Dwa dni protestów
Aby rozpędzić demonstrację przeciwko rządom prezydenta Egiptu Abdel Fattaha el-Sisiego w Suezie policja użyła w sobotę ostrej amunicji i gazu łzawiącego. W piątek podobne demonstracje odbywały się w innych miastach. Tak silny i otwarty sprzeciw wobec autorytarnej władzy el-Sisiego mu ma miejsce po raz pierwszy. Powody protestów to nie tylko styl rządów, masowe aresztowania opozycjonistów i zamykanie ust mediom, ale także rosnące ceny. Wskutek przyjęcia pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego programu cięć i oszczędności dziś blisko jeden na czterch Egipcjan żyje na poziomie poniżej granicy ubóstwa – za mniej niż 1,4 dolara dziennie. Na przyszły piątek protestujący zapowiedzieli gigantyczną demonstrację – „Marsz miliona”.
Lekarze nie ustępują
Pomimo uprowadzenia przez nieznanych sprawców ich przywódcy, Petera Magombeyi, strajkujący lekarze w Zimbabwe nie zamierzają przerywać swojego protestu. Porwania liderów związkowych są tym kraju sposobem na uciszanie opozycji. Podobnie stało się trzy miesiące temu z szefem związku nauczycieli, który został uprowadzony i pobity. Od stycznia podobny los spotkał dziesiątki działaczy. Policja twierdzi, że nic o tym wszystkim nie wie.
W sprawie klimatu
na całym świecie w piątek protestowały miliony ludzi domagając się działania wobec postępujących zmian klimatu. Protesty były odpowiedzią na wezwanie 16-letniej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która stała się ikoną międzynarodowego ruchu.Ona sama protestowała na Manhattanie.
PI się przyznało
Atak bombowy w Karbali, w którym zginęło 12 osób był dziełem Państwa Islamskiego – tak przynajmniej twierdzi ono samo. Był to jeden z najgroźniejszych ataków terrorystycznych w Iraku od czasu pokonania PI przed dwoma laty.
Iran się nie ugnie
– zapowiada prezydent Hassan Rouhani. Podczas sesji ZG ONZ ma zamiar przedstawić kompleksowy plan bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej.
W Hongkongu nadal niespokojnie
Policja użyła gazu łzawiącego aby usunąć protestujących z centrum handlowego. Demonstracje w chińskiej enklawie trwają już ponad trzy miesiące.
Oktoberfest rozpoczęty
W Monachium uroczyście otwarto dożynki chmielowe Oktoberfest. Święto piwa odbywa się w stolicy Bawarii już po raz 186. Zgodnie z tradycją pierwszą beczkę odszpuntował burmistrz Dieter Reiter.
Wizyta zamiast wizyty
Prezydent USA wymówił się od udziału w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezydent RP udał się więc do Stanów Zjednoczonych. Donald Trump obiecał go przyjąć.
Napełnijmy serca terrorem
– to wypowiedź polskiego osiemnastoletniego neonazisty, który został skazany w Wielkiej Brytanii na cztery lata więzienia. Obiecywał „zalać krwią ulice Londynu”. Aresztowano go 20 lutego.
Rocznica w Driel
W 75. rocznicę bitwy pod Arnhem uczczono pamięć dowódcy polskiej Brygady Spadochronowej, gen. Stanisława Sosabowskiego, uczynionego kozłem ofiarnym za klęskę operacji „Market Garden”.