Artykuł partnerski
Wywieziemy stąd masę dobrych emocji, wspomnień, czasu spędzonego razem. To jest atmosfera, którą trudno będzie opuścić – mówił na zakończenie Uniwersjady w Chengdu kapitan polskiej reprezentacji siatkarzy i chorąży biało-czerwonej drużyny Łukasz Kozub. Często na takiej imprezie mijasz się z innymi zawodnikami, dopytujesz o wyniki, życzysz powodzenia… to co przez trzy tygodnie tutaj i dwa tygodnie w trakcie przygotowań zbudowaliśmy na zawsze zostanie w pamięci. Każdy, który tu przyjechał, zostawił serce i zobaczył do czego trzeba dążyć i w co trzeba wierzyć. Jako kapitan bardzo wszystkim dziękuję – dodał Kozub.
Polscy siatkarze ostatniego dnia rozgrywek wywalczyli srebro i podobnie jak na poprzedniej uniwersjadzie ulegli w finale Włochom.
Do potężnej kolekcji medali z Chendgu kolejne dwa dołożyły jeszcze ostatniego dnia pływaczki. Ostatecznie Polacy wywożą z Chin 43 medale: 15 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych.
Akademicka Reprezentacja Polski to młodzi, profesjonalni sportowcy, którzy przy okazji uprawiania sportu jeszcze studiują – mówi Chińskiej Grupie Mediów rzecznik reprezentacji Paweł Hochstim. Część zawodników po raz pierwszy właśnie w Chengdu zdobyło medale na międzynarodowej imprezie. Wielu innych to sportowcy reprezentacji Polski, olimpijczycy, profesjonaliści. Ich wielka praca sprawiła, że Polska nie tylko poprawiła dotychczasowy rekord medali zdobytych na uniwersjadzie, który wcześniej wynosił 30 krążków. W Chengdu Nikola Horowska zdobyła 2 złote medale, ale też setny złoty medal w historii występów Polaków na uniwersjadach. Siatkarze z kolei zdobyli czterechsetny medal w ogóle. Uniwersjada w Chengdu na pewno zapisze się w historii polskiego sportu – dodaje Hochstim.
Na 31 Uniwersjadę w Chengdu przyjechało z Polski 198 młodych sportowców. Impreza oficjalnie kończy się dzisiaj, ósmego sierpnia.