48 godzin świat

Będzie nas 10 mln

ONZ poinformowała, że ludność świata osiągnie ilościowy pułap 9,7 mld w 2050 r., zaś do końca bieżącego stulecia ma być nas nawet 11 mld. Na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ludnościowego Departamentu Gospodarki i Spraw Socjalnych ONZ John Wilmoth zastrzegł jednak, że są to dane szacunkowe. Wprawdzie prognozy te poparte są badaniami, ale nie można mieć pewności czy wskazania te nie zostaną np. osiągnięte nieco wcześniej. We wskazanym w raporcie okresie, tj. do roku 2050, ponad połowa przyrostu naturalnego będzie udziałem dziewięciu krajów. Najwięcej ludności przybędzie w Indiach; populacja tego kraju wyprzedzi wkrótce Chiny. W dalszej kolejności uplasowano Nigerię, Pakistan, Kongo, Etiopię, Tanzanię, Indonezję, Egipt i Stany Zjednoczone. W regionie Afryki Subsaharyjskiej liczba ludności ulegnie podwojeniu.

Rosja zawiesza

Rosyjska Duma Państwowa na posiedzeniu plenarnym we wtorek przyjęła przedłożoną przez prezydenta Władimira Putina ustawę o zawieszeniu Traktatu między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi w sprawie likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (traktat INF). Zawieszenie respektowania traktatu wymagało ratyfikacji przez parlament, jednak powrót do niego – gdyby Rosja miała taką wolę – będzie zależał od decyzji jednego człowieka: prezydenta Putina, bowiem zgodnie z projektem ustawy jemu przysługuje prawo decydowania o wznowieniu obowiązywania umowy. Waszyngton rozpoczął procedurę wycofania się z traktatu 2 lutego.

Opóźniona publikacja

Publikacja politycznej części amerykańskiego planu pojednania między Izraelem a Palestyną może zostać przesunięta na listopad tego roku, donosi Axios, powołując się na specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliskim Wschodzie Jasona Greenblatta. Powodem tej decyzji były wewnętrzne procesy polityczne w Izraelu. Stany Zjednoczone zamierzały opublikować szczegóły umowy w okresie letnim, ale premier żydowskiego państwa nie zdołał utworzyć koalicji rządzącej w maju, a parlament kraju czekają przedterminowe wybory.

NYT znów zdradził

– tak uważa prezydent Donald Tramp. Powód – opublikowanie przez „New York Times” artykułu o znacznym wzroście amerykańskich ataków informatycznych na Rosję, szczególnie na jej sieć elektryczną. Według NYT, Pentagon mnoży te ataki, by „ostrzec” Rosję i przygotować wielki, „paraliżujący” atak na wypadek ewentualnej wojny. Swoim zwyczajem prezydent dał upust swojej złości publikując reakcje na Twitterze.

Dzieci do obozu koncentracyjnego

Departament Obrony USA ogłosił, że 1400 dzieci imigrantów zostanie uwięzionych w b. obozie Fort Sill w Oklahomie, gdzie w czasie II wojny światowej przetrzymywano Amerykanów pochodzenia japońskiego.

Śmierć prezydenta

Jak poinformowała egipska telewizja, były prezydent kraju związany z Bractwem muzułmańskim, odsunięty od władzy przez wojsko w 2013 r., Mohammed Mursi zmarł w sądzie podczas przesłuchania.

Dwa morza, dwa przechwycenia

Rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły dwa amerykańskie strategiczne bombowce Boeing B-52 Stratofortress. Jeden incydent miał miejsce nad Morzem Czarnym, drugi nad Bałtykiem.

Ruble i euro zastąpią dolary?

Rosja i UE dopuszczają rozliczenia w rublach i euro we wzajemnym handlu, poinformowano po spotkaniu wicepremiera Antona Siluanowa i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *