Gospodarka 48 godzin

Pod elektroniczną kontrolą

Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim, które od początku roku muszą być wystawiane zamiast tradycyjnych papierowych, Polacy idący „na chorobowe” będą kontrolowani skuteczniej niż dotychczas. Jak powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w jednym z wywiadów, elektroniczne zwolnienia lekarskie to znakomity instrument nie tylko do kontrolowania i uszczelniania systemu, ale także badania przyczyn zachorowalności krótkookresowej. To narzędzie będzie intensywnie wykorzystywane przez ZUS. Obecnie dziennie wystawia się ok. 75 tys. elektronicznych zwolnień e-ZLA,. Dotychczas wystawiono ich ok. 6 mln. 40 proc. zwolnień wystawianych jest na okres do 7 dni. Prezes Gertruda Uścińska ubolewa, że często zwolnienia te biorą stosunkowo młode osoby – i zapowiada, że ZUS zdiagnozuje, z czym tak naprawdę mamy tu do czynienia i z czego wynika taka struktura wystawianych zwolnień. Stanie się to łatwe dzięki temu, że ZUS ma już obecnie pełną informację dlaczego ludzie chorują i na co. Już w ubiegłym roku łączna kwota obniżonych i cofniętych przez ZUS świadczeń przekroczyła 195 mln zł. W tym roku, dzięki e-zwolnieniom, będzie ona zapewne dużo wyższa, na czym skorzysta trzeszczący polski budżet.

Będzie już tylko drożej?

Benzyna Pb95 za 4,67-4,78 zł/l, olej napędowy za 4,99-5,10 zł/l, autogaz za 2,15-2,21 zł/l – takie są prognozowane średnie ceny paliw na stacjach w tygodniu od 18 do 24 lutego 2019 roku. Później prawdopodobnie będzie drożej, bo i ropa naftowa drożeje na światowych giełdach. W cennikach rafinerii coraz bardziej widoczne już są skutki zmian na rynkach międzynarodowych i ograniczeń w wydobyciu.

Bój hulajnóg z rowerami

Elektryczne hulajnogi wynajmowane przez amerykańską firmę można wypożyczać w wielu europejskich krajach, a od jesieni 2018 roku także w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Bałaganiarscy polscy użytkownicy zostawiają hulajnogi byle gdzie, blokując niekiedy chodniki. Dało to władzom Warszawy pretekst do rekwirowania hulajnóg (podobno zabrano ich już ponad 80). Elektryczne hulajnogi stanowią konkurencję dla firmy, która na zlecenie stołecznych władz wynajmuje rowery. Hulajnogi są całoroczne, a rowery do wynajęcia już wkrótce wrócą na ulice Warszawy po przerwie zimowej. Walka konkurencyjna między tymi jednośladami będzie się więc zaostrzać.