Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zostały otwarte 4 lutego 2022 r., a Pekin stał się pierwszym miastem na świecie, które gości zarówno letnie, jak i zimowe Igrzyska Olimpijskie.
W związku z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, konsumpcja w sportach zimowych w Chinach wykazuje tendencję do szybkiego wzrostu. Od czasu uzyskania w 2015 r. prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, coraz więcej Chińczyków angażuje się w sporty i turystykę zimową, a podstawy konsumpcji w sportach zimowych w Chinach uległy dalszej konsolidacji. Według „Raportu rozwoju turystyki lodowej i śnieżnej w Chinach 2020” liczba chińskich turystów w sezonie zimowym 2018-2019 osiągnęła 224 miliony osób, generując dochody o wartości 800 miliardów juanów. Obecnie liczba amatorów narciarstwa w Chinach również szybko rośnie i sięga prawie 20 milionów osób, wyprzedzając niektóre kraje Ameryki Północnej i Europy, gdzie rynek narciarski jest dojrzały.
Według danych JD.com, dotyczących sprzedaży sprzętu do uprawiania sportów zimowych, podczas święta „podwójnych jedynek” (11 listopada), według kategorii, obroty transakcji odzieży narciarskiej wzrosły o 270 proc. rok do roku, ilość zamówień na snowboardy wzrosła o 590 proc. rok do roku, zapotrzebowanie na gogle narciarskie wzrosło o 300 proc. rok do roku. Wolumen zamówień na wyroby narciarskie w skali roku wzrósł 23-krotnie.
Ogólny wzrost konsumpcji powiązanej z uprawianiem sportów zimowych w Chinach wynika z wprowadzenia różnych korzystnych przepisów na szczeblu rządowym. Jiang Yiyi, profesor w Instytucie Sportu, Rekreacji i Turystyki na Pekińskim Uniwersytecie Sportowym, uważa, że przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przyczyniły się do szybkiego rozwoju sportów zimowych oraz turystyki w sezonie zimowym, napędzając szybki wzrost konsumpcji w tej dziedzinie. Zwłaszcza po opublikowaniu „Opinii na temat rozwoju sportów zimowych z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022” zainteresowanie sportami zimowymi oraz powiązana konsumpcja jeszcze bardziej przyśpieszyła.
„Na koniec 2020 r. w mieście Chongqing było 6 lodowisk, 10 ośrodków narciarskich, w tym 2 kryte. Prawie milion osób co roku uprawia sporty zimowe. Można powiedzieć, że sporty zimowe stały się sezonową rozrywką zarezerwowaną dla mieszkańców Chongqingu.” – powiedziała Ke Ping, dyrektorka Centrum ds. Zarządzania sportem Zimowym w Chongqingu. W Chongqing liczba osób uprawiających sporty zimowe wzrosła z niespełna 10 000 w 2018 roku do miliona w 2021 roku. W prowincji Jiangsu liczba ludzi biorących udział w sportach zimowych przekroczyła milion, a prawie 50 lodowisk i terenów narciarskich stało się nowymi ulubionymi miejscami rozrywki i rekreacji lokalnych mieszkańców.
„Obecnie ponad 200 osób przyjeżdża co miesiąc do naszego ośrodka narciarskiego, aby uczyć się jeździć na nartach, a około 300 osób jeździ na nartach, wykazując wyraźny trend wzrostowy.” Zhang You, szef Ośrodka narciarskiego Xueleshan w Haikou powiedział, że działający od ponad dwóch lat ośrodek narciarski do tej pory przyjął blisko 20 000 osób i posiada ponad 200 stałych klientów. „Będziemy oferować kursy narciarskie i egzaminy certyfikacyjne, zorganizujemy również zawody narciarskie. Ponadto, zorganizujemy wyjazdy na narty podczas ferii zimowych w innych miejscach.”
Zimowe Igrzyska Olimpijskie niewątpliwie stworzą jeszcze większe możliwości konsumpcji związanej ze sportami zimowymi. Z raportu o udziale chińskiej młodzieży w sportach zimowych z 2021 r., opublikowanego wcześniej przez Centrum Badań nad Rozwojem Przemysłu Sportowego Uniwersytetu Tsinghua, wynika, że od uzyskania prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie do chwili obecnej wzrosło zainteresowanie uprawianiem sportów zimowych wśród młodych ludzi. 1/3 młodych ludzi śledzi blogerów i idoli propagujących sporty zimowe w mediach społecznościowych.
Wiele zagranicznych marek zajmujących się sportami zimowymi również przyspieszyło wejście na rynek chiński. Niemiecka marka odzieży narciarskiej BOGNER ogłosiła 2 grudnia 2021 roku, że utworzy spółkę joint venture z chińską firmą Bosideng w celu wspólnej ekspansji chińskiego rynku. W oparciu o przewidywania, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie przyniosą w Chinach „gorączkę sportów zimowych”, postanowiła otworzyć w Chinach, w ciągu najbliższych pięciu lat, około 80 sklepów sprzedaży detalicznej. Ponadto, w listopadzie 2021 r. amerykańska marka sportowa VALCO również otworzyła swój pierwszy sklep w Pekinie, a japońska marka outdoorowa GOLDWIN również planuje rozszerzyć swój zasięg na rynku chińskim.
Cel Chin, aby „zachęcić 300 milionów ludzi do uprawiania sportów zimowych” stał się siłą napędową wzrostu konsumpcji w sportach zimowych w Chinach. Zimowe Igrzyska Olimpijskie stały się również festiwalem, który obchodzą wszyscy Chińczycy.