Nasza rządowa „tarcza antykryzysowa” jest tyle warta ile dzień w którym zacznie obowiązywać. Prima aprilis jest najlepszą ilustracją do pomysłów współpracowników Morawieckiego. Tyle, że to bardzo niefajny dowcip.
Dania
Kopenhaga pokrywa 75 proc. pensji pracownikom. Ale osoby, których pensja rozliczana jest godzinowo, dostają nawet do 90 proc. Przez najbliższe 3 miesiącepomoc taka obejmie pensje do 23 tys. koron.
Francja
Nad Sekwaną przeznaczono 45 mld euro w ramach środków kryzysowych dla krajowych firm. Powstał specjalny „fundusz solidarności”, dla przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez skutki epidemii. Firmom odroczono wszystkie płatności podatkowe i koszty wynagrodzeń. Zagrożonym upadłością firmo takie płatności anulowani. Kwota na pożyczki dla firm to 300 mld euro. Francja zamierza też w ostateczności znacjonalizowaćduże przedsiębiorstwa. Poza tym francuskie firmy mające problemy zostały zwolnione z opłat za czynsz, prąd i gaz. Łącznie Paryż chce wydać na tarczę 547 mld euro, czyli 21 proc. PKB
Hiszpania
Rząd Hiszpanii załatwił obywatelom odroczenie spłaty kredytów hipotecznych do ustania epidemii. Odroczono teżpłatności za prąd, wodę i gaz. Zakazano eksmisji lokatorów. Na pakiet osłonowy, aby pracownicy mogli zawiesić pracę, ale jej nie stracić, przy zachowaniu wpływów rząd w Madrycie przeznaczył 17 miliardów euro. 600 milionów euro ma trafić na wsparcie dla osób, które są na zasiłkach socjalnych. Składki na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców zostały zawieszone. Firmy mają prawo przeorganizowania godzin pracy tak, by pracownicy mogli opiekować się dziećmi. W sumie, pakiet osłonowy będzie kosztował 200 mld euro. Co również stanowi 15 proc. hiszpańskiego PKB.
Kanada
Ottawa na początek wyda 107 mld dolarów kanadyjskich, to 5 proc. PKB
Budżet sfinansuje m.in. 75 proc. pensji pracowników oraz pożyczki dla małych firm do 40 tys. dolarów kanadyjskich. Część tego kredytu będzie mogła być umorzona, a przez pierwszy rok przedsiębiorcy nie będą musieli spłacać odsetek.
Jest i świadczenie w wysokości 2 tys. dolarów kanadyjskich, które przysługuje każdemu, kto w całym ubiegłym roku zarobił przynajmniej 5 tysięcy i stracił pracę. Świadczenie ma być przyznawane co 4 tygodnie przez 16 tygodni, czyli prawie 4 miesiące.
Rząd kanadyjski przewidział i inne formy pomocy, takie jak zasiłki dla bezrobotnych, wsparcie dla firm, banków, kredytobiorców oraz organizacji non profit. Kanada wprowadza również zawieszenie spłat kredytów studenckich, pomoc dla osób bezdomnych i pomoc dla rdzennych mieszkańców. Premier Trudeau zapowiada, że wkrótce pojawią się nowe propozycje.
Niemcy
Berlin wpuszcza do gospodarki ok. 500 mld euro. To 15 proc niemieckiego PKB. Specjalny funduszpozwoli na udzielanie przez skarb państwa gwarancji firmom, których wypłacalność zostanie zagrożona. Niemiecki rząd przewiduje nacjonalizację strategicznych z punktu znaczenia gospodarki firm. 40 mld euro ma trafić do mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, by pomóc im w przetrwaniu kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię. 10 mld euro z tego stanowić mają dotacje dla prowadzących działalność jednoosobową, a 30 mld euro trafi do mikrofirm w formie pożyczek.
Przedsiębiorstwom przysługują również ulgi podatkowe. Szykuje się również dotowanie płac przez niemiecki urząd pracy.
Norwegia
Oslo wesprze przedsiębiorców gwarancjami kredytowymi. Ale przede wszystkim co najmniej 100 mld koron (9,7 mld dolarów) zostało przeznaczone na bezpośrednie wsparcie firm.
Portugalia
Lizbona przeznaczyła 9,2 mld euro dla firm na wsparcie ich pracowników i zapewnienie im płynności. Z tego 5,2 mld euro pójdzie na zawieszone, odroczone lub obniżone płatności składek na ubezpieczenie społeczne między marcem a majem. 3 miliardy euro są szykowane na gwarantowane przez państwo kredyty. Ponad połowa środków z tej kwoty popłynie do firm żyjących z turystyki i gastronomii. Wsparcie dostaną też firmy odzieżowe i działające w przemyśle drzewnym. Około 30 proc. pomocy pójdzie do małych przedsiębiorców. Zaś na wydatki socjalne zaplanowano wstępnie miliard euro.
Szwecja
Rząd Szwecji wprowadził krótkookresowy urlop przestojowy przez 3 kwartały, w połowie finansowany przez państwo – także dla samozatrudnionych. Zobowiązał sioę do płacenia przez 2 miesiące zwolnienia lekarskiego. Zwiększono też wydatki na zasiłki opiekuńcze. Wprowadzono urlop od VAT i wsparto służbę zdrowia, przeznaczając środki głównie na wynagrodzenia sprzęt i leki.
Sompensowano wyższe kosztyopieki zdrowotnej samorządom. Dano gwarancje finansowe liniom lotniczym. Miliardy poszły na wsparcie finansowe dla usług kulturalnych i sportowych. Rozpatruje się pomysł odroczenia przez firmy podatków nawet na rok. Koszty dla szwedzkiego budżetu to około 27.5 mld euro. Czyli ok. 6 proc. PKB.
Wielka Brytania
Pakiet pomocowy ma wynieść 330 mld funtów. To też 15 proc. PKB. Środki głównie pójdą na kredyty dla firm. Mogą one liczyć na wakacje podatkowe. Wsparcie pójdzie szczególnie dla małych przedsiębiorstw, które nie miały ubezpieczenia. Małe firmy dostaną też granty w wysokości 10 – 25 tys. funtów. Rząd pokryje również 80 proc. pensji pracownikom zarabiającym poniżej 2,5 tys. funtów miesięcznie. Do czerwca zawieszono też VAT.
Dla ludzi jest jeszcze więcej.Kredytodawcy uzysklią prawo do skorzystania z trzymiesięcznej przerwy w spłacaniu kredytów hipotecznych. Wydłużony zostaje też z 6 do 12 miesięcy okres, w którym będą udzielane nieoprocentowane pożyczki zaciągane przez firmy w ramach specjalnej linii kredytowej. Zawieszono próg dochodowy dla osób pracujących na własny rachunek. Dostały one zasiłki odpowiadające stawce ustawowego zasiłku chorobowego. Do stycznia 2021 r., przesunięto rozliczenie podatku przez samozatrudnionych.
Włochy
Na wsparcie służby zdrowia, firm i pracowników przeznaczono 25 mld euro. Na rekompensatę w wys. 600 euro mogą liczyć m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracownicy sezonowi z sektora turystyki. Firmom i samozatrudnionym z dochodem rocznym mniejszym niż dwa miliony euro zostały odroczone lub rozłożone na raty płatności podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Tak samo zrobiono dla firm z sektorów takich jak transport, hotelarstwo i gastronomia, gdyż to one zostały najbardziej dotknięte przez pandemię koronawirusa. W zamian za to przez dwa kolejne miesiące firmy nie mogą zwalniać ludzi. Ponadto pracownicy sektora prywatnego i samozatrudnieni mający dzieci do lat 12-tu, uzyskali prawo do 15-dniowego urlopu rodzicielskiego. A gdyby nie chcieli go wziąć, przysługuje im voucher do 600 euro na zatrudnienie opiekunki. Dla pracowników służby zdrowia ta kwota może wynieść do 1000 euro. Generalnie pakiet włoski szacowany jest na 340 mld euro, co stanowi 18 proc. miejscowego PKB.
USA
Ponad 2 biliony dol., czyli ok.10 proc. PKB Stanów Zjednoczonych, wart jest pakiet stymulacyjny Trumpa
Utworzono zatem fundusz o wartości 500 mld dol. na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji.
Poza tym pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld dol. na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld dol. dla szpitali.
A co najciekawsze, program Waszyngtonu zakłada jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 dol. dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. dol. rocznie.
Polska
Na tym tle, jedyne realne środki przeznaczone przez Morawieckiego, czyli góra 30 mld zł, stanowiących ledwie 2 proc naszego PKB, to kpina. To przecież tyle samo ile co roku wydajemy na program „500 plus”.