Drodzy przyjaciele,
W tym Świętym Dniu składam Państwu najserdeczniejsze i najszczersze życzenia radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
Azerbejdżan wyróżnia się swoją wielokulłurowością i tolerancyjnym podejściem do innych religii i kultur. Cieszy nas takt, że przedstawiciele ponad 50 mniejszości narodowych i grup etnicznych oraz różnych religii, w tym chrześcijanie katolicy, żyją ze sobą w zgodzie i pokoju. dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.
Szczególnie warto podkreślić, że początki dziejów chrześcijaństwa – jednej z najstarszych religii w Azerbejdżanie – sięgają I wieku naszej ery, a pierwsza chrześcijańska świątynia na Kaukazie powstała w latach 60_ na terytorium Albanii Kaukaski] — starożytnego państwa azerbejdżańskiego (na wsi Kisz położonej w pobliżu miasta Szeki). Chrześcijaństwo katolickie w Azerbejdżanie również ma starożytne korzenie, a wyznanie to istnieje w naszym państwie od XIII wieku.
Miło jest zauważyć, że polscy katolicy, którzy zajmują szczególne miejsce w naszym społeczeństwie, historycznie brali aktywny udział w procesie rozwoju i budowy w naszym kraju Zwłaszcza od końca XIX wieku do Azerbejdżanu przybyło wielu polskich specjalistów, naukowców, inżynierów, lekarzy i architektów, którzy odegrali wyjątkową rolę w rozwoju naszego kraju. W tym czasie pierwsze kościoły katolickie w Azerbejdżanie zostały zbudowane właśnie przez Polaków katolików w miastach Gusar i Zagatala, a później, w 1911 r., przez polskiego architekta Józefa Płoszko został wzniesiony w Baku Sobór Najświętszej Matki Boskiej.
Warto zauważyć, że w tym roku mija 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Azerbejdżanem a Watykanem. W tym okresie stosunki ze Stolicą Apostolską konsekwentnie rozwijały się, a w ubiegłym roku powstała Ambasada Republiki Azerbejdżanu w Watykanie. Tym, co czyni ten rok szczególnie znaczącym, jest to, że przypada on na 20. rocznicę wizyty w Azerbejdżanie wielkiego Papieża świata katolickiego Jana Pawła II. Podczas swojej wizyty w Azerbejdżanie w 2002 r. Papież Jan Paweł la, który darzył nasz kraj i naród wielkim szacunkiem, powiedział z miłością w swoim przemówieniu do narodu azerbejdżańskiego pow: „Przyjechałem do tego starożytnego kraju, zachowując w sercu podziw dla bogactwa jego kultury. Wasza kultura, wzbogacona wieloma specyficznymi cechami Kaukazu, zawiera elementy różnych cywilizacji… Także wtedy, gdy początkowy blask Kościoła przygasł, chrześcijanie dalej żyli razem z wyznawcami innych religii_ Było to możliwe dzięki duchowi tolerancji i wzajemnej otwartości, która słusznie jest dla tego kraju powodem do durny..”
Podczas wizyty Papieża Jana Pawła II, przywódca narodowy Republiki Azerbejdżanu Hejdar Alijew przeznaczył katolikom mieszkającym w Azerbejdżanie działkę pod budowę kościoła katolickiego, a w 2008 roku z udziałem Prezydenta Ilharna Alijewa w centrum miasta Baku otwarto nowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny_ Prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Aliyew darzy dużym szacunkiem wszystkie wspólnoty wyznaniowe Azerbejdżanu, w tym wspólnotę katolicką. Wizyta Papieża Franciszka w Azerbejdzanie w 2016 r., wizyta prezydenta Ilhama Alijewa i pierwszej wiceprezydent Mehriban Alijewej w Watykanie w 2015 i 2020 r., odznaczenie podczas ostatniej wizyty wiceprezydent Mehriban Alijewej orderem rycerskim wyższej rangi – Wielkim Krzyżem Orderu Piusa IX oraz restauracja katakumb św. Marceliny i Piotra w Watykanie przez Fundację Hejdara Alijewa w 2021 r. są żywym przykładem uwagi i troski poświęconej katolicyzmowi i religii chrześcijańskiej w Azerbejdżanie.
Drodzy katoliccy przyjaciele,
W ten szczególny dzień Wielkanocy, kiedy w sercach panuje miłość i miłosierdzie, pragnę raz jeszcze złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i pokoju.
Pogodnych Świąt Wielkanocnych!