Gospodarka 48 godzin

Słabiej w Niemczech

Niemiecki eksport zmniejszył się w czerwcu o 8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Import zmniejszył się zaś w tym samym czasie o 4,4 proc. Te wyniki spowodowały spadek niemieckiej nadwyżki handlowej, która wyniosła w czerwcu bieżącego 16,8 mld euro, wobec 20,6 mld euro w czerwcu 2018.

Nowszy Most Gdański

Na kolejowej nitce Mostu Gdańskiego postawiono dziewięć nowych stalowych przęseł. Przęsła (każde waży 250 ton) były montowane po stronie Żoliborza, a następnie przesuwane w kierunku Pragi i osadzane na kamiennych podporach. Wykorzystane były barki oraz specjalistyczny sprzęt do demontażu i montażu ciężkich stalowych konstrukcji. Prace na półkilometrowym odcinku mostowym objęły również wzmocnienie tych podpór. Remontowany jest też tor i siec trakcyjna. Po modernizacji, która powinna się skończyć we wrześniu, most będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla towarowych.

Pantografy do kontroli

Jest nadzieja, że będzie mniej awarii na polskich kolejach. PKP Polskie Linie Kolejowe planują wreszcie zainstalowanie systemu do wykrywania usterek pantografów. Mają to być laserowe czujniki, które ponoć automatycznie zlokalizują każde uszkodzenie. System ma być wprowadzany od końca 2020 r., choć to optymistyczne założenie, skoro na razie nawet nie wiadomo, jakie są wymagania przetargowe. Czy i kiedy system zacznie w pełni funkcjonować – nie wiadomo. Dobrze jednak, że zaczęto w końcu o tym mówić. Rocznie średnio 150 awarii sieci trakcyjnej na PKP powodowanych jest przez zły stan techniczny pantografów – czyli pałąków (odbieraków)umieszczonych na dachu elektrowozów, które służą do pobierania prądu z drutów elektrycznych. Wyłączenie zawczasu z ruchu lokomotywy z uszkodzonym odbierakiem ograniczy być może skalę opóźnień w kursowaniu pociągów.

Lecieć do Chin

Nowe lotnisko Daxing, największy port lotniczy w Pekinie, ma być otwarty 30 września. Umożliwi to częstsze połączenia lotnicze między stolicami Polski i Chin. Od 28 października loty na tej trasie mają odbywać się codziennie. Nasz państwowy przewoźnik LOT obiecał, że zamierza nadrabiać swe zaległości wobec Chin i chce zaoferować w przyszłości (jeszcze bliżej nieokreślonej) co najmniej dwa połączenia między Warszawą a Pekinem każdego dnia. W tym celu konieczne jednak byłoby znowelizowanie porozumienia o ruchu lotniczym między Polską a Chinami. Posłuży to rozwojowi ruchu turystycznego i towarowego. Przedstawiciele LOT stwierdzili, że nasz przewoźnik stara się o nowy certyfikat IATA umożliwiający transport ładunków wrażliwych na temperaturę. Otworzyłoby to możliwości przewożenia na przykład leków.