Tak jak prawdziwe zakochanie, momenty prawdziwej demokratycznej równości zdarzają się bardzo rzadko. Niektórzy mówią o nich – doświadczenie pokoleniowe. Wobec wspólnego przeżycia, tak jak w zakochaniu, różnice społeczne zostają tymczasowo unieważnione, a we wspomnieniach najczęściej zatarte.
„Doświadczone” w ten sposób pokolenia wynoszą mityczne wręcz poczucie wspólnoty, które na długo pozostaje punktem odniesienia w dyskursywnej mapowaniu świata. Jednak żmudna codzienność naszych systemów społeczno-politycznych jest inna. Opiera się na niemal nieprzekraczalnej hierarchii różnic społecznych, z których najbardziej powszechną i zarazem najbardziej niewidoczną pozostaje hierarchia płci.
W drugiej odsłonie seminarium „Demokracja genderowa”, które odbędzie się 30 czerwca 2020 r. W godz. 17:00-20:00, porozmawiamy o nacechowanej płciowo formacji afektywnej podmiotu politycznego, o tym, co ta – źródłowo już zróżnicowana – formacja afektywna oznacza z punktu widzenia wspólnoty społecznej, a także o tym, w jaki sposób i za jaką cenę mogłybyśmy i mogli tę różnicę przekroczyć, by trwale zakochać się we wspólnocie.
Seminarium „Demokracja genderowa” poświęcone jest pytaniu o to, dlaczego w obszarze równości płci, choć jest tak dobrze (w ustawach i zobowiązaniach międzynarodowych), to jest tak źle (w rzeczywistości i statystykach). Zderzając różne perspektywy ujmowania czterech obszarach tematycznych (kwestia przemocy, edukacja i wychowanie, praca widzialna i niewidzialna oraz reprezentacja polityczna), chcemy przyjrzeć się nieoczywistym „torom przeszkód”, z którymi dziewczęta i kobiety mierzą się od najmłodszych lat życia jak z czymś zupełnie naturalnym i niekwestionowanym – oraz jakie zaskakujące strategie potrafią wypracować, by sobie z tymi przeszkodami poradzić. Celem seminarium jest między innymi namysł nad możliwą polityką na rzecz zmiany, rekomendacjami dla rządzących i możliwymi postulatami dla organizacji i ruchów społecznych. Wychodząc ze źródła filozofii politycznej, sięgać będziemy po wiedzę z różnych dyscyplin, tak aby w klasyczny sposób połączyć teorię i praktykę. Serdecznie zapraszamy!
Punktem wyjścia do dyskusji, w której uczestniczyć będą obok Agaty Czarnackiej także dr Agata Araszkiewicz, literaturoznawczyni pisząca o sztuce i kulturze, UMR LEGS CNRS/UPL Paris 8/ Paris Nanterre oraz współpracownica naukowa Université Libre de Bruxelles i dr Katarzyna Szumlewicz, dr nauk humanistycznych, autorka książki „Miłość i ekonomia w literackich biografiach kobiet”, staną się badania filozofki moralności Carol Gilligan, autorki m.in. fundamentalnego „Innym głosem” oraz filozofki i psychoanalityczki Luce Irigaray („Ta płeć, która nie jest jedna”). Ponadto czerpać będziemy z wielkiej literatury nowoczesności, omówionej w książkach naszych Gościń, odpowiednio „Zapomnianej rewolucji. Rozkwicie kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym” Agaty Araszkiewicz oraz „Miłości i ekonomii” Katarzyny Szumlewicz.
Seminarium odbędzie się online na platformie Zoom. Osoby chcące wziąć czynny udział w dyskusji zapraszamy do rejestrowania się pod adresem fundacja@jaruganowacka.com (prosimy podać imię, nazwisko oraz reprezentowaną instytucję). Dostępny będzie również streaming na stronie Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej na Facebooku: https://www.facebook.com/fundacjaIJN/. Uwaga, spotkanie będzie rejestrowane.
Koncepcja i prowadzenie: Agata Czarnacka
Moderacja: Jolanta Prochowicz
Współpraca: Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”
Zrealizowano dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg, przedstawicielstwo w Polsce. Dziękujemy!