Partia Europejskich Socjalistów (PES) przyjęła kandydaturę Nicolasa Schmita na wspólnego kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Po uzyskaniu szerokiego poparcia członków PES Schmit zostanie oficjalnie wybrany na kongresie wyborczym PES, który odbędzie się 2 marca w Rzymie.
Przewodniczący PES, Stefan Löfven, wyraził pełne poparcie dla Schmita, podkreślając jego doświadczenie i wartości, które są kluczowe dla tej roli. Löfven powiedział:
„Ogromne doświadczenie Nicolasa Schmita zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, silne postępowe wartości, które uosabia, oraz jego poświęcenie i bliskość z naszą rodziną polityczną dobrze pozycjonują nas przed nadchodzącą kampanią.
„Spotkamy się w Rzymie w kluczowym momencie, zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym. Nie możemy ignorować tego, że skrajna prawica staje się coraz bardziej pewna siebie i widoczna. W całej Europie obserwujemy ich wzrost w sondażach. Nie wolno nam wracać do mrocznej przeszłości Europy. W Rzymie stawiamy czoła temu zagrożeniu dla Europy. Dajemy jasno do zrozumienia, że nasza rodzina oferuje postępową alternatywę”.
Rola przewodniczącego Komisji Europejskiej jest kluczowa, ponieważ odpowiada za kierowanie pracami Komisji, która jest wykonawczym organem UE. Przewodniczący ma wpływ na kształtowanie polityki w całej Unii, od gospodarki po sprawy społeczne i zagraniczne.
Kongres Wyborczy PES oraz towarzyszące mu spotkania odbędą się 1 marca w Rzymie, a sam Kongres – 2 marca w La Nuvola. Delegaci zdecydują o wyborze wspólnego kandydata i przyjmą manifest PES, który będzie wyznaczał kierunek partii na nadchodzące lata.
Przygotowania do manifestu obejmowały szerokie konsultacje ze społeczeństwem obywatelskim, z udziałem ponad 85 spotkań i feedbackiem od ponad 110 organizacji, co zaowocowało ponad 550 priorytetami i środkami politycznymi. Te działania miały na celu stworzenie spójnej i kompleksowej wizji PES na przyszłość Europy.
Kandydaturę Nicolasa Schmita na wspólnego kandydata PES na przewodniczącego Komisji Europejskiej poparły kluczowe partie i organizacje członkowskie PES, co świadczy o szerokim poparciu wewnątrz rodziny politycznej PES i ich jedności w dążeniu do budowania silniejszej i bardziej zjednoczonej Europy. Wśród nich znalazła się reprezentująca Polskę Nowa Lewica. Ponadto poparcie wyraziły również inne znaczące partie i organizacje, w tym SPÖ Austria, P.S. Belgia, Vooruit Belgia, SDP Chorwacja, SDP Finlandia, P.S. Francja, SPD Niemcy, PASOK Grecja, MSZP Węgry, DK Węgry, PD Włochy, PSI Włochy, Saskana z Łotwy, LSAP Luksemburg, PvdA Holandia, P.S. Portugalia, PSD Rumunia, PSOE Hiszpania, SAP Szwecja, a także Grupa S&D w Parlamencie Europejskim i Grupa PSE w Europejskim Komitecie Regionów.
Wybory europejskie to nie tylko wybór liderów, ale także kierunek, w jakim ma podążać Unia. Wybór Schmita na przewodniczącego Komisji Europejskiej będzie ważnym krokiem w kierunku realizacji postępowej wizji Europy, którą reprezentuje PES.