Lotniczy odwet
W odwecie za atak samobójczy w Kaszmirze, w wyniku którego zginęło 44 żołnierzy indyjskiej formacji paramilitarnej, lotnictwo indyjskie zaatakowało cele w Pakistanie, w rejonie gdzie mają się znajdować ośrodki szkoleniowe rebeliantów. Atak spotkał się z ostrą reakcją ministra spraw zagranicznych Pakistanu Shaha Mahmooda Qureshiego, który ostrzegł Indie przed – jak to określił – „rzucaniem wyzwań rządowi w Islamabadzie”. Pakistan zaprzecz istnieniu ośrodków szkoleniowych rebeliantów.
Nowa konstytucja przyjęta
Blisko 87 proc. głosujących w kubańskim referendum konstytucyjnym zaaprobowało propozycję nowej ustawy zasadniczej. Utrzymuje ona system jednopartyjny i centralnie planowaną gospodarkę, zmiany dotyczą ustawodawstwa w zakresie prawa własności – obok przedsiębiorstw państwowych będą mogły powstawać także prywatne i spółdzielcze – prawa – wprowadza zasadę domniemania niewinności. Reformie podległy też administracja i rząd: powstanie stanowisko premiera oraz będzie wprowadzony limit kadencji, które może sprawować prezydent.
Okinawa nie chce bazy
72,2 proc. uczestniczących w referendum na japońskiej wyspie Okinawa opowiedziało się przeciwko budowie kolejnego amerykańskiego lotniska wojskowego. Miało ono zastąpić likwidowaną bazę Futenema, która znajduje się w gęsto zaludnioneym rejonie Ginowan i powstać na przylądek Henoko. Mieszkańcy Okinawy chcą likwidacji bazy Futenema, ale również nie życzą sobie powstania nowej. Wyniki referendum nie mają jednak charakteru wiążącego. Mieszkańcy Okinawy są znużeni amerykańską obecnością na wyspie, która trwa od zakończenia II wojny światowej. Bazy zajmują prawie jedną piątą część terytorium Okinawy. Według danych administracji prefektury na wyspie stacjonuje 25,8 tys. amerykańskich wojskowych i 19 tys. członków ich rodzin i cywilów. Dochodzi do częstych konfliktów między ludnością a Amerykanami, którzy czują praktycznie bezkarni.
Naciski na sprzedaż broni
Niedawno pojawiły się informacje o naciskach na stanowisko niemieckiego rządu w sprawie embarga na sprzedaż broni dla Arabii Saudyjskiej, teraz z podobnym apelem wystąpił minister obrony Francji Bruno Le Maire. Jego zdaniem rygorystyczny stosunek Niemiec uderza we francuski przemysł zbrojeniowy, nie pozwalając na sprzedaż uzbrojenia powstającego w koprodukcji między obu krajami. Niemcy zakazały eksportu broni do Arabii Saudyjskiej po zamordowaniu Dżamala Chaszodżdżiego.
Siergiej Skripal żyje
Podobnie jak jego córka Julia – poinformował brytyjski ambasador w Rosji Laurie Bristow, zaprzeczając pogłoskom, jakoby były szpieg zmarł, tylko fakt ten został utajniony.
Upadek kardynała
Kardynał George Pell został przez sąd w Melbourne w Australii uznany winnym molestowania seksualnego dzieci. To najwyższy rangą duchowny skazany za tego rodzaju przestępstwa.
Zdrada generała?
Ukraiński generał Wołodymyr Zamana, szef sztabu za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza, został aresztowany pod zarzutem zdrady stanu. Jakoby ułatwił Rosji aneksję Krymu.
Niespodziewana rezygnacja
Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podał się do dymisji. Zarif był zwolennikiem dialogu z Zachodem i krytykował konserwatywnych ajatollahów.