Igrzyska Tokio 2020/21: Liczna ekipa sportowców LGBTQ

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio wystartuje więcej sportowców LGBTQ, niż łącznie startowało we wszystkich poprzednich letnich igrzyskach. Będzie ich niemal trzy razy tylu, co pięć lat temu w Rio De Janeiro.

Co najmniej 157 zadeklarowanych homoseksualistów, lesbijek, biseksualistów, transpłciowców, queerów i niebinarnych sportowców zamierza wystąpić w Tokio podczas przełożonych na ten rok z powodu pandemii Covid-19 letnich igrzysk olimpijskich. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2016 roku na Igrzyskach w Rio i więcej niż we wszystkich dotychczas rozegranych olimpiadach.
Wedle informacji udostępnionych przez portal outsports.com, w 2012 roku w Londynie wystąpiło 23 olimpijczyków LGBTQ, a w 2016 w Rio De Janeiro wzięło udział 56 sportowców przyznających się do odmienności seksualnej.
„Możliwość konkurowania z najlepszymi na świecie w największych międzynarodowych zawodach multisportowych pokazuje, jak daleko zaszliśmy, jeśli chodzi o tolerancję w sporcie. Mam nadzieję, że biorąc udział w tegorocznych igrzyskach, będę mógł pokazać społeczności LGBTQ, że także w sportowej rywalizacji możemy osiągnąć wszystko, czego tylko pragniemy” – powiedział kanadyjski pływak Markus Thormeyer.
Sportowcy LGBTQ zgłoszeni do rywalizacji w igrzyskach w Tokio reprezentują 27 krajów i wystąpią w 30 dyscyplinach sportu. Najwięcej przedstawicieli mniejszości seksualnych ma olimpijska reprezentacja Stanów Zjednoczone – w kadrze tego kraju znalazło się 30 sportowców LGBTQ. Kolejne pod względem liczebności kraje to Kanada (16), Wielka Brytania (16), Holandia (16), Brazylia (14), Australia (12) i Nowa Zelandia (10).
Swoich przedstawicieli wśród sportowców LGBTQ ma także Polska. O swoim homoseksualizmie publicznie powiedziała mistrzyni świata i Europy w żeglarstwie Jolanta Ogar, swoją przynależność do środowiska LGBTQ zadeklarowała tęż publicznie reprezentantka Polski w strzelectwie Aleksandra Jarmolińska.

IO Tokio 2020/21: Znicz będzie na wodór

Japończycy chcieli zorganizować igrzyska przyjazne środowisku. Zbudowali stadiony z ekologicznych materiałów, przygotowali medale z recyclingu, łóżka w wiosce olimpijskiej z kartonu, a znicz olimpijski na wodór.

Jeśli zaplanowana na 23 lipca ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio się odbędzie, przejdzie do historii jako pierwsza impreza w której do zasilania znicza olimpijskiego wykorzystano wodór, a energię elektryczną wykorzystywaną do jego wyprodukowania wytworzą panele słonecznych zainstalowane w prefekturze Fukushima. Japończycy chcą w ten sposób promować „paliwo przyszłości”, bo wodór to pierwiastek najobficiej występujący we wszechświecie, na dodatek jest czysty, lekki, nie emituje dwutlenku węgla i może być łatwo wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej. Eksperci od energetyki uważają, że dzięki wodorowi możemy znacznie zmniejszyć lub nawet wyeliminować CO2 w transporcie, także lotniczym i morskim oraz w przemyśle. „Igrzyska olimpijskie są doskonałą okazją do zademonstrowania technologii, które mogą pomóc w sprostaniu dzisiejszym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu. Pokaz możliwości z wykorzystaniem wodoru olimpijskim zniczu może przyczynić się do spopularyzowania tego ekologicznego paliwa” – stwierdził Marie Sallois, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
W 2017 r. Japonia była jednym z pierwszych krajów, które przyjęły strategię rozwoju wodoru. Japoński rząd, w ciągu dwóch lat ponad dwukrotnie zwiększył budżet na badania i rozwój nad tym paliwem, a w prefekturze Fukushima wybudowano jedną z największych na świecie elektrowni wodorowych.
Niewykluczone, że na wodorowe paliwo w olimpijskich zniczach zdecydują się też organizatorzy następnych igrzysk – w Paryżu (2024), Los Angeles (2028) i Brisbane (2032). W miniona środę MKOl poinformował, że to australijskie miasto, które było jedynym kandydatem do organizacji olimpiady w 2032 roku, zostało oficjalnie zatwierdzone jako gospodarz IO 2032.

Igrzyska sparaliżowane lękiem przed wirusem

Koronawirus nie odpuszcza igrzyskom. Przerażeni rosną liczbą zakażeń Japończycy w ostatnich dniach całkiem poważnie debatowali na tym, czy nie lepiej w ostatniej chwili odwołać imprezę.

Taka groźba nadal istnieje, bo także wśród przybywających już tłumnie do olimpijskiej wioski sportowców wykrywa się coraz więcej zrażonych Covid-19. Już wiadomo, że będą to pierwsze igrzyska w dziejach bez publiczności na trybunach. Władze Japonii z obawy przed nowymi odmianami koronawirusa najpierw zakazały wjazdu kibicom zza granicy, a tuż przed rozpoczęciem imprezy podjęły decyzję, że zawody w ogóle odbędą się przy pustych trybunach. Mimo to dokonane na początku lipca badania opinii publicznej wykazywały, że blisko 90 procent Japończyków chce odwołania igrzysk lub ponownego ich przełożenia. Apele do władz płynęły zewsząd, nawet z nieoczekiwanych, bo od sponsorów imprezy. Należąca do tego grona druga pod względem sprzedawanego nakładu gazeta w kraju, „Asahi Shimbun”, wezwała premiera Japonii Yoshihide Sugę do odwołania olimpijskich zawodów. Rosnąca niechęć społeczeństwa do igrzysk spowodowała, że inny ze sponsorów, koncern Toyota, z obawy przed stratami wizerunkowymi, postanowił… nie emitować reklam związanych z igrzyskami, zaś prezes firmy Akio Toyoda ogłosił oficjalnie, iż nie weźmie udziału w ceremonii otwarcia. Na cztery dni przed ceremonią otwarcia władze otrzymały podpisaną przez niemal 140 tysięcy obywateli Japonii petycję z żądaniem odwołania imprezy.
Władze Japonii znalazły się w trudnym położeniu. Społeczeństwo nie chce igrzysk, plan odizolowania sportowców okazał się nieskuteczny, sponsorzy się wycofują, a sama impreza bez udziału kibiców zapowiada się na przygnębiające widowisko. Ale o tym, że jednak igrzyska się odbędą, przesądz jak zawsze w takich przypadkach pieniądze i korporacyjna chciwość. Japonia wydała dotąd na organizację igrzysk co najmniej 15 miliardów USD. Nie ma szans, żeby te nakłady się zwróciły, bo bez kibiców z zagranicy mocno ucierpią turystyka, gastronomia i handel, a organizatorzy muszą jeszcze zwrócić pieniądze za bilety, co oznacza stratę ponad 800 milionów dolarów. A to jeszcze nie koniec roszczeń. Tylko japońskie firmy zainwestowały w igrzyska trzy miliardy dolarów i w przypadku odwołania imprezy z całą pewnością zażądają odszkodowania. No i wreszcie odwołanie igrzysk to strata wpływów ze sprzedaży praw telewizyjnych. W MKOl podpisał umowy na trzy miliardy dolarów, co stanowi ponad 70 procent dochodów organizacji. Takiej luki w budżecie nie jest w stanie pokryć, więc też zażąda odszkodowania, a tropem MKOl podążą wszystkie narodowe komitety olimpijskie, co oznacza, że na Japonię spadłby obowiązek wypłacenia im ponad 800 milionów dolarów. Władze Japonii stoją więc pod ścianą i muszą wybrać – życie i zdrowie obywateli, albo ratowanie gospodarki. Dobrego wyjścia z tej sytuacji nie ma, ale igrzyska 2020/21 raczej na pewno obejrzymy w telewizji.

Terminarz występów biało-czerwonych na igrzyskach Tokio 2020/21

W piątek 23 lipca o godzinie 13:00 polskiego czasu w Tokio rozpocznie się ceremonia otwarcia przełożonych o rok z powodu pandemii Igrzysk XXXII Olimpiady. W rywalizacji uczestniczyć będą reprezentacja wystawione przez 205 narodowych komitetów olimpijskich, w tym licząca ostatecznie 211 sportowców reprezentacja PKOl. Transmisje z zawodów w Polsce pokażą TVP i Eurosport.

Godziny podajemy wg. polskiego czasu. Między Tokio a Warszawą jest różnica 7 godzin.
Piątek, 23 lipca
2:00 łucznictwo, eliminacje kobiet (Sylwia Zyzańska); 6:00 el. mężczyzn (Sławomir Napłoszek); 13:00 ceremonia otwarcia;
Sobota, 24 lipca
1:30 strzelectwo, eliminacje karabin pneumatyczny (Aneta Stankiewicz); 2:00-13:45 szermierka, szpada kobiet (Aleksandra Jarecka, Ewa Trzebińska, Renata Knapik-Miazga); 2:30-9:45 łucznictwo, turniej miksta (Sylwia Zyzańska i Sławomir Napłoszek); 3:45 strzelectwo, finał karabinu pneumatycznego (Aneta Stankiewicz); 4:35 koszykówka 3×3, Polska – Łotwa; 4:00 kolarstwo szosowe, wyścig mężczyzn ze startu wspólnego (Maciej Bodnar, Michał Kwiatkowski, Rafał Majka); 12:05 koszykówka 3×3, Polska – Japonia; 12:28 pływanie, eliminacje 100 m motylkowym (Paulina Peda); 12:40 siatkówka, Polska – Iran; 13:55 pływanie, eliminacje 100 m klasycznym (Jan Kozakiewicz); 14:15 4×100 m dowolnym (polska sztafeta) plus tenis, singiel mężczyzn (Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak), debel mężczyzn (Hubert Hurkacz i Łukasz Kubot);
Niedziela, 25 lipca
2:00-13:45 szermierka, floret indywidualnie (Martyna Jelińska); 2:00 strzelectwo, eliminacje pistolet pneumatyczny kobiet (Klaudia Breś); 2:00 eliminacje skeet kobiet (Aleksandra Jarmolińska); 3:00-9:45 taekwondo, 57 kg kobiet (Patrycja Adamkiewicz); 3:00-13:20 gimnastyka artystyczna, eliminacje kobiet (Gabriela Sasnal); 3:00 siatkówka plażowa, Kantor/Łosiak – Gottsu/Shiratori; 3:40 pływanie, półfinały 100 m motylkowym (Paulina Peda); 4:00 lub 13:00 boks, 1/16 finału kobiet do 51 kg (Sandra Drabik)
4:00 judo, od 1/16 do ćwierćfinału kobiet do 52 kg (Agata Perenc); 4:15 strzelectwo, finał pistolet pneumatyczny kobiet (Klaudia Breś); 4:33 pływanie, półfinały 100 m klasycznym i finał 4×100 m dowolnym kobiet;
5:00 koszykówka 3×3, Polska – Serbia; 5:18-12:54 boks, 1/16 finału mężczyzn do 63 kg (Damian Durkacz); 6:00 strzelectwo, eliminacje karabin pneumatyczny mężczyzn (Tomasz Bartnik); 6:00 kajakarstwo górskie, pierwszy start mężczyzn C1 (Grzegorz Hedwig); 6:00 kolarstwo szosowe, wyścig kobiet ze startu wspólnego (Katarzyna Niewiadoma, Anna Plichta); 6:47 kajakarstwo górskie, pierwszy start kobiet K1 (Klaudia Zwolińska); 7:57, drugi start mężczyzn C1 (Grzegorz Hedwig); 8:30 strzelectwo, finał karabin pneumatyczny mężczyzn (Tomasz Bartnik); 8:45 kajakarstwo górskie, drugi start kobiet K1 (Klaudia Zwolińska); 9:00 siatkówka plażowa, Fijałek/Bryl – Elgraoui/Abicha; 10:00-12:40 judo, repasaże, półfinały i finały kobiet do 52 kg; 11:40 koszykówka 3×3, Rosja – Polska; 12:02 pływanie, eliminacje 100 m grzbietowym (Paulina Peda); 13:19 eliminacje 100 m grzbietowym (Kacper Stokowski); 14:10, eliminacje 4×100 m dowolnym (polska sztafeta); tenis, singiel kobiet (Iga Świątek, Magda Linette); debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska);
Poniedziałek, 26 lipca
4:00-7:30 judo, od 1/16 finału do ćwierćfinału kobiet do 57 kg (Julia Kowalczyk)
6:50 podnoszenie ciężarów, kobiety do 55 kg (Joanna Łochowska); 7:20 siatkówka, Polska – Włochy; 7:50 strzelectwo, finał skeet kobiet strzelectwo (Aleksandra Jarmolińska); 8:00 kolarstwo górskie, finał mężczyzn (Bartłomiej Wawak); 8:45 kajakarstwo górskie, finał mężczyzn C1 (Grzegorz Hedwig); 10:00-12:40 judo, repasaże, półfinały i finały kobiet do 57 kg (Julia Kowalczyk);12:05 koszykówka 3×3, Polska – Chiny; 12:29 pływanie, eliminacje 200 m motylkiem (Krzysztof Chmielewski, Jakub Majerski); 12:50 podnoszenie ciężarów, finał kobiet do 55 kg (Joanna Łochowska)
15:25 koszykówka 3×3, Holandia – Polska
godziny nieznane, tenis, singiel mężczyzn (Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak); godziny nieznane, tenis, debel mężczyzn (Hubert Hurkacz i Łukasz Kubot); singiel kobiet (Iga Świątek, Magda Linette); debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska);
Wtorek, 27 lipca
3:00-9:45 taekwondo, od 1/8 do półfinału ponad 67 kg kobiet (Aleksandra Kowalczuk);4:00-7:30 judo, od 1/16 finału do ćwierćfinału kobiet do 63 kg (Agata Ozdoba-Błach); 4:25-12:30 szermierka, szpada drużynowo kobiet (Aleksandra Jarecka, Ewa Trzebińska, Renata Knapik-Miazga Magdalena Piekarska-Twardochel); 6:39-13:27 boks, 1/8 finału kobiet do 69 kg (Karolina Koszewska); 7:00 kajakarstwo górskie, półfinał kobiet K1 (Klaudia Zwolińska)
7:40 koszykówka 3×3, Belgia – Polska; 8:00 kolarstwo górskie, finał kobiet (Maja Włoszczowska); 9:00 kajakarstwo górskie, finał kobiet K1 (Klaudia Zwolińska); 10:00-12:40 judo, repasaże, półfinały i finały kobiet do 63 kg (Agata Ozdoba-Błach); 10:00 siatkówka plażowa, Fijałek/Bryl – Grimalt M./Grimalt E.;12:02 pływanie, eliminacje 100 m wolnym (Jakub Kraska)13:00 siatkówka plażowa, Kantor/Łosiak – Thole/Wickler; 13:17 pływanie, eliminacje sztafety 4 x 200 m mężczyzn; 14:00/15:20 koszykówka 3×3, ćwierćfinał (Polska); tenis, singiel mężczyzn (Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak); debel mężczyzn (Hubert Hurkacz i Łukasz Kubot); singiel kobiet (Iga Świątek, Magda Linette); debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska);
Środa, 28 lipca
2:30-11:23 łucznictwo, zawody indywidualne kobiet i mężczyzn (Sylwia Zyzańska i Sławomir Napłoszek); 4:00-7:30 judo, od 1/32 finału do ćwierćfinału mężczyzn do 90 kg (Piotr Kuczera); 4:30 kolarstwo, jazda indywidualna na czas kobiet (Anna Plichta)
4:48-11:18 boks, 1/8 finału kobiet do 75 kg (Elżbieta Wójcik); 6:00 kajakarstwo górskie, pierwszy start kobiet C1 (Aleksandra Stach)
6:47 kajakarstwo górskie, pierwszy start mężczyzn K1 (Krzysztof Majerczak); 7:00 kolarstwo, jazda indywidualna na czas mężczyzn (Michał Kwiatkowski); 7:57 kajakarstwo górskie, drugi start kobiet C1 (Aleksandra Stach); 8:45, drugi start mężczyzn K1 (Krzysztof Majerczak); 9:25 siatkówka, Polska – Wenezuela; 12:25 pływanie, eliminacje 200 m grzbietowym mężczyzn (Radosław Kawęcki, Jakub Skierka); koszykówka 3×3, mecze o medale; tenis;
Czwartek, 29 lipca
0:30 golf, 1. runda mężczyzn (Adrian Meronk);2:30-11:23 łucznictwo, zawody indywidualne kobiet i mężczyzn (Sylwia Zyzańska i Sławomir Napłoszek); 3:50 pływanie, finał 200 m grzbietowym mężczyzn (Radosław Kawęcki, Jakub Skierka); 4:00-7:30 judo, od 1/16 finału do ćwierćfinału kobiet do 78 kg (Beata Pacut); 4:04 pływanie, półfinały 200 m grzbietowym mężczyzn (Radosław Kawęcki, Jakub Skierka); 5:50 gimnastyka artystyczna, finał wieloboju kobiet (Gabriela Sasnal); 6:06-12:54 boks, 1/8 finału kobiet do 51 kg (Sandra Drabik); 7:00 kajakarstwo górskie, półfinał kobiet C1 (Aleksandra Stach); 8:45 kajakarstwo górskie, finał kobiet C1 (Aleksandra Stach); 10:00-12:40 judo, repasaże, półfinały i finały kobiet do 78 kg (Beata Pacut)
12:50 pływanie, tenis;
Piątek, 30 lipca
1:30 jeździectwo, eliminacje indywidualne, (Paweł Spisak, Małgorzata Cybulska, Joanna Pawlak); 2:30-9:45 łucznictwo, od 1/8 do finału kobiet (Sylwia Zyzańska); 2:45 lekkoatletyka, eliminacje rzutu dyskiem – grupa A (Piotr Małachowski, Bartłomiej Stój); 2:55 lekkoatletyka, eliminacje 800 m kobiet (Joanna Jóźwik, Angelika Sarna, Anna Wielgosz); 3:30 pływanie, półfinały 100 m motylkowym mężczyzn (Paweł Korzeniowski, Jakub Majerski); 4:00-7:30 judo, od 1/16 finału do ćwierćfinału mężczyzn powyżej 100 kg (Maciej Sarnacki); 4:20 lekkoatletyka, eliminacje rzutu dyskiem – grupa B (Piotr Małachowski, Bartłomiej Stój); 4:35 pływanie, półfinały 200 m grzbietowym kobiet (Laura Bernat); 5:03-11:18 boks, ćwierćfinały kobiet do 69 kg (Karolina Koszewska); 7:00 kajakarstwo górskie, półfinał mężczyzn K1 (Krzysztof Majerczak); 7:20 siatkówka, Polska – Japonia; 8:45 kajakarstwo górskie, finał mężczyzn K1 (Krzysztof Majerczak); 9:00 siatkówka plażowa, Kantor/Łosiak – reprezentacja Włoch; 10:00-12:40 judo, repasaże, półfinały i finały mężczyzn powyżej 100 kg (Maciej Sarnacki); 10:30 jeździectwo, eliminacje indywidualne, druga sesja (Paweł Spisak, Małgorzata Cybulska, Joanna Pawlak); 12:02 pływanie, eliminacje 50 m dowolnym mężczyzn (Paweł Juraszek, Konrad Czerniak); 12:24 pływanie, eliminacje 50 m dowolnym kobiet (Katarzyna Wasick); 12:25 lekkoatletyka, eliminacje pchnięcia kulą (Paulina Guba, Klaudia Kardasz); 13:00 lekkoatletyka, eliminacje mieszanej sztafety 4×400 m; 14:00 siatkówka plażowa, Fijałek/Bryl – Evandro/Bruno Schmidt
14:50 pływanie, eliminacje sztafety mężczyzn 4×100 m zmiennym (polska sztafeta); godziny nieznane, tenis, singiel mężczyzn (Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak); godziny nieznane, tenis, debel mężczyzn (Hubert Hurkacz i Łukasz Kubot); godziny nieznane, tenis, singiel kobiet (Iga Świątek, Magda Linette); godziny nieznane, tenis, debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska).
Sobota, 31 lipca
0:30 golf, 3. runda mężczyzn (Adrian Meronk); 2:00 lekkoatletyka, eliminacje 400 m przez płotki kobiet (Joanna Linkiewicz); 2:30-9:45 łucznictwo, od 1/8 do finału mężczyzn (Sławomir Napłoszek); 2:40 lekkoatletyka, eliminacje skoku o tyczce mężczyzn (Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Robert Sobera); 2:50 lekkoatletyka, eliminacje 800 m mężczyzn (Marcin Lewandowski, Patryk Dobek, Mateusz Borkowski); 3:37 pływanie, finał 200 m grzbietowym kobiet (Laura Bernat)3:30 pływanie, finał 100 m motylkowym mężczyzn (Paweł Korzeniowski, Jakub Majerski); 3:45 lekkoatletyka, eliminacje 100 m przez płotki kobiet (Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska); 4:11 pływanie, półfinały 50 m dowolnym mężczyzn (Paweł Juraszek, Konrad Czerniak); 4:32 pływanie, półfinały 50 m dowolnym kobiet (Katarzyna Wasick); 4:50 podnoszenie ciężarów, mężczyźni do 96 kg (Bartłomiej Adamus)5:03-11:51 boks, 1/8 finału mężczyzn do 63 kg (Damian Durkacz); 6:06-12:24 boks, ćwierćfinały kobiet do 75 kg (Elżbieta Wójcik); 12:45 lekkoatletyka, półfinały 100 m przez płotki kobiet (Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska); 12:50 podnoszenie ciężarów, finał mężczyzn do 96 kg (Bartłomiej Adamus); 13:15 lekkoatletyka, finał rzutu dyskiem (Piotr Małachowski, Bartłomiej Stój); 13:50 lekkoatletyka, półfinały 800 m kobiet (Joanna Jóźwik, Angelika Sarna, Anna Wielgosz); 14:00/15:00 siatkówka plażowa, mecze lucky loserów (polskie pary); 14:35 lekkoatletyka, finał mieszanej sztafety 4×400 m; godziny nieznane, tenis, singiel mężczyzn (Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak); godziny nieznane, tenis, singiel kobiet (Iga Świątek, Magda Linette); godzina nieznane, tenis, debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska)
Niedziela, 1 sierpnia
0:30 golf, finał, 4. runda mężczyzn (Adrian Meronk); 0:45 jeździectwo, eliminacje drużynowe (Paweł Spisak, Małgorzata Cybulska, Joanna Pawlak); 1:30 jeździectwo, eliminacje indywidualne, trzecia sesja (Paweł Spisak, Małgorzata Cybulska, Joanna Pawlak); 2:00 siatkówka, Polska – Kanada; 2:00-15:50 siatkówka plażowa, mecze 1/8 finału mężczyzn (polskie pary); 2:10 lekkoatletyka, eliminacje rzutu młotem kobiet – grupa A (Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron); 2:40 lekkoatletyka, eliminacje biegu na 3000 m z przeszkodami kobiet (Alicja Konieczek, Aneta Konieczek); 3:30 pływanie, finał 50 m dowolnym mężczyzn (Paweł Juraszek, Konrad Czerniak); 3:35 lekkoatletyka, finał pchnięcia kulą kobiet (Paulina Guba, Klaudia Kardasz); 3:37 pływanie, finał 50 m dowolnym kobiet (Katarzyna Wasick); 3:40 lekkoatletyka, eliminacje rzutu młotem kobiet – grupa B (Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron); 3:45 lekkoatletyka, eliminacje 400 m mężczyzn (Karol Zalewski); 3:55 gimnastyka artystyczna, finał skoku kobiet (Gabriela Sasnal); 4:00-10:15 boks, ćwierćfinały kobiet do 51 kg (Sandra Drabik); 4:36 pływanie, finały sztafety mężczyzn 4×100 m zmiennym (polska sztafeta); 4:43 pływanie, finał mieszana sztafeta 4×100 m (polska sztafeta); 4:50 lekkoatletyka, finał 100 m przez płotki kobiet (Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska); 5:27 gimnastyka artystyczna, finał ćwiczeń na poręczach asymetrycznych kobiet (Gabriela Sasnal); 13:25 lekkoatletyka, półfinały 800 m mężczyzn (Marcin Lewandowski, Patryk Dobek, Mateusz Borkowski); godziny nieznane, tenis, singiel mężczyzn (Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak); godziny nieznane, tenis, singiel kobiet (Iga Świątek, Magda Linette); godziny nieznane, tenis, debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska)
Poniedziałek, 2 sierpnia
2:00 lekkoatletyka, eliminacje rzutu młotem mężczyzn – grupa A (Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki); 2:00-15:50 siatkówka plażowa, mecze 1/8 finału mężczyzn (polskie pary); 2:30 kajakarstwo klasyczne, eliminacje kobiet K1 200 m (Marta Walczykiewicz, Helena Wiśniewska); 2:35 lekkoatletyka, eliminacje 1500 m kobiet (Martyna Galant); 3:05 kajakarstwo klasyczne, eliminacje mężczyzn C2 1000 m (Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak); 3:30 lekkoatletyka, eliminacje rzutu młotem mężczyzn – grupa B (Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki); 4:00 gimnastyka artystyczna, finał ćwiczeń wolnych kobiet (Gabriela Sasnal)4:00 kajakarstwo klasyczne, eliminacje kobiet K2 500 m (Karolina Naja i Anna Puławska); 4:45 kajakarstwo klasyczne, ćwierćfinał kobiet K1 200 m (Marta Walczykiewicz, Helena Wiśniewska); 5:06 kajakarstwo klasyczne, ćwierćfinał mężczyzn C2 1000 m (Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak); 5:45 kajakarstwo klasyczne, ćwierćfinał kobiet K2 500 m (Karolina Naja i Anna Puławska); 8:30 kolarstwo torowe, eliminacje sprintu drużynowego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 9:50 kolarstwo torowe, pierwsza runda sprintu drużynowego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 10:00 jeździectwo, finał drużynowy (Paweł Spisak, Małgorzata Cybulska, Joanna Pawlak); 11:00 kolarstwo torowe, wyścig o miejsca 7-8 sprintu drużynowego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 11:03 kolarstwo torowe, wyścig o miejsca 5-6 sprintu drużynowego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 11:06 kolarstwo torowe, wyścig o trzecie miejsce sprintu drużynowego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 11:09 kolarstwo torowe, finał sprintu drużynowego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 13:05 lekkoatletyka, półfinały 400 m mężczyzn (Karol Zalewski); 13:35 lekkoatletyka, półfinały 400 m przez płotki kobiet (Joanna Linkiewicz); 13:45 jeździectwo, finał indywidualny (Paweł Spisak, Małgorzata Cybulska, Joanna Pawlak); tenis, debel kobiet (Magda Linette i Alicja Rosolska)
Wtorek, 3 sierpnia
2:05 lekkoatletyka, eliminacje 1500 m mężczyzn (Marcin Lewandowski, Michał Rozmys); 2:20 lekkoatletyka, eliminacje rzutu oszczepem kobiet – grupa A (Maria Andrejczyk); 2:30 kajakarstwo klasyczne, półfinał kobiet K1 200 m (Marta Walczykiewicz, Helena Wiśniewska); 2:44 kajakarstwo klasyczne, półfinał mężczyzn C2 1000 m (Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak); 2:45 lekkoatletyka, eliminacje 400 m kobiet (Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek); 3:23 kajakarstwo klasyczne, półfinał kobiet K2 500 m (Karolina Naja i Anna Puławska); 3:48 gimnastyka artystyczna, finał ćwiczeń na równoważni kobiet (Gabriela Sasnal)3:50 lekkoatletyka, eliminacje rzutu oszczepem kobiet – grupa B (Maria Andrejczyk); 4:37 kajakarstwo klasyczne, finał kobiet K1 200 m (Marta Walczykiewicz, Helena Wiśniewska); 4:48-11:35 boks, ćwierćfinały mężczyzn do 63 kg (Damian Durkacz); 4:54 kajakarstwo klasyczne, półfinał mężczyzn C2 1000 m (Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak); 5:47 kajakarstwo klasyczne, półfinał kobiet K2 500 m (Karolina Naja i Anna Puławska); 6:50 podnoszenie ciężarów, mężczyźni do 109 kg (Arkadiusz Michalski); 8:58 kolarstwo torowe, eliminacje sprintu drużynowego mężczyzn (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski); 9:50 kolarstwo torowe, pierwsza sprintu drużynowego mężczyzn (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski); 10:35 kolarstwo torowe, wyścig o miejsca 7-8 sprintu drużynowego mężczyzn (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski); 10:38 kolarstwo torowe, wyścig o miejsca 5-6 sprintu drużynowego mężczyzn (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski); 10:41 kolarstwo torowe, wyścig o trzecie miejsce sprintu drużynowego mężczyzn (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski); 10:44 kolarstwo torowe, finał sprintu drużynowego mężczyzn (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski); 12:10 lekkoatletyka, eliminacje 110 m przez płotki mężczyzn (Damian Czykier); 12:15 lekkoatletyka, eliminacje pchnięcia kulą mężczyzn – grupa A (Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki); 12:20 lekkoatletyka, finał skoku o tyczce mężczyzn (Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Robert Sobera); 12:50 podnoszenie ciężarów, finał mężczyzn do 109 kg (Arkadiusz Michalski); 13:35 lekkoatletyka, finał rzutu młotem kobiet (Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron); 13:40 lekkoatletyka, eliminacje pchnięcia kulą mężczyzn – grupa B (Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki); 14:25 lekkoatletyka, finał 800 m kobiet (Joanna Jóźwik, Angelika Sarna, Anna Wielgosz); godziny nieznane, siatkówka, ćwierćfinały (Polska)
Środa, 4 sierpnia
2:00-4:03 skateboarding, eliminacje – cztery biegi (Amelia Brodka); 2:00/3:00 siatkówka plażowa, ćwierćfinały mężczyzn (polskie pary); 2:00 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, 100 m mężczyzn (Paweł Wiesiołek); 2:05 lekkoatletyka, eliminacje rzutu oszczepem mężczyzn – grupa A (Marcin Krukowski, Cyprian Mrzygłód); 2:35 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, 100m przez płotki (Adrianna Sułek); 2:55 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, skok w dal (Paweł Wiesiołek); 2:58 kajakarstwo klasyczne, eliminacje kobiet C1 200 m (Dorota Borowska); 3:35 lekkoatletyka, eliminacje rzutu oszczepem mężczyzn – grupa B (Marcin Krukowski, Cyprian Mrzygłód); 3:35 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, skok wzwyż (Adrianna Sułek); 4:00 lekkoatletyka, półfinały 110 m przez płotki mężczyzn (Damian Czykier); 4:30 lekkoatletyka, finał 400 m przez płotki kobiet (Joanna Linkiewicz); 4:40 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, pchnięcie kulą (Paweł Wiesiołek); 4:53 kajakarstwo klasyczne, ćwierćfinały kobiet C1 200 m (Dorota Borowska); 5:30 skateboarding, finał kobiet (Amelia Brodka)7:00 boks, półfinały kobiet do 51 kg (Sandra Drabik); 7:30 boks, półfinały kobiet do 69 kg (Karolina Koszewska); 9:10 kolarstwo torowe, keirin kobiet, pierwsza runda (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 10:00 wspinaczka sportowa, kwalifikacje na czas (Aleksandra Mirosław); 10:11 kolarstwo torowe, keirin kobiet, repasaże (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 11:00 wspinaczka sportowa, kwalifikacje bouldering (Aleksandra Mirosław); 11:30 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, skok wzwyż (Paweł Wiesiołek)12:00 lekkoatletyka, półfinały 1500 m kobiet (Martyna Galant); 12:05 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, pchnięcie kulą (Adrianna Sułek); 12:30 lekkoatletyka, półfinały 400 m kobiet (Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek); 13:00 lekkoatletyka, eliminacje biegu na 3000 m z przeszkodami kobiet (Alicja Konieczek, Aneta Konieczek); 13:15 lekkoatletyka, finał rzutu młotem mężczyzn (Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki); 13:30 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, 200 m kobiet (Adrianna Sułek); 14:00/15:00 siatkówka plażowa, ćwierćfinały mężczyzn (polskie pary); 14:05 lekkoatletyka, finał 800 m mężczyzn (Marcin Lewandowski, Patryk Dobek, Mateusz Borkowski); 14:10 wspinaczka sportowa, kwalifikacje (Aleksandra Mirosław); 14:30 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, 400 m mężczyzn (Paweł Wiesiołek);
Czwartek, 5 sierpnia
2:00 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, 110 m przez płotki (Paweł Wiesiołek); 2:10 lekkoatletyka, eliminacje skoku wzwyż kobiet (Kamila Lićwinko); 2:40 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, skok w dal (Adrianna Sułek); 2:44 kajakarstwo klasyczne, półfinały kobiet C1 200 m (Dorota Borowska); 2:50 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, rzut dyskiem – grupa A (Paweł Wiesiołek)3:00 siatkówka plażowa, półfinał mężczyzn (polska para); 3:00 lekkoatletyka, eliminacje sztafety 4x100m kobiet (Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Marlena Gola, Paulina Guzowska, Paulina Paluch, Klaudia Adamek, Marika Popowicz-Drapała); 3:55 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, rzut dyskiem – grupa B (Paweł Wiesiołek); 4:05 lekkoatletyka, finał pchnięcia kulą mężczyzn (Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki); 4:43 kajakarstwo klasyczne, finał kobiet C1 200 m (Dorota Borowska); 4:55 lekkoatletyka, finał 110 m przez płotki mężczyzn (Damian Czykier); 5:30 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, rzut oszczepem (Adrianna Sułek); 5:45 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, skok o tyczce (Paweł Wiesiołek); 6:00 pięciobój nowoczesny kobiet, szermierka (Anna Maliszewska); 6:40 lekkoatletyka, siedmiobój kobiet, rzut oszczepem (Adrianna Sułek); 8:30 kolarstwo torowe, omnium mężczyzn, pierwszy wyścig (Szymon Sajnok); 9:06 kolarstwo torowe, keirin kobiet, ćwierćfinały (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 9:27 kolarstwo torowe, omnium mężczyzn, drugi wyścig (Szymon Sajnok); 9:30 lekkoatletyka, chód na 20 km mężczyzn (Łukasz Niedziałek); 9:30 pięciobój nowoczesny mężczyzn, szermierka (Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak); 9:57 kolarstwo torowe, keirin kobiet, półfinały (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 10:07 kolarstwo torowe, omnium mężczyzn, trzeci wyścig (Szymon Sajnok); 10:37 kolarstwo torowe, keirin kobiet, finał miejsc 7-12 (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 10:45 kolarstwo torowe, keirin kobiet, finał 1-6 (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 10:55 kolarstwo torowe, omnium mężczyzn, finał (Szymon Sajnok)12:15 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, rzut oszczepem – grupa A (Paweł Wiesiołek); 12:25 lekkoatletyka, eliminacje sztafety 4×400 m kobiet; 13:00 lekkoatletyka, półfinał 1500 m mężczyzn (Marcin Lewandowski, Michał Rozmys); 13:20 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, rzut oszczepem – grupa B (Paweł Wiesiołek); 14:00 lekkoatletyka, finał 400 m mężczyzn (Karol Zalewski); 14:40 lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn, 1500 m (Paweł Wiesiołek); 15:00 siatkówka plażowa, półfinał mężczyzn (polska para); godziny nieznane, siatkówka, półfinały (Polska); 22:30 lekkoatletyka, chód na 50 km (Rafał Augustyn, Artur Brzozowski, Dawid Tomala)
Piątek, 6 sierpnia
2:44 kajakarstwo klasyczne, eliminacje mężczyzn C1 1000 m (Mateusz Kamiński); 3:15 kajakarstwo klasyczne, eliminacje kobiet K4 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska); 4:21 kajakarstwo klasyczne, ćwierćfinały mężczyzn C1 1000 m (Mateusz Kamiński); 7:00 boks, półfinały kobiet do 75 kg (Elżbieta Wójcik); 7:30 pięciobój nowoczesny kobiet, pływanie 200 m stylem wolnym (Anna Maliszewska); 7:32 boks, półfinały mężczyzn do 63 kg (Damian Durkacz); 8:45 pięciobój nowoczesny kobiet, szermierka – dodatkowa runda (Anna Maliszewska); 9:16 kolarstwo torowe, 1/32 finału sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 9:30 lekkoatletyka, chód na 20 km (Katarzyna Zdziebło); 9:58 kolarstwo torowe, 1/32 finału sprintu indywidualnego kobiet – repasaże (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 10:15 kolarstwo torowe, finał madison kobiet (Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik); 10:15 pięciobój nowoczesny kobiet, jeździectwo (Anna Maliszewska); 10:30 wspinaczka sportowa, finał na czas (Aleksandra Mirosław); 11:06 kolarstwo torowe, 1/16 finału sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 11:30 wspinaczka sportowa, finał boulderingu (Aleksandra Mirosław); 11:53 kolarstwo torowe, 1/16 finału sprintu indywidualnego kobiet – repasaże (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 12:30 pięciobój nowoczesny kobiet, bieg przełajowy ze strzelaniem z pistoletu laserowego (Anna Maliszewska); 13:25 lekkoatletyka, eliminacje sztafety 4×400 m mężczyzn13:50 lekkoatletyka, finał rzutu oszczepem kobiet (Maria Andrejczyk); 14:10 wspinaczka sportowa, wielki finał (Aleksandra Mirosław); 14:35 lekkoatletyka, finał 400 m kobiet (Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek); 14:50 lekkoatletyka, finał 1500 m kobiet (Martyna Galant); 15:30 lekkoatletyka, finał sztafety 4x100m kobiet (Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Marlena Gola, Paulina Guzowska, Paulina Paluch, Klaudia Adamek, Marika Popowicz-Drapała)
Sobota, 7 sierpnia
0:00 lekkoatletyka, maraton kobiet (Karolina Nadolska, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach); 2:44 kajakarstwo klasyczne, półfinały mężczyzn C1 1000 m (Mateusz Kamiński); 3:00 siatkówka plażowa, mecz o brązowy medal mężczyzn (polska para); 3:14 kajakarstwo klasyczne, półfinał kobiet K4 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska); 4:30 siatkówka plażowa, półfinał mężczyzn (polska para); 4:31 kajakarstwo klasyczne, finał B mężczyzn C1 1000 m (Mateusz Kamiński); 4:39 kajakarstwo klasyczne, finał A mężczyzn C1 1000 m (Mateusz Kamiński); 5:00 kajakarstwo klasyczne, finał kobiet K4 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska); 6:30 siatkówka, mecz o trzecie miejsce (Polska); 7:15 boks, finał kobiet do 51 kg (Sandra Drabik); 7:30 pięciobój nowoczesny mężczyzn, pływanie 200 m stylem wolnym (Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak); 8:15 boks, finał kobiet do 69 kg (Karolina Koszewska); 8:30 kolarstwo torowe, 1/8 finału sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 8:45 pięciobój nowoczesny mężczyzn, szermierka – dodatkowa runda (Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak); 8:48 kolarstwo torowe, keirin mężczyzn, pierwsza runda9:13 kolarstwo torowe, 1/8 finału sprintu indywidualnego kobiet – repasaże (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 9:19 kolarstwo torowe, keirin mężczyzn, pierwsza runda – repasaże; 9:39 kolarstwo torowe, ćwierćfinał sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 9:55 kolarstwo torowe, finał madison mężczyzn (Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski); 10:15 pięciobój nowoczesny mężczyzn, jeździectwo (Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak); 10:55 kolarstwo torowe, ćwierćfinał sprintu indywidualnego kobiet – drugi wyścig (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 11:15 kolarstwo torowe, ćwierćfinał sprintu indywidualnego kobiet – wyścig decydujący (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 12:30 pięciobój nowoczesny mężczyzn, bieg przełajowy ze strzelaniem z pistoletu laserowego (Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak); 12:35 lekkoatletyka, finał skoku wzwyż kobiet (Kamila Lićwinko)13:00 lekkoatletyka, finał rzutu oszczepem mężczyzn (Marcin Krukowski, Cyprian Mrzygłód); 13:40 lekkoatletyka, finał 1500 m mężczyzn (Marcin Lewandowski, Michał Rozmys); 14:15 siatkówka, finał turnieju (Polska); 14:30 lekkoatletyka, finał sztafety 4×400 m kobiet; 14:50 lekkoatletyka, finał sztafety 4×400 m mężczyzn
Niedziela, 8 sierpnia
0:00 lekkoatletyka, maraton mężczyzn (Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski); 3:00 kolarstwo torowe, omnium kobiet – pierwszy wyścig (Daria Pikulik); 3:18 kolarstwo torowe, półfinał sprintu indywidualnego kobiet – pierwszy wyścig (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 3:24 kolarstwo torowe, keirin mężczyzn, ćwierćfinały3:39 kolarstwo torowe, półfinał sprintu indywidualnego kobiet – drugi wyścig (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 3:45 kolarstwo torowe, omnium kobiet – drugi wyścig (Daria Pikulik); 4:03 kolarstwo torowe, półfinał sprintu indywidualnego kobiet – wyścig decydujący (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 4:09 kolarstwo torowe, keirin mężczyzn, półfinały4:20 kolarstwo torowe, pierwszy wyścig finałowy sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 4:26 kolarstwo torowe, omnium kobiet – trzeci wyścig (Daria Pikulik); 4:45 kolarstwo torowe, drugi wyścig finałowy sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 4:51 kolarstwo torowe, keirin mężczyzn, finał 7-12; 5:00 kolarstwo torowe, keirin mężczyzn, finał 1-6; 5:05 kolarstwo torowe, finał sprintu indywidualnego kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka); 5:25 kolarstwo torowe, omnium kobiet – finał (Daria Pikulik); 7:15 boks, finał mężczyzn do 63 kg (Damian Durkacz); 7:45 boks, finał kobiet do 75 kg (Elżbieta Wójcik); 13:00: ceremonia zamknięcia igrzysk