PRAWA PRACOWNICZE – Rozpoczęły się prace nad kompleksowymi zmianami w prawie pracy, od dawna zapowiadanymi przez obecny rząd. Związki zawodowe nie kryją zarówno swoich nadziei, jak i obaw wobec planowanych zmian.
W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Na jego czele stanęło dwóch profesorów – Arkadiusz Kobczyk oraz Jakub Stelin. Pierwszy ma pokierować zespołem, który zajmie się zmianami istniejącego dotąd Kodeksu Pracy, drugi zaś ma pod swoją opieką ludzi, którzy mają opracować nowy Zbiorowy Kodeks Pracy.
Jak informują związkowcy – którzy również mają uczestniczyć w tych pracach – do końca października mają zostać wyznaczone kierunki, w jakich zmierzać będą zmiany w obowiązującym obecnie prawie pracy.
Wśród zagadnień, którymi mają zająć się reformatorzy, wymienia się m. in. rozpatrzenie obciążeń, jakimi obłożeni są mali pracodawcy (w taki sposób, aby jednocześnie nie różnicować prawnej sytuacji pracowników), dopuszczalnością odstępstw od postanowień prawa pracy za zgodą związków zawodowych lub rad pracowniczych, swobodami pracodawców w organizacji warunków zatrudnienia (jeśli nie uda się ich uzgodnić z reprezentacją pracowników) i zwiększenia swobody w ustalaniu czasu pracy, ale przy zachowaniu minimalnych standardów. Poza tym, Komisja zajmie się również sprawą szczególnej ochrony przed zwolnieniem z pracy (przysługującej m. in. funkcyjnym działaczom związków zawodowych) i w ogóle przepisom chroniącym pracowników przed zwolnieniem z pracy. Nie wiadomo, czy nowe przepisy wzmocnią dotychczasową ochronę, czy też ułatwią rozwiązywanie umów o pracę, w tym – zasad przywrócenia do pracy na mocy orzeczenia sądu. W nowym kodeksie pracy miałyby się też znaleźć przepisy gwarantujące minimalne wynagrodzenie zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne, a które w świetle obowiązującego dziś prawa nie mają statusu pracowników. Chodzi przede wszystkim o wprowadzoną niedawno zasadę minimalnej stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na umowach-zlecenia.
Zespół do spraw opracowania projektu ustawy – Zbiorowy Kodeks pracy wyznaczył trzyosobowy zespół do przeanalizowania projektu ustawy przygotowanego przez poprzednią Komisję Kodyfikacyjną, która zakończyła swoją działalność w 2009 r.