Siatkarki Serbii pokonały Brazylię 3:0 (26:24, 25:22, 25:17) w finale mistrzostw świata w Apeldoorn. Turniej organizowany był w Polsce i Holandii. Polki uplasowały się na siódmym miejscu po porażce w ćwierćfinale właśnie z Serbkami 2:3.
Mecz lepiej rozpoczęły Brazylijki, które od początku odskoczyły rywalkom na 10:7. Serbki w połowie seta doprowadziły do wyrównania, po czym przejęły inicjatywę. Dopiero w końcówce zbudowały dwupunktową przewagę i chociaż siatkarki z Ameryki Południowej zdołały zniwelować straty, to w grze na przewagi lepsze okazały się Europejki.
Druga partia wyglądała podobnie jak premierowa odsłona, jednak tym razem Brazylijki dłużej utrzymały prowadzenie – w połowie seta miały przewagę 16:13. Wtedy jednak zanotowały przestój, grę poprawiły natomiast Serbki, które zdobyły siedem punktów z rzędu. Nie pozwoliły już wydrzeć sobie zwycięstwa z rąk w tej partii.
Trzecia odsłona to była całkowita dominacja obrończyń tytułu od początku do końca i wygrały one pewnie 3:0. Zakończyły tym samym turniej bez porażki na koncie, z zaledwie pięcioma przegranymi setami. Najtrudniejszą przeprawę w rozgrywkach miały z Polkami, które były blisko wyeliminowania ich w ćwierćfinale. Ostatecznie Serbki triumfowały wtedy 3:2, w tym 16:14 w tie-breaku.
„Brak mi słów. Te dziewczyny, ten zespół, ta energia… Wygrałyśmy turniej bez ani jednej porażki. Jestem dumna z tego, że jestem częścią tego zespołu. Po prostu cieszyłyśmy się grą na boisku, to dla nas najważniejsze” – powiedziała zaraz po finale liderka serbskiej reprezentacji i MVP turnieju Tijana Boskovic.
We wcześniejszym meczu o brąz Włoszki pewnie pokonały Amerykanki 3:0 (25:20, 25:15, 27:25).
„Drużyna marzeń” mistrzostw świata siatkarek:
Najlepsza rozgrywająca: Bojana Drca (Serbia);
Najlepsza atakująca: Tijana Boskovic (Serbia);
Najlepsze środkowe: Ana Carolina da Silva (Brazylia), Anna Danesi (Włochy);
Najlepsze przyjmujące: Gabi Braga Guimaraes (Brazylia), Miriam Sylla (Włochy);
Najlepsza libero: Teodoria Pusic (Serbia);
MVP: Tijana Boskovic (Serbia).
Końcowa klasyfikacja:
1. Serbia,
2. Brazylia,
3. Włochy,
4. USA,
5. Japonia,
6 Chiny,
7. Polska,
8. Turcja,
9. Belgia,
10. Kanada
…
bnn/pap