29 marca 2024

48 godzin sport

Haaland znów kontuzjowany
Erling Haaland przedwcześnie zakończył swój udział w meczu TSG 1899 Hoffenheim – Borussia Dortmund. Norweski napastnik aktualnego wicelidera Bundesligi to jeden z najgroźniejszych rywali Roberta Lewandowskiego w rywalizacji o tytuł króla strzelców niemieckiej ekstraklasy. Haaland plasuje się obecnie na trzecim miejscu w zestawieniu (wyprzedza go z 18. trafieniami jeszcze Czech Patrik Schick z Bayeru Leverkusen). W sobotnim meczu z Hoffenheim Norweg strzelił 16. gola w tym sezonie, dając Borussii prowadzenie w 6. minucie, ale nie doczekał końca meczu na boisku, bowiem w 63. minucie zasygnalizował kontuzję i został zmieniony przez Alexa Witsela. Klub z Dortmundu nie podał powodu zejścia z boiska swojego najskuteczniejszego gracza, można jednak domniemywać, że doznał on jakiegoś poważnego urazu mięśniowego. W tym sezonie Norweg już dwukrotnie pauzował z powodu tego typu kontuzji – za pierwszym razem przez 18 dni, a za drugim aż przez 34.

Przybyłko zmienił klub w MLS
Kacper Przybyłko zdecydował się na zmianę klubu w ramach Major League Soccer. 28-letni polski napastnik przeszedł za 1,2 mln dolarów do Chicago Fire z zespołu Philadelphia Union, w barwach którego od 2018 roku zaliczył 96 występów, strzelając 40 goli i notując 14 asyst. W zespole Fire będzie jedynym polskim piłkarzem. W poprzednim sezonie wyst w jego barwach reprezentant Polski Przemysław Frankowski, ale przeniósł się do francuskiej drużyny RC Lens i dzisiaj bryluje w Ligu 1.

Kara dla dopingowicza
Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) poinformowała, że Adrian Tekliński, były mistrz świata w kolarstwie torowym (zdobył złoty medal mistrzostw świata w wyścigu scratch w Hongkongu w 2017 roku), został zdyskwalifikowany na cztery lata za stosowanie erytropoetyny. Kara obowiązuje do 29 października 2024 roku.

Koniec passy The Citizens
Manchester City w Premier League zanotowała serię 12 wygranych meczów, pokonując m.in. Manchester United, West Ham United, Arsenal Londyn i Chelsea Londyn. Świetną passę ekipy „The Citizens” przerwała dopiero w minioną sobotę drużyna Southamptonu, z obrońcą reprezentacji Polski Janem Bednarkiem w wyjściowym składzie, która na swoim stadionie zremisował z ekipą Pepa Guardioli 1:1. Bednarek na boisku spędził 71 minut, miał nawet szansę na zdobycie bramki, ale gdy został ukarany żółtą kartką, trener „Świętych” Ralph Hasenhuettl wolał nie ryzykować i w miejsce Polaka wprowadził do gry Lyanco, brazylijskiego obrońcę serbskiego pochodzenia.

Sparingi drużyn ekstraklasy
Przygotowujące się do rundy wiosennej zespoły naszej piłkarskiej ekstraklasy rozgrywają spotkania sparingowe. Oto wyniki niektórych: Lechia Gdańsk – Achmat Grozny 2:1, Śląsk Wrocław – Qarabag Agdam 3:2, Pogoń Szczecin – Rapid Wiedeń 2:1, Górnik Zabrze – Bałtika Kaliningrad 2:1.

Futsalowcy zaczęli mistrzostwa od porażki
Reprezentacja Polski w futsalu rozpoczęła rywalizację w w grupie C mistrzostw Europy od porażki z Chorwacją 1:3. W kolejnym meczu biało-czerwoni zagrają we wtorek ze Słowacją, która z kolei uległa 1:7 drużynie Rosji, uważanej za faworytem do awansu z tej grupy. Polski zespół wywalczył awans do europejskiego czempionatu po raz trzeci w historii (wcześniej dokonała tego w latach 2001 i 2018), wygrywając w kwietniu zeszłego roku 8:5 z Czechami. Trenerem naszej drużyny jest Błażej Korczyński.

Bielik wrócił do gry
Krystian Bielik po 356 dniach przerwy wreszcie pojawił się na boisku. Występujący w barwach drugoligowego angielskiego zespołu Derby County reprezentant Polski 30 stycznia ubiegłego roku w meczu z Bristol City po raz drugi w karierze zerwał więzadła krzyżowe w kolanie. W miniony weekend 24-letni piłkarz pojawił się w wyjściowym składzie młodzieżowej drużyny Derby County w meczu z Arsenalem Londyn (1:1), ale w przerwie został zmieniony. Trener pierwszego zespołu Derby Wayne Rooney na powrót reprezentanta Polski do dawnej formy będzie musiał jeszcze trochę poczekać.

Ukarany za krytykę arbitra
W miniony czwartek Real Madryt w meczu 1/8 finału Pucharu Króla pokonał po dogrywce Elche 2:1, ale w ćwierćfinale trener „Królewskich” Carlo Ancelotti nie będzie mógł wystawić do gry Marcelo. 33-letni brazylijski obrońca został ukarany czerwoną kartką za faul na zawodniku przeciwnej drużyny, co skutkuje automatycznym zawieszeniem na kolejne spotkanie, ale schodząc z boiska skrytykował sędziego, za co hiszpańska federacja dorzuciła mu dodatkową dyskwalifikację na dwa spotkania i jeszcze nałożyła na niego grzywnę w wysokości 2250 euro. Tak więc Marcelo w obecnej edycji Pucharu Króla będzie mógł zagrać dopiero w finale tych rozgrywek, jeśli rzecz jasna Real do niego awansuje.

Matty Cash dostał butelką
Do skandalicznego zdarzenia doszło pod koniec pierwszej połowy meczu Premier League Everton – Aston Villa. Po golu dla zespołu gości strzelonym przez Emiliano Buendię na cieszących się graczy ekipy trenera Stevena Gerrarda posypały się z trybun różne przedmioty. Najbardziej ucierpieli dwaj zawodnicy – reprezentant Polski Matty Cash i Francuz Lucas Digne, który na początku tego roku przeszedł do Aston Villi z Evertonu. Na szczęście poszkodowanym nic poważnego się nie stało i mogli dokończyć spotkanie, które zakończyło się wygraną Aston Villi 1:0.

West Ham bez Fabiańskiego
Łukasz Fabiański nie zagrał w barwach West Hamu w wyjazdowym meczu 23. kolejki Premier League z Manchesterem United. Londyński klub nie podał przyczyn absencji polskiego bramkarza, ale wedle angielskich mediów przyczyną był prawdopodobnie pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Ekipa „Młotów” przegrała z „Czerwonymi Diabłami” 0:1, tracąc gola w doliczonym czasie gry.