(240304) — BEIJING, March 4, 2024 (Xinhua) — The opening meeting of the second session of the 14th National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference (CPPCC) is held at the Great Hall of the People in Beijing, capital of China, March 4, 2024. (Xinhua/Rao Aimin)
PEKIN, 4 marca (Xinhua)
W poniedziałek 4 marca wraz z otwarciem posiedzenia 14. Krajowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (LPKKC) rozpoczęły się „Dwie sesje”, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu politycznym Chin.
Politycy drugiej co do wielkości gospodarki świata starają się wzmocnić jej wzrost gospodarczy i kontynuować chińską modernizację.
Dlatego „Dwie sesje” mają ogromne znaczenie dla Chin i dla całego świata.
W uroczystej i podniosłej atmosferze położona w sercu Pekinu Wielka Hala Ludowa powitała w poniedziałkowe popołudnie ponad 2000 członków Komitetu Narodowego LPKKC, najwyższego politycznego organu doradczego w Chinach, reprezentantów różnych grup społecznych i środowisk.
Kiedy na mównicy miejsce zajął Xi Jinping oraz inni chińscy przywódcy zgromadzeni wyrazili zgodnie radość z rozpoczęcia wydarzenia.
Przewodniczący Komitetu Narodowego LPKKC Wang Huning, przedstawił sprawozdanie, w którym zapowiedział, że w 2024 roku Konferencja Konsultatywna skupi się na rozwoju chińskiej modernizacji, na aktywnej prezentacji związanych z nią propozycji i wpieraniu narodowego porozumienia w sprawach gospodarczych.
LPKKC chce połączyć mądrość i siłę, aby Chiny osiągnęły zakładane na ten rok wskaźniki rozwoju gospodarczego i społecznego, powiedział Wang.
WAŻNE WYDARZENIE POLITYCZNE
„Dwie sesje” oznaczają coroczne posiedzenia dwóch organów: Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), najwyższego organu ustawodawczego Chin oraz Komitetu Narodowego LPKKC.
Sesja Zgromadzenia rozpoczęła się we wtorek. Odbywające się, niemal jednocześnie, w Pekinie sesje określą program polityczny Chin na ten rok i przyciągają uwagę całego świata.
OZPL sprawuje zgodnie z chińską konstytucją najwyższą władzę państwową w Chinach. Ważnym punktem programu sesji Zgromadzenia jest prezentacja raportu z prac rządu, który podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia i wyznacza cele rozwojowe na ten rok i na następne lata.
Podczas sesji deputowani OZPL przeanalizują projekt planu rozwoju i budżetu na rok 2024.
Oczekuje się też, że ustawodawcy będą obradować nad projektem nowelizacji ustawy dotyczącej funkcjonowania Rady Państwa, a także sprawozdaniami z prac Stałego Komitetu OZPL oraz najważniejszych organów systemu sprawiedliwości: Najwyższego Sądu Ludowego i Najwyższej Prokuratury Ludowej.
Podczas poniedziałkowego spotkania doradcy polityczni zgromadzeni w LPKKC wysłuchali raportu na temat rozpatrywania wniosków składanych od czasu poprzedniej sesji. Według zaprezentowanych danych od ostatniej sesji w 2023 roku złożono łącznie 5621 wniosków. Z 4791 przyjętych ich już 99,9 procent zostało rozpatrzonych.
Doradcy polityczni z LPKKC będą także uczestniczyć w sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Nie mają oni prawa do głosowania w Zgromadzeniu, ale mogą brać udział w dyskusjach, także na temat sprawozdania z prac rządu.
Deputowani z OZPL i doradcy polityczni z LPKKC odgrywają kluczową rolę w rozwoju kraju. Prezentują rozwojowe wnioski i propozycje, które są potem rozpatrywane przez kompetentne organy władzy.
Według danych rządowych, w 2023 roku departamenty podlegające Radzie Państwa rozpatrzyły 12 480 wnioski i propozycji złożonych przez deputowanych OZPL i członków Komitetu Krajowego LPKKC.
KLUCZOWY ROK
Tegoroczne „Dwie sesje” mają szczególne znaczenie, ponieważ na 2024 rok przypada 75. rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Obecny rok ma być kluczowym dla osiągnięcia celów i zadań nakreślonych w 14. planie pięcioletnim (obejmującym lat 2021-2025).
Gospodarka Chin ożywiła się w 2023 roku wykazując solidny i jakościowy wzrost. Produkt krajowy brutto wzrósł o 5,2%, przekraczając wyznaczony jej cel na poziomie około 5%. Chiny są nadal istotnym czynnikiem globalnego rozwoju i odpowiadają za około 30 procent światowego wzrostu gospodarczego.
Chińscy przywódcy podkreślili, że w przyszłości najważniejsze znaczenie będzie miało dążenie do postępu przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności i konsekwentnemu wdrażaniu nowej filozofii rozwoju na wszystkich obszarach. Konsolidacja i wzmocnienie tempa ożywienia gospodarczego ma dla Chin ogromne znaczenie.
Choć dalsze wspieranie ożywienia gospodarczego w Chinach nadal wiąże się z nowymi wyzwaniami i trudnościami, to polityka wparcia dla ożywienia gospodarczego i długoterminowej poprawy pozostanie niezmieniona.
Oczekuje się też, że „Dwie sesje” przyczynią się do osiągnięcia społecznego konsensusu i zwiększenia zaufania do gospodarki Chin.
ROZWÓJ WYSOKIEJ JAKOŚCI
W Chinach oczekuje się, że „Dwie sesje” skupią się na „wysokiej jakości rozwoju”, postrzeganego jako kluczowy element modernizacji gospodarczej Chin.
Deputowani OZPL i członkowie Komitetu Krajowego LPKKC przedstawią swe sugestii i propozycje dotyczące „nowych sił produkcyjnych”, ważnej kategorii, często używanej w analizach i raportach gospodarczych władz centralnych i lokalnych.
Zdaniem Yuan Yuyu, deputowanego OZPL i prezesa spółki Medprin Regenerative Medical Technologies z Guangzhou, koncepcja „nowych sił produkcyjnych” odnosi się do zaawansowanych sił produkcyjnych napędzanych innowacjami. Kluczowy nacisk kładzie się w niej na promowanie samodzielności oraz wzmacnianie współpracy i wykorzystywania szans w dziedzinie nauki i technologii.
W tym roku władze chińskie chcą nadal kontynuować reformy, tworzyć plany ich kompleksowych realizacji. Takim wnioskiem zakończyło się lutowe posiedzenie Centralnej Komisji ds. Wszechstronnego Pogłębienia Reform.
Deputowani i doradcy polityczni podkreślili potrzebę dalszego priorytetowego traktowania reform, które zwiększają popyt krajowy, optymalizują strukturę produkcji, zwiększają zaufanie do państwa i gospodarki, zapewniają ludziom środki do życia oraz zapobiegają i zmniejszają ich życiowe ryzyka.
Podkreślając znaczenie kontynuowania reform rynkowych, Zhang Junkuo, krajowy doradca polityczny i były zastępca dyrektora Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwa, podkreślił potrzebę skutecznego wykorzystania roli rządu, przy jednoczesnym zapewnieniu decydującej roli rynku.
Gao Zicheng, deputowany OPLZ i prezes Ogólnochińskiego Stowarzyszenia Prawników podkreślił znaczenie przedsiębiorstw prywatnych jako kluczowych sił dla wysokiej jakości rozwoju Chin i aktywnych uczestników pogłębiania reform. Zaproponował wprowadzenie nowych przepisów promujących rozwój prywatnej gospodarki, zwiększając tym samym zaufanie i elastyczność rynku.