Gospodarka 48 godzin

Masowe awarie na południu

Na powszechne awarie energetyczne na południu naszego kraju przygotowuje się państwowa firma Tauron Dystrybucja. Gdy na południu Polski wystąpią rozległe awarie energetyczne na masową skalę, do regionalnego systemu ostrzegania trafią informacje o przerwach w dostawach prądu – zapowiada Tauron. Warunkiem otrzymania takiej informacji będzie zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień. Wydaje się, że to zbytek troski o odbiorców energii, bo przecież i bez regionalnego systemu ostrzegania od razu zauważą oni, że nie mają prądu. A może lepiej, gdyby Tauron zajął się raczej tym, by w Polsce nie dochodziło do rozległych awarii energetycznych na masową skalę?

Złote i srebrne złote

Sto lat temu ustanowiono nazwę „złoty” dla polskiej jednostki monetarnej (ustawa z 28 lutego 1919 r. w sprawie nazwy monety polskiej). Z tej okazji Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu zestawy złotych oraz srebrnych monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, 5 złotych. Nakład złotych zestawów monet wyniesie 500 sztuk, a srebrnych 5000 sztuk. Cena złotego zestawu złotych wynosi 23 000 zł, a srebrnego 3 400 zł. Zestawy można kupić w oddziałach NBP i kolekcjonerskim sklepie internetowym.

Przybywa eko-autobusów

W Polsce rejestruje się coraz więcej autobusów z napędami alternatywnymi. Wśród autobusów turystycznych, międzymiastowych oraz mikrobusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić w najbliższym czasie. Natomiast w miastach – dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom samorządów – ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze. W 2016 r. na łączną liczbę 1942 zarejestrowanych nowych autobusów tylko 42 miało napęd alternatywny: 19 na sprężony gaz ziemny (CNG), 17 hybrydowy, 6 elektryczny. W 2017 r. takich ekologicznych autobusów zarejestrowano już 160, w tym 85 z napędem hybrydowym, 63 elektrobusy i 12 z napędem na gaz CNG. W ubiegłym roku zarejestrowano zaś aż 317 autobusów z alternatywnymi napędami, w tym 200 z napędem hybrydowym, 63 elektrobusy, 54 z napędem CNG. Bieżący rok przynosi utrzymanie tej tendencji. W styczniu 2019 r. na łączną liczbę 188 zarejestrowanych nowych autobusów, 21 ma ekologiczne napędy.

Elektroniczne rozliczenie

Ponad 16 mln podatników zainstalowało dotychczas darmowy program do rozliczenia podatku od dochodów osobistych za ubiegły rok.