15 więźniów trzymanych bez sądu od lat w bazie wojskowej USA Guantanamo na Kubie przeniesiono do Zj. Emiratów Arabskich. To największy przerzut odkąd Barack Obama objął urząd prezydenta w 2009 r. Obama zapowiadał, że zamknie Guantanamo w 2009 r.; teraz stara się to zrobić przed opuszczeniem Białego Domu (20 stycznia 2016 r). W Guantanamo pozostało 61 więźniów.
Wśród zwolnionych znalazło się 12 Jemeńczyków oraz 3 Afgańczyków. Jeden z Afgańczyków spędził tu ponad 13 lat za przechowywanie min do podkładania wojskom USA w Afganistanie.
Szczegółów dotyczących pozostałych więźniów nie podano. Najwięcej naraz więźniów uwolniono dotychczas w styczniu tego roku, kiedy wyjechało10 Jemeńczyków.
Dlaczego Obama nie dotrzymał słowa?
Biały Dom tłumaczył nieraz, że winny był opanowany przez republikanów Kongres, który co roku blokował przeniesienie więźniów na terytorium USA i postawienie przed sądami federalnymi. Ale i demokraci Obamy byli niechętni, bowiem więzień w USA, uzyskałby niewygodne dla rządu prawa.
Pierwszych więźniów umieszczono w Guantanamo w 2002 r. w odpowiedzi na samolotowe zamachy al-Kaidy z 11 września 2001 r. na wieżowce WTC i Pentagon (niedoszły).
Jak twierdził rząd prezydenta George’a W. Busha, zamknięto tam najgroźniejszych terrorystów islamskich na świecie – wyłapanych głównie w Afganistanie, gdzie gromadziła się ówczesna międzynarodówka terrorystyczna. W sumie do Guantanamo zawitało 779 osób.