17 maja 2024

Całe podium zajęte przez Polaków

Piotr Pawlicki wygrał Grand Prix Łotwy w Daugavpils, trzecią eliminację żużlowych mistrzostw świata. Liderem klasyfikacji generalnej został Patryk Dudek.

Pawlicki po raz pierwszy w karierze triumfował w cyklu Grand Prix. Z kolei Dudek, który na torze w Daugavpils zajął drugie miejsce, po raz pierwszy w karierze objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej indywidualnych mistrzostw świata. Trzecie miejsce w łotewskich zawodach wywalczył kolejny z polskich żużlowców – Maciej Janowski. Tym samy całe podium zajęli reprezentanci Polski i to także zdarzyło sie po raz pierwszy.
Czwarty z naszych żużlowców startujących w Daugavpils, Bartosz Zmarzlik, zajął ostatecznie 11. miejsce, ale tylko dlatego, że zaliczył poważny upadek w 17. biegu. W kraksie uczestniczyli też Janowski i Słoweniec Matej Zagar. Zmarzlik uderzył w leżący już na torze motocykl Janowskiego i przeleciał przez kierownicę jak wystrzelony z katapulty, uderzając o podłoże na plecy. Nie odniósł na szczęście poważniejszych obrażeń.
W klasyfikacji generalnej cyklu po trzech zawodach prowadzi Dudek z dorobkiem 38 punktów, wyprzedzając o jedno „oczko” Australijczyka Jasona Doyle’a i Szweda Fredrika Lindgrena. Następne zawody Grand Prix odbędą się 10 czerwca w Pradze.