Sukces naszego snowboardzisty
Michał Nowaczyk zajął drugie miejsce w zawodach snowboardowego Pucharze Świata w slalomie gigancie równoległym w szwajcarskim Scuol. To najlepszy w karierze wynik 24-letniego Polaka w zmaganiach tej rangi. Triumfował Rosjanin Igor Słujew. W klasyfikacji generalnej PŚ po trzech zawodach prowadzi Austriak Benjamin Karl. Nowaczyk jest dziewiąty, a kolejny z polskich zawodników, Oskar Kwiatkowski, zajmuje 16. lokatę. Wśród pań liderką jest Niemka Ramona Theresia Hofmeister, a najlepsza z Polek, Aleksandra Król, plasuje się na 21. pozycji.
Fręch zakażona wirusem
Magdalena Fręch z powodu zakażenia Covid-19 nie wystąpi w rozpoczynających się 10 stycznia w Dubaju kwalifikacjach do tegorocznego wielkoszlemowego Australian Open. 23-letnia polska tenisistka czuje się dobrze, ale została skierowana na obowiązkową kwarantannę. W Dubaju zatem wystąpią tylko dwie nasze zawodniczki – Katarzyna Kawa w pierwszej rundzie kwalifikacji zmierzy się z Amerykanką Whitney Osuigwe, a Maja Chwalińska z Chinką Yue Yuan. Australian Open w tym roku z powodu pandemii koronawirusa został przesunięty o trzy tygodnie i odbędzie się w dniach 8-21 lutego. Z Polaków pewni udziału w turnieju są Iga Świątek, Magda Linette, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak. Tytułów bronią Serb Novak Djoković i Amerykanka Sofia Kenin.
Zawieszenie dla mistrza z RPA
Reprezentant RPA Luvo Manyonga, wicemistrz olimpijski 2016 i mistrz świata 2017 w skoku w dal, został tymczasowy zawieszony. Utytułowany lekkoatleta jest podejrzany o naruszenie przepisów dotyczących miejsca pobytu. Jak poinformowała niezależna organizacja międzynarodowa Athletics Integrity Unit (AIU), powołana przez światowe władze lekkoatletyczne do zwalczania m.in. dopingu, wysłano już zawodnikowi zawiadomienie o wniesieniu zarzutów. Lekkoatlecie może grozić dwuletnie zawieszenie, co oznaczałoby m.in. wykluczenie z igrzysk w Tokio. Sprawa opiera się na podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących miejsca pobytu. Manyonga zdobył srebrny medal w skoku w dal na igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro, a rok później sięgnął w Londynie po mistrzostwo świata w tej konkurencji.
Odszedł Wojciech Przybylski
W piątek 8 stycznia w wieku 81 lat zmarł były piłkarz, trener, działacz, członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz pracownik naukowy i rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Wojciech Przybylski. O jego śmierci poinformowała gdańska uczelnia, której pracownikiem był od 1971 roku. W latach 1977-1980 był w niej kierownikiem Zakładu Zespołowych Gier Sportowych, a od 1999 do 2002 roku kierownikiem Zakładu Teorii i Metodyki Zespołowych Gier Sportowych. Od 2002 roku kierował Zakładem Teorii i Metodyki Piłki Nożnej, natomiast w latach 2007-2008 Katedrą Teorii i Metodyki Zespołowych Gier Sportowych. W latach 1999-2002 roku był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego, a od 2002 do 2008 roku sprawował funkcję rektora AWFiS.
Słowacy rządzą w Lubinie
Lubomir Guldan został dyrektorem sportowym Zagłębia Lubin. 37-letni Słowak jeszcze w rundzie jesiennej był podstawowym obrońcą w ekipie „Miedziowych” i zagrał we wszystkich 14 meczach rundy jesiennej, strzelając w nich dwa gole. W polskiej lidze Guldan występował od sezonu 2013/2014 i w barwach Zagłębia przez ten czas rozegrał 215 meczów, w których zdobył osiem bramek. Trenerem lubińskiego zespołu od 16 września 2019 roku jest jego rodak Martin Sevela.
Najstarsza mistrzyni olimpijska
Legendarna węgierska gimnastyczka Agnes Keleti w sobotę 9 stycznia obchodziła setne urodziny. W tej chwili jest najstarszą żyjącą mistrzynią olimpijską. Keleti ma w dorobku pięć złotych medali igrzysk – cztery z nich wywalczyła w Melbourne w 1956 roku, a jeden w Helsinkach w 1952 roku. Do kwietnia 2019 roku najstarszą mistrzynią olimpijską była urodzona 17 maja 1920 roku fińska biegaczka narciarska Lydia Wideman, złota medalistka w biegu na 10 km w Oslo w 1952 roku.
Szóste miejsce Hojnisz-Staręgi
Najlepsza obecnie polska biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga wywalczył bardzo dobre szóste miejsce w Oberhofie w biegu pościgowym Pucharu Świata. Wygrała Norweżka Tiril Eckhoff przed swoją rodaczką Marte Olsbu Roeiseland i Austriaczką Lisą Theresą Hauser. Polkę wyprzedziły jeszcze czwarta na mecie Rosjanka Swietłana Mironowa i piąta Francuzka Anais Chevalier-Bouchet. Dwie inne nasze biathlonistki zajęły odległe lokaty – Kamila Żuk była 42., a Kinga Zbylut 54.
Salamon w Lechu Poznań
Bartosz Salamon po 14 latach gry we Włoszech wrócił do Lecha Poznań, z którego w 2007 roku jako 16-letni junior przeszedł do Bresci. Związał się z poznańskim klubem trzyipółletnim kontraktem. 29-letni obrońca, który ma na koncie dziewięć występów w reprezentacji Polski, w rundzie jesiennej obecnego sezonu był zawodnikiem drugoligowego włoskiego zespołu SPAL 2013.