Maria Piechotka, urodzona w 1920 roku w Krakowie studentka Architektury Politechniki Warszawskiej, związała się z tym miastem na resztę życia. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Jerzego Brauna i sanitariuszką. W Warszawie poznała swojego męża Kazimierza. Po Wojnie ukończyła studia architektoniczne i rozpoczęła wraz z nim swoją, jakże bogatą karierę zawodową i społeczną.
Zaprojektowała liczne budynki mieszkalne i usługowe m.in. na terenie warszawskich Bielan – osiedla Bielany I-IV, wpisane przez SARP na listę Dóbr kultury współczesnej. We współpracy z Janem Zachwatowiczem oraz mężem opracowała projekt odbudowy warszawskiej katedry św. Jana. Wspólnie z mężem kierowała wielobranżowym zespołem opracowującym system budownictwa wielkopłytowego.
W latach 1961–1965 była posłanką na Sejm, wybrana z okręgu Warszawa-Wola, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Budownictwa.
Małżeństwo Piechotków dla nas mieszkańców tzw. „Piechotkowa” na warszawskich Bielanach ma w naszych sercach miejsce szczególne. Uosabia taki szczególny rodzaj patriotyzmu, który uczy, że jest czas walki i czas pokoju, czas boju z wrogiem i czas budowy ojczyzny nawet wtedy, gdy nie jest doskonała.
Z naszą panią Marią śpiewaliśmy powstańcze piosenki pod muralem poświęconym tej wspaniałej parze patriotów
Będziemy zawsze to pamiętać.
Cezary Żurawski
Warszawiak
Mieszkaniec Piechotkowa