W ramach „Jazz po polsku – Warsaw Live Sessions” odbędzie się 50 autorskich występów czołówki polskiej sceny jazzowej. W ramach projektu zagrają m.in. Dominik Wania Quartet, Paweł Kaczmarzyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Mateusz Gawęda Trio. Gościem specjalnym będzie legendarny amerykański gitarzysta, Mike Stern. Koncerty odbędą się w warszawskim klubie Jassmine.
„Jazz po polsku” powraca do klubu Jassmine po dobrze przyjętej serii „Live Sessions For China & Korea 2022”. Muzycy od września do grudnia ubiegłego roku rejestrowali koncerty „na żywo” z udziałem warszawskiej publiczności, aby następnie wydać je w Azji. Podczas najbliższych miesięcy, w niedzielne wieczory w Jassmine zobaczymy ponownie polskich artystów, jak również gości zza granicy, którzy tym razem zaprezentują się w ramach projektu „Warsaw Live Sessions”. W ramach cyklu w ciągu trzech lat odbędzie się aż 50 koncertów.
Podczas „Warsaw Live Sessions” zaprezentują się czołowi artyści polskiej sceny jazzowej, w tym zdobywcy nagrody Fryderyk: Piotr Damasiewicz, Nikola Kołodziejczyk, Mateusz Smoczyński czy Dominik Wania. Wystąpią także przedstawiciele młodej sceny: Follow Dices, Klawo, Piotr Matusik Trio, Siema Ziemia, Sebastian Zawadzki Trio, a także laureaci jednego z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce – Festiwalu Jazz Juniors: Ziemia oraz Kuba Banaszek Quartet. Gośćmi specjalnymi warszawskiej edycji „Jazz po polsku” będą amerykańscy muzycy – legendarny gitarzysta Mike Stern i trębacz Freddie Hendrix, oraz ukraiński duet Misha Kalinin i Roksana Smirnova. W programie znajdą się także koncerty zespołów: Iloma Damięcka Trio, Adam Golicki Project, Wojciech Jachna Squad, Rafał Jackiewicz Quartet, Michał Martyniuk Quintet oraz Sylwester Ostrowski & Jazz Brigade.
„Ważnym elementem edycji warszawskiej jest wspieranie lokalnej sceny, jak również rozwijanie współpracy międzynarodowej i integracja środowisk twórczych innych krajów – mówi Jakub Krzeszowski, twórca projektu >>Jazz po polsku<< – Proponowany program jest uniwersalny i skierowany do szerokiego grona słuchaczy. W ciągu trzech lat w ramach tego projektu wystąpi aż 50 zespołów, wykonujących przeróżne odmiany jazzu, muzyki aktualnej i improwizowanej. Artyści na potrzeby projektu stworzą także utwory inspirowane Warszawą” – dodaje Krzeszowski. Projekt potrwa trzy lata i będzie odbywał się w niedzielne wieczory w warszawskim klubie Jassmine.
W ramach projektu „Jazz po polsku – Warsaw Live Sessions” publiczność będzie miała okazję nie tylko posłuchać autorskiej muzyki czołowych polskich jazzmanów, ale także wziąć udział w transmisjach „live” koncertów. Zarejestrowane w formie wideo występy, zostaną udostępnione w mediach społecznościowych, a wybrane utwory audio na platformach streamingowych.
W ramach projektu „Jazz po polsku” odbyło się dotychczas kilkaset wydarzeń polskich artystów poza granicami kraju, w tym regularne trasy koncertowe w Azji. Muzycy najczęściej odwiedzali Chiny oraz dalekie zakątki Azji Centralnej i Środkowo Wschodniej, ale koncertowali także w Europie, gdzie projekt zadebiutował w 2012 r. na jednym z największych festiwal jazzowych na świecie – Copenhagen Jazz Festiwal.
pap/PAU