W ciągu ostatnich 70 lat długość życia w Chinach więcej niż się podwoiła.
„Gdy byłem dzieckiem, wielu ludzi umierało mając zaledwie 30 lub 40 lat, a jak ktoś dożył 60 lat, uważany był za wyjątkowo długowiecznego” – mówi Chen Zhixiang, 81-letni emerytowany nauczyciel, który wychowywał się w Xi’an – stolicy położonej na północnym zachodzie prowincji Shaanxi. Chen nie pamięta, żeby w dzieciństwie jadał mięso. Pamięta za to, że ludzie cierpieli na brak żywności i ubierali się ubogo, a jak ktoś zachorował, miał niewielkie szanse na przeżycie.
Dziś to jednak należy do przeszłości, a spodziewana długość życia w Chinach w ciągu ostatnich 70 lat bardziej niż się podwoiła.
Według danych Państwowego Biura Statystycznego oczekiwana długość życia w Chinach stale rosła od 35 lat w 1949 roku do 57 w 1957, 68 w 1981, w 2018 roku osiągając 77 lat. Dochód na osobę w 1949 roku wynosił 48,7 juana (7 dolarów), w 2018 r. osiągnął poziom 28 228 juanów, co oznacza wzrost niemal sześćdziesięciokrotny w kategoriach uwzględniających zamiany cen.
Prowadząc bardziej dostatnie życie, Chińczycy są zdrowsi i lepiej się odżywiają, a świeże owoce i jarzyny z każdego zakątka kraju są dostępne przez cały rok. Ospa została wypleniona, nie występuje malaria. Endemiczne choroby, jakimi były niegdyś skutki niedoboru jodu zostały opanowane i wyeliminowane. Dostępny jest pełen zakres usług medycznych.
„Moja trzyletnia siostrzyczka zmarła na odwodnienie w wyniku biegunki. Gdybyż dziś się urodziła..” – wzdycha Chen.
Zgony wskutek lekkich chorób odeszły w przeszłość, a normą stało się prowadzenie długiego życia w zdrowiu. Państwo promuję inicjatywę Zdrowe Chiny, która ma na celu dalszą poprawę służby zdrowia i ma zapewnić kompletny zakres usług medycznych przez okres całego życia. W 2016 roku oczekiwana długość życia w zdrowiu osiągnęła 68,7 lat, a Chiny prześcignęły pod tym względem Stany Zjednoczone: Chińczycy żyją zatem nie tylko dłużej, ale też dłużej są zdrowi.
„Dziś ludzie powyżej 65. roku życia co rok mogą przejść darmowe badania, dzięki czemu większość chorób może zostać wykryta i opanowana na czas” – mówi Shi Kecun, 86-latek mieszkający we wsi Shizhai, w powiecie Shanxian, we wschodniej prowincji Shandong. „Coraz więcej ludzi dba o swoje zdrowie. Dożycie takiego wieku jak mój nie jest w mojej wsi czymś wyjątkowym. Niektórzy żyją nawet powyżej stu lat. Nasz powiat zyskał nawet nazwę „miasta długowiecznych” – dodaje Shi.
Aby żyć długo w zdrowiu Chińczycy marzyli przez tysiące lat. Dziś stało się to rzeczywistością.