10 lipca 2024

Złoto dla szpadzistek

Mistrzowska drużyna szpadzistek (od lewej): Renata Knapik-Miazga, Magdalena Piekarska, Ewa Trzebińska i Aleksandra Zamachowska

Polskie szpadzistki wywalczyły w Duesseldorfie mistrzostwo Europy w rywalizacji drużynowej. Podopieczne trenera Bartłomieja Języka w finale pokonały zespół Rosji 26-25. Brązowe medale zdobyły Włoszki, które w spotkaniu o 3. miejsce zwyciężyły ekipę Francji 45-38. To pierwszy triumf biało-czerwonych w mistrzostwach naszego kontynentu od dziewięciu lat.

Polska drużyna, która wywalczyła w Duesseldorfie złote medale, walczyła w składzie: Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków) oraz Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa). Poprzedni mistrzowski tytuł na Starym Kontynencie nasi szermierze zdobyli dziewięć lat temu w Lipsku i wtedy sztuki tej także dokonała drużyna szpadzistek, a w składzie tamtej ekipy były tez dwie tegoroczne triumfatorki – Trzebińska (wówczas pod panieńskim nazwiskiem Nelip) i Piekarską.

Biało-czerwone w 1/8 finału wyeliminowały Belgię (45-22), w ćwierćfinale Węgry (40-29),a w półfinale Francję (45-37). W finale Polki zmierzyła się z ekipą Rosji, z którą miały rachunek do wyrównania za porażkę jednym trafieniem w 1/4 finału ubiegłorocznych mistrzostw globu w chińskim Wuxi. Początek starcia przebiegał pod dyktando rywalek, które po sześciu z dziewięciu walk prowadziły 15-13, ale wtedy trener biało-czerwonych Bartłomiej Język dokonał roszady w drużynie i za Piekarską wystawił Renatę Knapik-Miazgę, dwukrotną indywidualna brązową medalistkę mistrzostw Europy. Zawodniczka AZS AWF Kraków walczyła znakomicie i doprowadziła do remisu 17-17. Później Zamachowska zremisowała z Szutową 2-2 i na planszy pojawiły się Trzebińska oraz Wioletta Kołobowa. Szósta w światowym rankingu Rosjanka długo prowadziła, ale w końcówce zabrakło jej sił i po dogrywce pojedynek zwycięsko zakończyła Trzebińska.

Zloty medal mistrzostw Europy to kolejny sukces naszych szpadzistek w tym sezonie. Zaczęły go od drugiego miejsca w zawodach Pucharu Świata w Hawanie, później wygrały turniej PŚ Barcelonie, zajęły szóstą pozycję w chińskim Chengdu oraz ponowny triumfowały w kolejnym turnieju PŚ w Dubaju. Dzięki tym osiągnięciom Polski awansowały na drugą pozycję w światowym rankingu, którą po zwycięstwie w Duesseldorfie solidnie umocnią. Lokata bw tym zestawieniu ma znaczenie, albowiem cztery czołowe ekipy w rankingu sklasyfikowane w notowaniu z 31 marca 2020 otrzymają prawo startu w igrzyskach w Tokio.

W Duesseldorfie nasza szermiercza ekipa wywalczyła w sumie dwa brązowe medale, oba zdobyły szpadzistki, bo indywidualnie brąz wywalczyła jeszcze Trzebińska. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła piąte miejsce, za Rosją, Francją, Włochami i Niemcami. W sumie w mistrzostwach Europy, które są rozgrywane od 1981 roku, polscy szermierze wywalczyli dotąd 81 medali – 17 złotych, 23 srebrne i 41 brązowych. Indywidualnie zdobyli 48 medali (9 złotych – 9 srebrnych – 30 brązowych), a drużynowo 33 (8-14-11).

Formuła 1: Williams znów ostatni