SYTUACJE KRYZYSOWE. Choć w tym roku w Polsce bardzo często pada, nie poprawia to bynajmniej naszego zaopatrzenia w wodę.
Duże aglomeracje miejskie w naszym kraju nie są przygotowane na brak wody pitnej spowodowany zdarzeniami kryzysowymi czy dużymi awariami systemu wodociągowego. Istnieje też realne ryzyko, że w przypadku wystąpienia jakiejś dramatycznej sytuacji, ze względu na brak sprzętu i samochodów do przewożenia wody, nie zostanie ona dostarczona wszystkim potrzebującym – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli.
Ponadto, plany jakimi dysponują instytucje odpowiedzialne za jej dostawy oparte są na niekompletnych danych, a zapotrzebowanie na wodę obliczane jest jedynie w odniesieniu do liczby mieszkańców. Szacunki zapotrzebowania na wodę obejmowały wyłącznie indywidualnych mieszkańców, nie uwzględniając dostaw koniecznych dla zapewnienia funkcjonowania szpitali, szkół, służb publicznych i zakładów produkujących żywność.
W wielu krajach skuteczny system zaopatrywania w wodę to sprawa najwyższej wagi. U nas na szczęście nie ma to aż takiego znaczenia, jednak różne zdarzenia kryzysowe utrudniające zaopatrzenie w wodę mogą być dotkliwe. Na przykład, w czasie powodzi w 1997 r. mieszkańcy Wrocławia zostali pozbawieni dostaw wody w wyniku zalania zakładu jej uzdatniania.
Coraz większym zagrożeniem dla sieci wodociągowej stają się ataki terrorystyczne. Przyczyną braku wody może być także dłuższa przerwa w dostawach energii elektrycznej.
Skutki takich zdarzeń są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców dużych miast. Tymczasem NIK ustaliła, że w Polsce stopień zabezpieczenia dostaw wody, na wypadek braku możliwości korzystania z sieci wodociągowych, np. w wyniku jej skażenia, jest niewystarczający.
Ponadto zaś, plany organów administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę okazały się w większości przypadków nieaktualne. Nie było w nich pełnych i rzetelnych danych o zagrożeniach dla dostaw wody w razie zdarzenia kryzysowego. W konsekwencji, nie było możliwe określenie ewentualnych niedoborów źródeł wody i sposobów jej dostarczania.