Oczekuje się, że w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, która rozpocznie się o godzinie 20:00, 4 lutego, weźmie udział 2900 sportowców, reprezentujących około 85 krajów i regionów.
Wezmą oni udział w najbardziej zrównoważonych pod względem płci Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w historii.
Pekin jest gotowy
Trzynaście lat po zakończeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, olimpijski płomień powróci do chińskiej stolicy. Przygotowania Pekinu do przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich wkraczają w ostatnią fazę. Najważniejszym priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego.
Aby upewnić się, że działania we wszystkich 12 miejscach, gdzie będą rozgrywane zawody przyszłych igrzysk spełniają standardy olimpijskie, Komitet Organizacyjny Pekin 2022 ocenił obiekty, organizację i usługi w trzech strefach: w centrum Pekinu, dzielnicy Yanqing w północno-zachodniej części Pekinu i mieście Zhangjiakou w prowincji Hebei, który będzie współgospodarzem igrzysk. Zorganizowano od 8 października 2021, w tych miejscach serię międzynarodowych imprez sportowych, które były testem przed Igrzyskami, zwanym „Experience Beijing”.
W październiku na nowo wybudowanym National Speed Skating Oval i Capital Indoor Stadium odbyły się międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie szybkim na długim torze i łyżwiarstwie figurowym, w których uczestniczyło wielu zagranicznych sportowców, delegatów technicznych i oficjeli. „Chiny mają duży i dobry komitet organizacyjny. Jest wielu wolontariuszy, wielu pracowników. Wszyscy pracują i wiedzą, co robić. Więc ogólnie wrażenie jest bardzo dobre” – powiedział wiceprzewodniczący ISU Alexander Lakernik podczas azjatyckich zawodów w łyżwiarstwie figurowym, odbywających się w dniach 13-16 października.
„Organizacja zawodów, które były testem, wypadła bardzo dobrze, ponieważ pomaga nam zidentyfikować obszary wymagające poprawy, zarówno pod względem funkcji obiektów, jak i szczegółów dotyczących organizacji. Pomoże to w uzyskaniu doświadczenia, w organizacji zawodów olimpijskich, które zaczną się w lutym”, powiedział Yao Hui, dyrektor zarządzający obiektami igrzysk z Komitetu Organizacyjnego Pekin 2022.
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach powiedział: „Przywitamy najlepszych sportowców sportów zimowych na świecie w Pekinie, mieście, które zapisze się w historii jako pierwsze na świecie, które będzie gospodarzem zimowych i letnich Igrzysk Olimpijskich. Dzięki tym wszystkim wspaniałym wysiłkom i znakomitym przygotowaniom, które już teraz widzimy, możemy naprawdę powiedzieć »razem dla wspólnej przyszłości«, a ta wspólna przyszłość będzie jasna dla sportów na całym świecie”.
Jak wygląda Wioska Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?
Wioska Olimpijska w Pekinie zajmuje powierzchnię 330 000 metrów kwadratowych i składa się z 20 budynków mieszkalnych. Inteligentna, przytulna i dostępna „zimowa” wioska olimpijska posiada wszystkie elementy potrzebne do zapewnienia sportowcom bezpiecznego i wygodnego pobytu podczas przyszłorocznych igrzysk.
Położona w północnej części miasta, w tle Ptasiego Gniazda, pekińska wioska olimpijska jest największym z trzech oficjalnych obszarów mieszkalnych wybudowanych na Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie. Dwa pozostałe miejsca to górska wioska w dzielnicy Yanqing i obiekty na terenie współgospodarza igrzysk, miasta Zhangjiakou w prowincji Hebei. Jeśli test wypadnie pomyślnie, wioska w Pekinie rozpocznie działalność testową od 23 stycznia, 4 dni przed oficjalnym otwarciem 27 stycznia.
„Zimowa” Wioska Olimpijska została zaprojektowana tak, aby zapewnić sportowcom i oficjelom bezpieczny i komfortowy pobyt w stolicy Chin. Układ strefy mieszkalnej wioski czerpie inspirację z tradycyjnych rezydencji w Pekinie, czyli Siheyuan, z apartamentowcami otaczającymi centralny ogród. Z lotu ptaka dwa największe dziedzińce w wiosce stworzyły wzór podobny do słynnego obrazu z czasów dynastii Qing (1644-1911) przedstawiający ludzi uprawiających sport na świeżym powietrzu na lodzie. Podczas igrzysk na placu w wiosce olimpijskiej będą prezentowane pokazy kultury chińskiej i promocja tradycyjnej medycyny chińskiej.
Ośrodek recepcyjny Wioski Olimpijskiej, położony na zachód od strefy mieszkalnej, został zaadaptowany z budynków opuszczonej fabryki, a jego główna konstrukcja, ściany i belki zostały ponownie wykorzystane do stworzenia dużej przestrzeni służącej do kontroli bezpieczeństwa, monitorowania temperatury ciała, usług akredytacyjnych, rejestracji i działań medialnych. Dzięki internetowi 5G i technologii sztucznej inteligencji, przetestowano samonawigujące się roboty, które będą oferować usługi concierge, serwować napoje i dezynfekować przestrzeń w lobby.
Wszystkie stałe budynki w obrębie kompleksu przeszły najwyższą trzygwiazdkową certyfikację dotyczącą zielonego budownictwa, z priorytetem recyklingu materiałów, oszczędności energii i ochrony środowiska w całym procesie budowy. Wystrój wnętrza budynków mieszkalnych również spełnia znane na całym świecie standard – WELL Building Standard, który zwraca szczególną uwagę na zdrowie mieszkańców poprzez staranne rozdysponowanie jakości powietrza, wody, oświetlenia i przestrzeni.
W każdym z apartamentów zainstalowano inteligentny system kontroli, umożliwiający sportowcom i oficjelom, a zwłaszcza sportowcom uczestniczących w zawodach paraolimpijskich, sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i zasłonami w swoich pokojach za pomocą smartfonowej aplikacji. System posiada również funkcje samoregulacji, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu i światło na komfortowym poziomie, co spowoduje uniknięcie niepotrzebnego zużycia energii. Inteligentny system został opracowany specjalnie z myślą o potrzebach wszystkich sportowców paraolimpijskich. Dzięki robotom usługowym, które mają być również rozmieszczone w obszarze mieszkalnym, sportowcy paraolimpijscy będą mogli korzystać z aplikacji na smartfony do nawigacji po wiosce, w której zainstalowano wiele obiektów pomagających w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym.
Podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, które trwać będą od 4 do 13 marca, pekińska Wioska Olimpijska zapewni 1040 łóżek. W każdej sypialni przycisk awaryjny znajduje się tuż nad szafką nocną, a szafa wewnętrzna jest wyposażona w specjalnie przystosowane drzwi dla niepełnosprawnych sportowców. W każdej łazience znajduje się podłoga antypoślizgowa, toalety z poręczami po obu stronach oraz kabina prysznicowa bez brodzika.
Podobnie jak miejsca zawodów, po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, również Wioska Olimpijska zostanie przekształcona w komercyjne obiekty i będzie służyć lokalnym mieszkańcom. Qu Chen, kierownik projektu z Beijing Investment Group, powiedział, że Pekin przemieni po igrzyskach obiekty wioski na publiczne mieszkania do wynajęcia dla młodych profesjonalistów.
Bezpieczeństwo najważniejsze
Ponieważ pandemia wciąż trwa, w ciągu następnych kilkudziesięciu dni, pekiński Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest mocno skoncentrowany na testowaniu niestandardowych środków służących powstrzymaniu wirusa COVID-19 i wprowadzaniu wszelkich niezbędnych korekt, aby zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczny, ale i komfortowy pobyt podczas igrzysk.
Zgodnie z protokołami przedstawionymi Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, wszyscy sportowcy i uczestnicy przyszłorocznych igrzysk będą wezwani do pełnego zaszczepienia się przed przyjazdem do Chin. Ci, którzy przybędą niezaszczepieni, będą musieli poddać się 21-dniowej kwarantannie, jaka obecnie obowiązuje dla zwykłych gości przyjeżdżających do Chin z zagranicy.
Wszyscy uczestnicy Igrzysk będą musieli przez cały czas pozostawać w bezpiecznej tzw. biologicznej bańce pod kontrolą zamkniętej pętli i poddawać się codziennym testom i kontrolom zdrowia. Według organizatorów, uczestnicy będą mogli podróżować między wyznaczonym miejscem zakwaterowania a obiektami sportowymi wyłącznie w oficjalnych pojazdach igrzysk. Operacja tzw. bańki rozpocznie się 23 stycznia, czyli prawie dwa tygodnie przed ceremonią otwarcia i będzie obowiązywać do końca Igrzysk Paraolimpijskich 13 marca.
Protokoły COVID-19 testowane podczas zawodów przedolimpijskich upewniły uczestników, że ich wizyta w przyszłym roku, w chińskiej stolicy będzie bezpieczna i przyjemna.
„Musimy przestrzegać tych środków, ponieważ nie chcemy żadnych przypadków zachorowań. Chiny mają w tym duże doświadczenie. Środki zabezpieczające są surowe, ale są konieczne i w pełni je rozumiemy. Taka jest rzeczywistość, przynajmniej teraz” – powiedział wiceprzewodniczący ISU Lakernik.
W Igrzyskach nie będą mogli uczestniczyć kibice z zagranicy, bilety na zawody będą dostępne tylko dla mieszkańców Chin kontynentalnych, którzy spełnią określone wymagania dotyczące kontroli COVID-19. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko importu zachorowań do Chin.
Przyjęcie bardziej rygorystycznego zarządzania tzw. bańkami niż podczas Letnich Igrzysk w Tokio, pozwoli na powrót kibiców na trybuny zawodów, co sprawi, że Igrzyska w Pekinie będę jeszcze bardziej ekscytujące.