Popis Piątka w derbach Berlina
Krzysztof Piątek był bohaterem piątkowych derbów Berlina Hertha – Union (3:1). Napastnik reprezentacji Polski zaczął spotkanie na ławce rezerwowych i pojawił się na boisku zaraz po przerwie i zdobył dla Herthy dwie bramki, za co wybrano go na piłkarza meczu. Piątek rozegrał w tym sezonie w Bundeslidze 10 meczów, w których strzelił trzy bramki oraz zaliczył dwie asysty. Z polskich piłkarzy grających w klubach 1.Bundesligi w miniony weekend tylko on zaliczył trafienie. Robert Lewandowski rozegrał w barwach Bayernu Monachium cały mec z RB Lipsk (3:3), ale nie powiększył swojego bramkowego dorobku (nadal ma na koncie 12 goli). Łukasz Piszczek był w Borussii Dortmund tylko rezerwowym w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Eintrachtem Frankfurt. W 2.Bundeslidze natomiast przypomniał o swoim istnieniu sześciokrotny reprezentant Polski Dawid Kownacki, który strzelił zwycięskiego gola dla Fortuna Duesseldorf w wygranym przez jego zespół 3:2 meczu z SV Darmstadt. Było to drugie ligowe trafienie 23-letniego napastnika w tym sezonie.
Walukiewicz został doceniony
Sebastian Walukiewicz podpisał nowy kontrakt z włoskim Cagliari Calcio, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2024 roku. 20-letni środkowy obrońca do włoskiego klubu trafił w 2019 roku z Pogoni Szczecin za cztery miliony euro. W tym sezonie Serie A wystąpił w dziewięciu spotkaniach, zadebiutował też w reprezentacji Polski, w której zaliczył w jesiennych meczach trzy występy.
Dobre skoki Zniszczoła
Aleksander Zniszczoł odniósł życiowy sukces zajmując szóste miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile. W zawodach tych nie startowali nasi najlepsi skoczkowie, a oprócz Zniszczoła na rosyjskiej skoczni punkty do klasyfikacji generalnej PŚ zdobyli jeszcze Jakub Wolny, Maciej Kot i Tomasz Pilch. Sobotni konkurs wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, który objął też prowadzenie w Pucharze Świata. Niedzielny konkurs zakończył się po zamknięciu wydania.
Udany powrót Krychowiaka
W meczu 17. kolejki ligi rosyjskiej Lokomotiw Moskwa pokonał na własnym stadionie Rubina Kazań 3:1. Całe w barwach gospodarzy rozegrali Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus. Krychowiak wybiegł w podstawowym składzie Lokomotiwu, choć kilka dni wcześniej media obiegła informacja o tym, że pomocnik reprezentacji Polski jest zakażony koronawirusem. Z tego powodu 30-latek nie zagrał w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzów z RB Salzburg.
Za dużo karnych rund
Polska sztafeta, w składzie Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk i Karolina Pitoń, zajęła 13. miejsce w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w fińskim Kontiolahti. Triumfowały Szwedki, a kolejne miejsca zajęły Francuzki i Niemki. Polki musiały oprócz 10 dobranych nabojów pobiec też trzy karne rundy. Od zwyciężczyń były wolniejsze o 4.35,8.
Dwie porażki szczypiornistek
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet przegrała w rozgrywanych w Danii mistrzostwach Europy dwa pierwsze mecze w grupie D. W czwartek biało-czerwone uległy ekipie Norwegii 22:35, a w sobotę zostały pokonane 24:28 przez zespół Rumunii. W ostatnim meczu Polki zmierzą się w poniedziałek (początek godz. 18:15) z reprezentacją Niemiec, która wygrała z Rumunią, ale w sobotę zostały rozgromione przez Norweżki 23:42. Do następnej rundy awansują po trzy zespoły z każdej z czterech grup, więc nasz zespół ma jeszcze szansę przejść dalej, ale musi wygrać z reprezentacją Niemiec. Tytułu broni Francja, która finale pokonała Rosję.
Zmarł Henryk Kukier
Nie żyje Henryk Kukier, polski mistrz Europy w boksie z 1953 roku w wadze muszej, trzykrotny olimpijczyk (Helsinki 1952, Melbourne 1956 i Rzym 1960), sześciokrotny indywidualny mistrz Polski. W ciągu czternastoletniej kariery stoczył 256 walk, z których 234 wygrał, jedną zremisował i 21 przegrał. Po zakończeniu zawodniczej kariery był m.in. trenerem Avii Świdnik i Lublinianki oraz kierownikiem wyszkolenia Okręgowego Związku Bokserskiego w Lublinie. Od kilkunastu lat chorował na demencję, w ostatnim okresie przebywając w prywatnym ośrodku opieki i rehabilitacji pod Lublinem.
Dyskwalifikacja mistrzyni globu
Białorusinka Maryna Arzamasowa, mistrzyni świata z 2015 roku w biegu na 800 m i mistrzyni Europy z 2014 na tym samym dystansie, została zdyskwalifikowana przez Athletics Integrity Unit na cztery lata za stosowanie dopingu. W jej organizmie wykryty został ligandrol, który działa m.in. na przyrost masy mięśniowej. Do rywalizacji 32-letnia obecnie lekkoatletka będzie mogła wrócić w 2023 roku.
Rekord świata w półmaratonie
Kenijczyk Kibiwott Kandie pobił w Walencji rekord świata w półmaratonie uzyskując czas 57,32. Poprzedni rekord należał od 2019 roku do jego rodaka Geoffreya Kamworora (58,01). W Walencji lepsze od starego rekordu uzyskali jeszcze Ugandyjczyk Jacob Kiplimo (57,37) oraz Kenijczycy Rhonex Kipruto (57,49) i Alexander Mutiso (57,59).