48 godzin świat

Odwołanie dyplomatów

Stany Zjednoczone do końca tygodnia odwołają wszystkich dyplomatów, którzy nadal pozostają w Wenezueli, oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo na swoim koncie w Twitterze. Jak zauważył Pompeo, taka decyzja została podjęta, ponieważ obecność amerykańskich dyplomatów w Wenezueli ogranicza politykę Waszyngtonu, a sytuacja w kraju pogarsza się. Część personelu ambasady USA w Caracas już opuściła kraj 27 stycznia. Powód podany Pompeo może być pretekstem. Odwoływanie dyplomatów może bowiem równie dobrze wstępem do interwencji w Wenezueli.

Macedonia nie północna

Prezydent Macedonii George Iwanow odmówił podpisania 11 dekretów o wejściu w życie ustaw przyjętych przez parlament, na których widnieje nowa nazwa tego kraju – Republika Północna Macedonia. Prezydent Iwanow nadal używa nazwy kraju „Republika Macedonii” w przemówieniach, dokumentach, sprawozdaniach administracji i na oficjalnej stronie internetowej głowy państwa. Wcześniej wielokrotnie sprzeciwiał się zmianie nazwy kraju na mocy traktatu z Grecją, który wszedł w życie w lutym, po którym wszystkie agencje rządowe musiały zaktualizować swoje nazwy w ciągu trzech dni. W poniedziałek administracja prezydencka potwierdziła dziennikarzom, że Iwanow odmówił podpisania dekretów zatwierdzających pięć ustaw Republiki Północna Macedonia przyjętych przez Zgromadzenie (parlament) w dniu 4 lutego oraz sześć ustaw przyjętych w dniu 6 lutego.

Julia przed Poroszenką

W sondażach przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie nadal prowadzi telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski. Che na niego głosować 17,1 proc. wyborców. Znacząca zmiana nastąpiła natomiast na drugim miejscu – urzędującego prezydenta Petro Poroszenkę wyprzedziła Julia Tymoszenko. Chce na nią zagłosować 11,9 proc. ankietowanych, podczas gdy na Poroszenkę chce zagłosować 10,7 procent

Pierwszy lot niewidzialnego

Portal Defense News opublikował nagranie z lotu nowego ciężkiego drona stealth Kratos XQ-58 Valkyrie. Testy urządzenia odbyły się 5 marca na poligonie wojskowym Yuma w Arizonie (USA). Podczas pierwszego lotu dron unosił się w powietrzu przez 76 minut. Kolejnych pięć lotów jest zaplanowanych na bieżącą fazę testów. Dron „Valkyrie” opracowało laboratorium badawcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych we współpracy z firmą „Kratos”. Dron jest przeznaczony do asysty myśliwców piątej generacji F-35.

Amerykanie wrócą na Księżyc

Projekt budżetu NASA wskazuje, że USA planują załogowy lot na Księżyc. Jest w nim pozycja przeznaczona na opracowanie pojazdu do lądowania ładunku i astronautów na naszym satelicie.

99,99 procent

– taka była według rządowych mediów frekwencja w niedzielnych wyborach do Najwyszego Zgromadzenia Ludowego – parlamentu Korei Północnej. Przywódca – Kim Dzong Un – nie kandydował.

Zmienią oprogramowanie

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował, że „dokona aktualizacji oprogramowania we samolotach typu 737 Max. Nie podano, czy to reakcja na katastrofę maszyny tego typu w Etiopii.

W końcu porozumienie

Szef KE Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May poinformowali, że porozumieli się w sprawie zapisów w projekcie porozumienia dotyczącego wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *