Zbliżająca się wystawa światowa EXPO 2017 ma pomóc Polsce w zintensyfikowaniu kontaktów ekonomicznych z Kazachstanem i innymi krajami Azji Środkowej.
W centrum Warszawy, na placu Bankowym, zatrzymała się na trzy dni mobilna ekspozycja, promująca Kazachstan jako kraj będący organizatorem wystawy EXPO 2017 w Astanie.
Wystawa, której tematem przewodnim jest energia przyszłości, rozpoczyna się 10 czerwca, a Polska oczywiście bierze w niej udział.
Bliższy sąsiad
– W wystawie światowej EXPO uczestniczy co najmniej 115 krajów. Zapraszamy szczególnie do naszego pawilonu, prezentującego najpełniej możliwości Polski jeśli chodzi o energię przyszlości – ale też i do zwiedzenia całej wystawy, która będzie bardzo ciekawa – i odbywa się w wyjątkowym mieście jakim jest Astana. W autobusie, który stanął pod warszawskim ratuszem, warto zaś zobaczyć projekcje dotyczące samej wystawy i Kazachstanie, zrobić sobie zdjęcie już na EXPO, odbyć – dzięki goglom 3d – powietrzną podróż nad terenami wystawowymi. Zapraszamy i dorosłych, i dzieci – mówi Nina Dobrzyńska, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– To wydarzenie jest elementem akcji promocyjnej, odbywającej się w całej Europie. Z Warszawy, nasza interaktywna ekspozycja wyruszy do Wilna i Helsinek – dodaje Denis Jessentajew, radca Ambasady Kazachstanu w Polsce.
Drogę na wschód ułatwi Polakom nasz narodowy przewoźnik. Na kilkanaście dni przed otwarciem wystawy światowej rusza bowiem bezpośrednie połączenie PLL LOT z Warszawy do Astany. Polskie Linie Lotnicze są oficjalnym partnerem EXPO 2017. Rejsy będą się odbywać cztery razy w tygodniu.
To, co chcemy osiągnąć
Znaczenie polskiej obecności na tej wystawie światowej przybliża Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2017:
– Chcemy w Astanie pokazać się jako ważny uczestnik międzynarodowego dialogu na temat energii przyszłości. EXPO 2017 będzie niezwykle istotnym wydarzeniem dla całej światowej branży energetycznej. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście dwa pawilony: Kazachstanu, w największym budynku o kształcie kuli na świecie (80 metrów średnicy), oraz Polski. Nasze cele to zacieśnienie więzi gospodarczych z Kazachstanem, podkreślenie znaczenia polskiej grupy etnicznej w tym kraju oraz promocja kandydatury Polski do organizacji EXPO 2022 – i realizacji tych właśnie celów służy polska ekspozycja. Wchodząc do naszego pawilonu zobaczymy monumentalną instalację artystyczną „Przepływ Energii”, gdzie w dolnej części przedstawione są nasze osiągnięcia w wykorzystaniu tradycyjnych paliw energetycznych – oraz alternatywnych źródeł energii. Pokażemy tam „błękitny węgiel”, grafen, opowiemy też o historii tworzenia się paliw kopalnych. Na górnym poziomie zaprezentujemy zaś dokonania w zalesianiu kraju – czyli, zwiedzający wejdzie do polskiego lasu, który zobaczy, poczuje i usłyszy. Przeprowadzimy też w Astanie uroczystość „Dzień Polskiego Lasu”. Podarowaliśmy Kazachstanowi sto kilkadziesiąt naszych drzew (dotarły już do Astany), które zostaną posadzone na terenie nowo budowanego ogrodu botanicznego. Zapraszamy komisarzy wszystkich krajów i przedstawicieli władz Kazachstanu. W ten sposób chcemy pokazać, że doceniamy ważne działania Kazachstanu na rzecz zalesiania kraju (lasy stanowią tam zaledwie 3 proc.). Na EXPO 2017 realizujemy też program gospodarczy. Zorganizujemy konferencje, seminaria i spotkania z przedsiębiorcami kazachstańskimi. Zaprezentujemy także polskie regiony, przyjadą misje gospodarcze – mówi Andrzej Stefański.