Ajatollahowie się zemszczą
Iran planuje odpowiedzieć Wielkiej Brytanii na zajęcie statku Grace 1 na Gibraltarze. Takie oświadczenie złożył szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu Mohammad Bagheri. „To nie pozostanie bez odpowiedzi, która zostanie rozważona we właściwym czasie i we właściwym miejscu” – zaznaczył generał. 4 lipca brytyjscy marines i lokalne organy ścigania zajęły na Gibraltarze supertankowiec Grace 1 pod banderą Panamy. Poinformowano, że przewoził dwa miliony baryłek ropy naftowej z Iranu do rafinerii Bagnas w Syrii, co narusza sankcje nałożone na Damaszek.
Powrót prawicy w Grecji
W wyborach parlamentarnych odbywających się 7 lipca w Grecji najwięcej głosów, prawie 40 proc. uzyskała konserwatywna Nowa Demokracja (158 mandatów), pokonując rządzącą dotychczas SYRIZĘ, która otrzymała 31,5 proc. (86 posłów). Trzecie miejsce z 8 proc. głosów zajął centrolewicowy Ruch na rzecz Zmian (KINAL), który będzie mieć 22 reprezentantów. Na Komunistyczną Partię Grecji (KKE) zagłosowało 300 tysięcy osób, czyli 5,3 proc. wyborców, oznacza to 15 deputowanych. Nacjonalistyczna partia Grecki Wybór zebrała 3,7 proc. i 10 posłów. Ostatnią partią reprezentowaną w parlamencie będzie Realistyczny Europejski Front Nieposłuszeństwa (MeRA25) z 9 mandatami. 3 procentowej bariery nie przekroczył skrajnie prawicowy Złoty Świt. W poniedziałek został zaprzysiężony nowy premier – lider Nowej Demokracji Kyriakos Micotakis.
Mińsk+ zamiast telemostu?
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu telekonferencji między ukraińskimi i rosyjskimi stacjami telewizyjnymi (tzw. telemostu) zaproponował szefowi rosyjskiego państwa Władimirowi Putinowi odbycie w Mińsku rozmów w formacie Ukraina-Rosja-USA-Wielka Brytania-Niemcy-Francja. „A teraz chcę zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina: Trzeba rozmawiać? Trzeba. Omówmy, czyj jest Krym i kogo tam nie ma w Donbasie. Jako towarzystwo do rozmów proponuję: mnie, Pana, prezydenta USA Donalda Trumpa, premier Wielkiej Brytanii Theresę May, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Emmanuela Macrona” – powiedział Zełenski w wiadomości wideo opublikowanej w poniedziałek na stronie biura prezydenta w Facebooku. Kreml przez usta rzecznika, Dmitrija Pieskowa, odpowiedział, że zastanowi się nad tą propozycją. Do tej pory Rosja sprzeciwiała się rozszerzaniu składu tzw. „formatu normandzkiego” (Rosja-Ukraina-Francja-Niemcy) o dalsze państwa.
Odwet Erdoğana
Turecka prokuratura wydała nakazy aresztowania 176 wojskowych podejrzanych o powiązania z organizacją myśliciela Fethullaha Gülena, która jakoby stała za nieudanym puczem w 2016 roku.
Maduro negocjuje z Guaidó?
Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro poinformował o rozpoczęciu negocjacji z opozycją kraju. Rozmowy odbywają się na wyspie Barbados, a pośredniczy w nich Norwegia.
ONZ krytykuje Waszyngton
Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, b. prezydent Chile, oświadczyła, że jest „zszokowana” warunkami, w jakich władze USA przetrzymuję migrantów, w tym dzieci.
Znów niespokojnie w Tbilisi
W pobliżu budynków gruzińskiego parlamentu znów doszło do starć między demonstrantami a policją. Wśród żądań protestujących jest odwołanie szefa MSW, Georgija Gacharii.