Pedagożka teatru Anna Rochowska – związana z Teatrem Rozmaitości (obecnie TR Warszawa) od 1996 r. – została wybrana na nową dyrektorkę TR Warszawa. Pracę na tym stanowisku rozpocznie we wrześniu 2023 – poinformowano na Fb TR Warszawa.
„Komisja konkursowa wybrała Annę Rochowską na dyrektorkę TR Warszawa. Jej koncepcja programowa jest spójna, wielopoziomowa, interesująca i dobrze zaplanowana – tak brzmi uzasadnienie decyzji o wyborze Anny Rochowskiej” – napisała na Fb wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Poinformowała, że „Rochowska będzie nową dyrektorką TR Warszawa od 1 września 2023 r. i pokieruje teatrem przez pięć kolejnych sezonów artystycznych”. „Anna Rochowska jest pedagożką teatru, związaną z TR Warszawa od 1996 r. Zwyciężczyni gratuluję i życzę wielu artystycznych sukcesów” – napisała Machnowska-Góra.
„Ania Rochowska wygrała konkurs na stanowisko dyrektora TR Warszawa i tym samym od 1 września 2023 będzie moją następczynią. Znam Anię, znam jej zaangażowanie i miłość do tego Teatru. Gratulując wyboru, deklaruję pełną otwartość na współpracę przy przekazaniu TR Warszawa i życzę powodzenia w kolejnych sezonach artystycznych” – czytamy we wpisie na Fb aktualnej dyrektor stołecznego teatru Natalii Dzieduszyckiej. W konkursie startowały cztery osoby. Komisja konkursowa podjęła decyzję o wyborze Anny Rochowskiej podczas posiedzenia 9 stycznia. Obradowała w składzie: wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra (przewodnicząca komisji), Artur Jóźwik i Aneta Subda-Kamola z Biura Kultury jako przedstawiciele m.st. Warszawy, Redbad Klynstra-Komarnicki i Andrzej Nowarski (przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Ewa Pilawska (przedstawicielka Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów), Juliusz Krzysztof Szuster (przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie), Maria Maj (przedstawicielka TR Warszawa) oraz Katarzyna Gawryś (przedstawicielka OZZ Inicjatywy Pracowniczej TR Warszawa).
Anna Rochowska jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, kursu dla Pedagogów Teatru TiSZ/Anex organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Kultury na Wydziale Zarządzania UW. Jest doktorantką w Instytucie Sztuki PAN. Wykłada na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. „W TR Warszawa prowadzi i inicjuje szereg projektów z zakresu pedagogiki teatru dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów, dorosłych i seniorów, jak również dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, dbając tym samym o równy i pełny dostęp do kultury dla wszystkich” – napisano na stronie TR Warszawa.
Przypomniano, że „uhonorowana została wyróżnieniem specjalnym podczas I Giełdy WPEK (Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej) za realizację programu +Edukacja w TR+ w 2009 r., III Nagrodą podczas V Giełdy WPEK w 2014 r. za projekt +Audiodeskrypcja w TR+ z 2013 r. oraz II Nagrodą podczas XI edycji konkursu WNEK za projekt współpracy międzyinstytucjonalnej KULTOUR”. Jest laureatką nagrody im. Haliny Machulskiej 2021. Brała udział w pracach Rady Programu Trauma i Duma, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Zasiada w radzie programowej Fundacji Kultury bez Barier. Jest też członkinią Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
BN/pap