Nagrodę Literacką Nike za najlepszą książkę minionego roku otrzymał tomik poetycki „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza. Nagroda Nike publiczności trafiła w ręce Joanny Ostrowskiej za reportaż historyczny „Oni. Homoseksualiści w czasach II wojny światowej”.
Uroczysta gala wręczenia 26. Nagrody Literackiej Nike odbyła się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego zwycięską książkę wybrało podczas niedzielnych obrad.
Nagrodzono, po raz szósty w historii nagrody, tomik poezji, tym razem „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza.
„Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano” – pisze o tomiku wydawca.
„Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji, dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym. Tej poezji, którą… no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam” – powiedział Jarniewicz po ogłoszeniu decyzji jury.
Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha i Craiga Raine’a).
W finale 26. Nagrody Literackiej Nike znalazły się trzy powieści, biografia, esej, reportaż historyczny i tom poetycki. W skład tegorocznego jury nagrody weszli: Marek Beylin, Przemysław Czapliński (przewodniczący jury), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.
Nagrodę Nike czytelników otrzymała Joanna Ostrowska za reportaż „Oni. Homoseksualiści w czasach II wojny światowej”. „To nagroda wszystkich aktywistów, aktywistek, badaczek, badaczy, archiwistów i archiwistek, bardzo odważnych ludzi, którzy pomagali mi wielokrotnie wbrew instytucjom. Dzięki nim napisałam tę książkę”. – powiedziała Ostrowska odbierając nagrodę.
Na gali nie zabrakło nawiązań do aktualnych wydarzeń. Na początku imprezy publiczność uniosła w górę kartki z napisami „Mahsa Amini” – młodej Iranki zabitej przez policję ds. moralności. Prowadząca galę Grażyna Torbicka wspomniała o wojnie w Ukrainie: Jesteśmy czuli na to, co dzieje się w świecie. Tego dowodem są także książki, które zostały nominowane do nagrody”
bnn/pap