лªÉçÕÕƬ£¬Î«·»£¨É½¶«£©£¬2020Äê6ÔÂ30ÈÕ 6Ô·ÝÖйúÖÆÔìÒµ²É¹º¾ÀíÖ¸ÊýΪ50.9% 6ÔÂ30ÈÕ£¬¹¤ÈËÔÚɽ¶«Ê¡ÇàÖÝÊÐÒ»¼ÒÆû³µÖÆÔìÆóÒµµÄ³åº¸³µ¼äÄÚÉú²ú×÷Òµ¡£ µ±ÈÕ£¬Öйú¹ú¼Òͳ¼Æ¾Ö·þÎñÒµµ÷²éÖÐÐÄ¡¢ÖйúÎïÁ÷Óë²É¹ºÁªºÏ»á·¢²¼µÄÊý¾ÝÏÔʾ£¬6Ô·ݣ¬ÖйúÖÆÔìÒµ²É¹º¾ÀíÖ¸Êý£¨PMI£©Îª50.9%£¬±ÈÉÏÔÂÉÏÉý0.3¸ö°Ù·Öµã¡£ лªÉç·¢£¨Íõ¼ÌÁÖ É㣩
Artykuł partnerski – China Media Group
Przewodniczący Chin Xi Jinping odpowiedział 10 grudnia na pytania dot. gospodarki światowej, gospodarki Chin i globalnego zarządzania gospodarczego, podczas spotkania w Pekinie z przedstawicielami głównych międzynarodowych organizacji gospodarczych.
Jednocześnie, przewodniczący Xi sprecyzował konsekwentne, pryncypialne stanowisko Chin w sprawie rozwoju stosunków chińsko-amerykańskich, podkreślając, że wojny celne, wojny handlowe oraz wojny naukowo-techniczne są sprzeczne z historycznymi trendami i prawami gospodarczymi i nie będzie w nich zwycięzców.
Podczas spotkania przedstawiciele głównych międzynarodowych organizacji gospodarczych wyrazili uznanie dla Chin za to, że zawsze były ważnym motorem i kotwicą stabilizującą światowy wzrost gospodarczy oraz stanowczym obrońcą multilateralizmu. Wyrazili też gotowość do ścisłej współpracy z Chinami w celu ochrony wolnego handlu i globalizacji gospodarczej. Międzynarodowe osobistości powszechnie uważają, że Chiny wysłały wyraźny sygnał otwartości i współpracy, co wnosi cenną wiarę w utrzymanie stabilności globalnego łańcucha przemysłowego i łańcucha dostaw.
Łańcuchy produkcji i dostaw, jako „kręgosłup gospodarki światowej”, są gwarancją ruchu gospodarczego. Biorąc za przykład chipy, według ekspertów branżowych, produkcja jednego mikroprocesora wymaga współpracy przemysłowej co najmniej 7 krajów i 39 firm, obejmującej ponad 50 branż i tysiące procesów.
W celu utrzymania swojej monopolistycznej pozycji rozwinięte kraje Zachodu z USA na czele, nagłaśniają „oddzielenie się od Chin i przerwanie łańcucha” pod szyldem „unikania ryzyka”, co podważyło globalną współpracę w łańcuchach produkcji i dostaw, zmniejszyło efektywność ekonomiczną, utrudniło wspólny rozwój i zwiększyło ryzyko rozdrobnienia gospodarki światowej.
Jako dwie największe gospodarki świata, Chiny i Stany Zjednoczone mają swoje własne przewagi w globalnych łańcuchach produkcji i dostaw. Na przykład Stany Zjednoczone mają mocno rozwinięte badania naukowe, zdolności innowacyjne i zasoby ludzkie, podczas gdy Chiny są krajem o najbardziej kompletnych kategoriach przemysłowych i komponentach zgodnych ze standardami ONZ.
W rzeczywistości, jedną z konsekwencji wysokich ceł nałożonych przez Stany Zjednoczone na chińskie towary w ostatnich latach jest to, że handel między Chinami a USA został „przejęty” przez strony trzecie, co spowodowało wzrost kosztów handlu światowego. Według szacunków National Institute for Economic Research w latach 2017-2022 na każdy 1% spadku udziału amerykańskiego importu z Chin cena jednostkowa importu z Wietnamu wzrosła o 2,0%, a cena jednostkowa importu z Meksyku o 0,6%.
Obecnie trwa nowa runda rewolucji naukowo-technicznej oraz zmian w przemyśle, jednocześnie zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone wykorzystują okazję do podjęcia wysiłków w zakresie innowacji. Od współpracy na rzecz rozwoju zrównoważonej wydajności produkcyjnej paliwa lotniczego, po wspólne tworzenie łańcucha dostaw w zakresie ekologicznego rolnictwa i uruchamianie powiązanych inicjatyw, przedsiębiorstwa obu stron mają wolę pogłębienia współpracy i rozwiązywania problemów rozwojowych. Wszystko to wyznacza kierunek współpracy chińsko-amerykańskiej, mającej na celu promowanie „nowego” łańcucha globalnej produkcji i dostaw. (Z.T.)