48 godzin świat

Boris szuka kompromisu?

Premier W. Brytanii Boris Johnson skierował do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska propozycję zastąpienie w umowie ws. brexitu mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop) zobowiązaniem do wprowadzenia alternatywnych rozwiązań przed końcem okresu przejściowego. UE nie chce wznawiać negocjacji w sprawie umowy, ale dopuszcza możliwość wprowadzania zmian do towarzyszącej jej „deklaracji politycznej”, być może tą drogą uda się wypracować kompromis?

Huawei protestuje

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei sprzeciwił się decyzji Departamentu Handlu USA odnośnie wpisania jego 46 spółek na czarną listę, oskarżając Waszyngton o łamanie zasad wolnej konkurencji rynkowej – podkreślono w opublikowanym we wtorek oświadczeniu koncernu. Tymczasem administracja USA przedłuża jeszcze o 90 dni licencję chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, dzięki której może kupować sprzęt od amerykańskich firm – powiedział sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Wilbur Ross.

Warunek uwolnienia

W celu uwolnienia brytyjskiego tankowca „Stena Impero”, zatrzymanego miesiąc temu przez Iran, należy poczekać na decyzję sądu, powiedział rzecznik irańskiego MSZ Abbas Mousavi. Tymczasem Gibraltar odmówił zatrzymania irańskiego tankowca „Adrian Darya 1” („Grace 1”) na prośbę Waszyngtonu, wynikającą z oświadczenia rządu. Zgodnie z tym dokumentem zakres prawodawstwa UE jest węższy niż w Stanach Zjednoczonych i nie ma podstaw do dalszego zatrzymania statku. Strona irańska podkreśla, że obu spraw nie należy traktować symetrycznie i zatrzymanie brytyjskiej jednostki nie miało charakteru odwetu.

Foch żony Netanjahu

Sara Netanjahu, towarzysząca swojemu małżonkowi podczas wizyty na Ukrainie, zdenerwowała się z powodu „niewłaściwego powitania” przez pilota samolotu na izraelskim lotnisku. Udała się w kierunku kabiny pilotów, ale nie została do niej wpuszczona, co miało ją jeszcze bardziej rozzłościć. W rezultacie pilot jeszcze raz „powitał żonę premiera na pokładzie”. Ale to jeszcze nie koniec – na lotnisku w Kijowie zrobiła coś gorszego. Po przylocie do Kijowa na premiera Izraela i jego małżonkę czekało tradycyjne ukraińskie powitanie chlebem i solą. Premier Netanjahu, znający tradycję tego typu powitań, ułamał kawałek chleba, pomaczał w soli, po czym odgryzł kawałek i podał chleb żonie. Sara Netanjahu najwyraźniej jednak nie była zbyt zorientowana w tradycji tego rodzaju powitania i rzuciła podany przez męża kawałek chleba na ziemię.

Był traktat, jest rakieta

USA przeprowadziły test pocisku manewrującego o zasięgu ponad 500 kilometrów. Moskwa wskazuje, że to dowód na to, że Waszyngton już dawno przygotowywał się do wypowiedzenia zakazu tych broni.

Wyjdzie z więzienia

21-letnia Evelyn Hernandez, ofiara drakońskiego prawa antyaborcyjnego w Salwadorze, doczekała się sprawiedliwości. Nie będzie musiała odbywać kary 30 lat więzienia za to, że poroniła.

Przerwany strajk

Portugalscy kierowcy cystern zawiesili strajk. Po raz drugi ich związki zawodowe spróbują dogadać się z przedstawicielami przedsiębiorców. Protest trwał przez tydzień.

Rosja będzie wielkoduszna

Nie będzie postępować na zasadzie „oko za oko” w odpowiedzi na działania polskiej strony odnośnie likwidacji pomników radzieckich – powiedział ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew.