W Chinach rośnie sprzedaż samochodów z napędem alternatywnym

Adam
W Chinach rośnie sprzedaż samochodów z napędem alternatywnym

Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, w maju produkcja i sprzedaż samochodów w Chinach spadła z miesiąca na miesiąc i rok do roku, ale sprzedaż samochodów nowej generacji, czy pojazdów z napędem alternatywnym wzrosła o 160 proc.. Według szacunków ekspertów, wskaźnik nasycenia rynku samochodów
nowej generacji na chińskim rynku ma osiągnąć 70 proc. w 2030 roku.

Z danych wynika, że w maju produkcja i sprzedaż samochodów w Chinach osiągnęła 2,04 mln i 2,128 mln sztuk, co oznacza spadek odpowiednio o 8,7 proc. i 5,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz spadek o 6,8 proc. i 3,1 proc. rok do roku. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy produkcja i sprzedaż samochodów wyniosły 10,626 mln i 10,875 mln, co oznacza wzrost o 36,4 proc. i 36,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a tempo wzrostu spadło odpowiednio o 17 punktów procentowych i 15,2 punktów procentowych niż w okresie od stycznia do kwietnia.
W maju produkcja i sprzedaż samochodów z napędem alternatywnym wyniosła równo 217 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 0,5 proc. i 5,4 proc. miesiąc do miesiąca oraz wzrost 150 proc. i 160 proc. rok do roku. Od stycznia do maja produkcja i sprzedaż samochodów nowej generacji przekroczyła 900 tys. sztuk, osiągając odpowiednio 967 tys. i 950 tys., co oznacza 2,2-krotny wzrost rok do roku. Według danych na koniec maja 2021 r., liczba samochodów z napędem alternatywnym na rynku chińskim wynosiła około 5,8 miliona sztuk, co stanowi około 50 proc. całkowitej liczby użytkowanych samochodów w tym segmencie na świecie.
Wśród głównych typów samochodów nowej generacji, nadal utrzymywał się szybki wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, produkcji i sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in (PHEV).
Jednocześnie do kwietnia bieżącego roku, w całych Chinach zbudowano już sieć szybkiego ładowania liczącą, 65 000 stacji ładowania, 644 stacje wymiany baterii i 1,87 miliona różnego rodzaju spotów ładowania, obejmujących 176 miast i ponad 50 000 km autostrad.
Fu Bingfeng, wiceprezes wykonawczy Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów podczas odbywającego się 18 czerwca w Szanghaju, China Automotive Forum 2021, stwierdził, że epidemia Covid-19 nie zachwiała rynkiem motoryzacyjnym w Chinach, który pozostaje stabilny. Produkcja i sprzedaż samochodów w Chinach w 2020 r. spadła niewiele poniżej 2 proc., produkcja chińska stanowiła 32,5 proc. globalnej produkcji i osiągnęła najwyższy poziom w historii. Stabilność chińskiego rynku motoryzacyjnego zapewniła dobre wsparcie biznesowe dla globalnych firm motoryzacyjnych.
Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 5-8 lat, zostanie wyeliminowana w Chinach z użycia duża liczba samochodów niespełniająca wysokich norm emisji spalin, co wpłynie na rozwój segmentu pojazdów z napędem alternatywnym. Oczekuje się, że tempo wzrostu produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych utrzyma się na poziomie powyżej 40 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat.
„Ponieważ wskaźnik nasycenia pojazdów z napędem alternatywnym nadal rośnie, rynek motoryzacyjny ulegnie znaczącej transformacji. Po pierwsze, zmieni się struktura zużycia energii, a wskaźnik wykorzystania zielonej energii ulegnie znacznej poprawie. Po drugie, wzrośnie podaż nowych produktów, takich jak akumulatory i silniki. Po trzecie, znacznie rozbudowany zostanie układ infrastruktury ładowania i wymiany baterii oraz upowszechnione zostaną inteligentne urządzenia do ładowania. Po czwarte, regulacje, standardy, polityka wspierająca dotycząca segmentu pojazdów z napędem alternatywnym będzie bardziej wszechstronna i komplementarna.” powiedział Fu Bingfeng.
Podczas chińskiego forum samochodowego, które odbyło się niedawno w Chongqing, prezes BYD Wang Chuanfu powiedział, że biorąc pod uwagę warunki środowiskowe oraz zasoby w kraju i za granicą, istnieje ogólny trend zastępowania samochodów napędzanych tradycyjnym paliwem przez samochody nowej generacji.
Wang zaznaczył, że w kontekście zbliżającego się „szczytu węglowego” i osiągnięcia przez Chiny „neutralności węglowej” rozwój pojazdów nowej generacji stanie się coraz bardziej zaawansowany. Dane pokazują, że wskaźnik nasycenia pojazdów z napędem alternatywnym w Chinach przekroczył 10 proc. próg w marcu bieżącego roku i osiągnął 11,4 proc. w maju, nadal notując szybki wzrost. Po drugie, w nowym segmencie branży samochodowej chińskie marki stają się coraz silniejsze. Stale rośnie ich udział w rynku chińskim, ale jednocześnie aktywnie wkraczają one na zagraniczne rynki samochodowe.
„Obecnie głównym problemem rozwoju chińskich producentów samochodów jest ich rozpoznawalność.” – uważa Wang Chuanfu. Zwrócił on uwagę, że tradycyjne przyzwyczajenia konsumenckie dotyczące samochodów w Chinach nie zostały jeszcze całkowicie zmienione, a przed chińskimi producentami jeszcze długa droga prowadząca do rozwoju swoich marek.
Patrząc wstecz i porównując rozwój w branży AGD, czy telefonii komórkowej, chińskie marki AGD potrzebowały 10 lat, by opanować 80 proc. rynku chińskiego, podobnie tyle samo czasu potrzebowali chińscy producenci telefonów komórkowych, by stać się liderami na rynku chińskim. Wang Chuanfu uważa, że ​​chińskich producentów samochodów czeka to samo i według prognoz, w 2030 r. wskaźnik nasycenia pojazdów z napędem alternatywnym na rynku chińskim prawdopodobnie osiągnie 70 proc., udział chińskich producentów samochodów w tym rynku wyniesie 60 proc..

Poprzedni

Copa America 2021: Pojedynek Messiego z Neymarem

Następny

Trybuna gratuluje

Zostaw komentarz