a także trenerem olimpijskiej klasy RS:X. W sopockich regatach rywalizowało jedynie 21 deskarzy z pięciu krajów.

Młodzi żużlowcy znów górą
Młodzi polscy żużlowcy wygrali w duńskim mieście Outrup drużynowe mistrzostwa świata juniorów. Biało-czerwoni triumfowali w tej rozgrywanej co roku od 15 lat imprezie po raz 13 w ogóle, a siódmy raz z rzędu. Polacy wystąpili w składzie: Dominik Kubera, Wiktor Lampart, Jakub Miśkowiak, Wiktor Trofimow jr i Norbert Krakowiak. Zgromadzili 46 punktów. Srebrny medal wywalczyli Duńczycy (42 pkt), a brązowy Brytyjczycy (32 pkt).

Wyniki w Lidze Narodów
Wyniki pierwszej serii meczów w najwyższej Dywizji A. Grupa 1: Włochy – Bośnia i Hercegowina 1:1, Holandia – Polska 1:0; Grupa 2: Islandia – Anglia 0:1, Dania – Belgia 0:2; Grupa 3: Portugalia – Chorwacja 4:1, Szwecja – Francja 0:1; Grupa 4: Niemcy – Hiszpania 1:1, Ukraina – Szwajcaria 2:1.

Polak pogwiżdże w Belgii
Paweł Raczkowski został wyznaczony przez UEFA na arbitra głównego meczu 2. kolejki Ligi Narodów w grupie 2 dywizji A Belgia – Islandia (8 września). Jego asystentami będą Radosław Siejka i Adam Kupsik, zaś sędzią technicznym Paweł Gil.

Gol Mierzejewskiego w Chinach
W meczu chińskiej ekstraklasy drużyna Tijanin Teda przegrała z ekipą Chongqing Lifan 1-2. Spora w tym zasługa Adriana Mierzejewskiego, który zdobył gola na 2:0, popisując się kapitalnym rajdem przez pół boiska w stylu Diego Maradony.

Pięciu chińskich ekspertów z Syczuan będzie pomagać Włochom w zwalczaniu COVID-19

Czterech ekspertów medycznych wraz z tłumaczem języka włoskiego w południowo-zachodniej chińskiej prowincji Syczuan wyruszyło do Szanghaju w środę aby polecieć do Włoch i pomagać w zwalczaniu nowego koronawirusa.

Pięciu ekspertów dołączy do ochotniczego zespołu ekspertów powołanego przez chiński Czerwony Krzyż i wraz z zespołem poleci do Włoch.

„Gdy dotrzemy do Włoch, zajmiemy się rozpoznaniem tamtejszej sytuacji i wymianą doświadczenia w zakresie zwalczania epidemii oraz współpracą z włoskimi lekarzami” – powiedział Liang Zongan, dyrektor departamentu chorób płuc oraz intensywnej terapii w Szpitalu Chin Zachodnich Uniwersytetu Syczuańskiego.

Pół miliona masek z podarowanych przez Chiny wylądowało w Belgii na trasie do Włoch, kolejne w drodze

Chińskie zapasy medyczne na COVID-19 dla Europy są rozładowywane na lotnisku Liege w Belgii w dniu 13 marca 2020 r. Samolot przewożący chińskie zapasy medyczne przeciw COVID-19, w tym maski na twarz i zestawy testowe na COVID-19, wylądował tam w piątek wieczorem

Podarowane przez dwie fundacje: Jack Ma i Alibaba, pół miliona masek na twarz zostanie sprawdzonych i dostarczonych do ciężarówek we Włoszech, gdzie odbierze je miejscowy Czerwony Krzyż. „Zniknij, o nocy! O świcie, Wygram! ” – takie teksty z „Nessun dorma”, arii z „Turandot” Giacomo Pucciniego znajdują się na plakatach dołączonych do paczki.

Włochy są najbardziej dotkniętym przez koronawirusa krajem europejskim, z 17 660 zakażeniami ogółem i 1266 zgonami w piątek. Przez cztery dni kraj był objęty pełną kwarantanną, niedobór sprzętu ochrony osobistej jest bardzo poważny.

Dwie organizacje charytatywne przekazały dary w postaci łącznie 2 milionów masek i innych bardzo potrzebnych produktów, takich jak zestawy testowe dla Włoch i innych krajów, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii, m.in. Hiszpanii i Belgii. Dostawa została zorganizowana po ścisłych konsultacjach z władzami europejskimi. Piątkowa przesyłka, która jest pierwszą partią, dotarła do centrum logistycznego Alibaba na lotnisku Liege, największym lotnisku towarowym w Belgii. W ciągu najbliższych kilku dni planowane są trzy dodatkowe wysyłki. To pierwsza tak konkretna dostawa darów wysłana do Europy od czasu, gdy pod koniec lutego na kontynencie pojawił się nowy koronawirus.

„Wiemy, że niektóre firmy przygotowują pomoc, ale to pierwsza, którą tutaj rzeczywiście otrzymaliśmy ”- powiedział Bert Selis, wiceprezes Liege Airport ds. Cargo Logistics.

Europa, z 28 297 zgłoszonymi przypadkami i 1119 zgonami w piątek rano, została zidentyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako epicentrum pandemii COVID-19. „Mamy zaszczyt być częścią tego dnia przyjaźni i solidarności ”, powiedział Michel Kempeneers, dyrektor operacyjny zagranicznej Walonii Export-Investment Agency, rządowej agencji Regionu Walońskiego w Belgii. Kempeneers zauważył, że to jak powrót życzliwości. „Kilka tygodni temu wysłaliśmy do Chin dużo lekarstw i sprzętu, aby wesprzeć naszych przyjaciół w Wuhan” – powiedział, dodając, że Walonia utrzymuje partnerstwo z chińską prowincją Hubei, której stolicą jest Wuhan.

Piątkowy ruch był najnowszą inicjatywą Chin w celu zapewnienia opieki medycznej w innych częściach świata, gdy Chiny wydają się mieć najgorszy moment pandemii już za sobą. Zespół chińskich ekspertów medycznych przyjechał w czwartek do Rzymu we Włoszech, przywożąc ze sobą 30 oddziałów intensywnej terapii. �͠

Chiny walczą z nową światową epidemią koronawirusa

Chiny zintensyfikowały wysiłki na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

Oto najnowsze osiągnięcia:

– chiński urząd ds. zdrowia poinformował w poniedziałek, że otrzymał doniesienia o 40 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia nowym koronawirusem i 22 zgonach w niedzielę w Chinach kontynentalnych. 21 spośród zgonów nastąpiło w prowincji Hubei i jedna w prowincji Guangdong

– W niedzielę Chiny zgłosiły 4 nowe przypadki wystąpienia nowego koronawirusa co zwiększyło liczbę przypadków napływowych do 67. Wszystkie 4 przypadki zgłoszono w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach.

– Łącznie 1535 pacjentów z nową chorobą koronawirusową wypisano ze szpitala po niedzielnej rekonwalescencji na chińskim kontynencie. W sumie 5800 pacjentów zostało zwolnionych ze szpitala do końca niedzieli.

– Prowincja Hubei zgłosiła 36 nowych potwierdzonych przypadków nowej infekcji koronawirusem i 21 zgonów w niedzielę. Wszystkie nowe infekcje miały miejsce w Wuhan, stolicy prowincji prowincji Hubei.

– W najnowszym raporcie ogólna liczba potwierdzonych przypadków w mocno dotkniętej wirusem prowincji wyniosła 67 743.

Żałoba w Tajlandii

Histeria po śmierci króla Tajlandii, 88-letniego Bhumibola Adulyadeja nie ustaje. Żałoba potrwa rok, na miesiąc zamknięto kina i dyskoteki, odwołano koncerty, festiwale, imprezy sportowe. Bary, restauracje i sklepy będą zamknięte, albo pracować krócej. Turystom „zalecono” ubierać się na czarno. Za obrazę majestatu rodziny królewskiej grozi do 15 lat więzienia. Przestępstwem może być nawet rozważanie o tym, kto zastąpi zmarłego.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Nowe sankcje Unii?

Zwykle wiarygodny „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) twierdzi, że kanclerz Niemiec, Angela Merkel chce na czwartkowym szczycie w Brukseli nakłonić UE do zaostrzenia sankcji wobec Rosji za bombardowanie Aleppo w Syrii i konwoju ONZ z pomocą humanitarną. Merkel zdaje sobie sprawę, że uzyskanie zgody SPD – partnera koalicyjnego – na nowe sankcje, a potem uzgodnienie ich z resztą krajów Unii, będzie trudne, zauważa FAS. Gazeta zwraca uwagę, że prezydent USA, Barack Obama zapewnił Merkel w rozmowie telefonicznej o poparciu dla „twardej reakcji” Europejczyków. Kolejne sankcje mogłyby objąć przemysł lotniczy i inne obszary działań z rosyjskiego resortu obrony.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Współpraca Indii i Rosji

Po rozmowach premiera Indii, Narendry Modiego i prezydenta Rosji, Władimira Putina podpisano 16 porozumień dwustronnych w dziedzinie m.in. obronności, wydobycia ropy naftowej i energetyki. Modi i Putin wzięli udział w szczycie krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) w indyjskim stanie Goa. Rosja ma dostarczyć systemy rakiet ziemia-powietrze S-400 Triumf. Mają zasięg 400 km i mogą zestrzeliwać samoloty i pociski manewrujące. Indyjska telewizji NDTV podała, że Indie kupią 4 takie systemy za kwotę 5,3 mld euro. Ponadto Indie zamierzają kupić od Rosji 200 śmigłowców bojowych Kamow Ka-226T oraz 4 fregaty projektu 1135.6, które mają być produkowane w Indiach przez specjalnie powołaną do tego spółkę indyjsko-rosyjską. Porozumienia dotyczą też pogłębienia współpracy w dziedzinie lotów kosmicznych oraz inteligentnego zarządzania miastami. Putin i Modi oglądali przez łącze wideo uruchomienie nowego reaktora w zbudowanej w oparciu o rosyjską technologię elektrowni atomowej w stanie Tamilnadu.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Pjongjang nie ustępuje

Korea Północna podjęła nieudaną próbę wystrzelenia pociskubalistycznego średniego zasięgu, podało Dowództwo Sił Strategicznych USA. USA nie zawahają się poruszyć tej sprawy na forum ONZ, obiecał rzecznik Pentagonu. Tyle, że władze w Pjongjangu demonstracyjnie ignorują wszelkie rezolucje ONZ i przeprowadzają kolejne próby. Według USA, była to nowa próba wystrzelenia rakiety typu Musudan testowanej bez powodzenia od 2010 r. Próby w kwietniu, maju i czerwcu też zakończyły się fiaskiem.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Przemyt migrantów

Policja hiszpańska zatrzymała 6 członków gangu przemycającego migrantów z Afryki do UE, podała policja w Madrycie. Z Hiszpanii wysyłano ich m.in. regularnymi liniami autobusowymi – w tym roku co najmniej 600 osób. Najpierw przeprawiano ich na łodziach – najczęściej na wyspę Gran Canaria, gdzie opiekę nad nimi roztaczały organizacje humanitarne. Po jakimś czasie przemytnicy przerzucali migrantów promem w grupach po 30-40 osób do Madrytu, a potem do Francji i dalej. Gdy policja w krajach unijnych zatrzymywała migrantów i wydalała zgodnie z przepisami do Hiszpanii, mogli po kolejnym opłaceniu gangu, podjąć nową próbę przedostania się do celu.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}

 

Więcej na obronę Niemiec

Niemcy zwiększą wydatki na obronę, by zbliżyć się do NATO-wskiego celu 2 proc. PKB – zapowiedziała kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z młodzieżówką swej partii, CDU. Nie podała, o ile, ani kiedy wzrosną nakłady. Ujawniła, że prezydent USA, Barack Obama powiedział jej, że nie może tak być, aby USA przeznaczały na obronność 3,4 proc. PKB, a Niemcy tylko 1,2 proc. By przejść od 1,2 proc. do 2 proc., musielibyśmy zwiększyć nakłady o ogromną kwotę, powiedziała. W tym roku Niemcy wydadzą na obronę 34,3 mld euro. W 2015 r. r. europejscy sojusznicy USA wydali 253 mld dol., a USA 618 mld dol. Merkel mówiła też, że rząd „ciężko pracuje” nad wydalaniem migrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Trzeba wzmocnić wysiłki na rzecz integracji tych osób, którym w Niemczech przyznano status uchodźcy, dodała. Nowością jest jej uwaga, że trzeba walczyć z przyczynami masowej migracji do Europy. Dotychczas wszyscy migranci byli dla niej „uchodźcami”.

{loadposition social}
{loadposition zobacz_takze}