11 maja 2024

Colorado z Pucharem Stanleya

W szóstym meczu finałowym ligi NHL drużyna Colorado Avalanche pokonała na wyjeździe Tampa Bay Lightning 2:1 i wygrała serię play off 4-2. To trzeci triumf zespołu z Denver w historii. Poprzednio sięgnęli po to trofeum w latach 1996 i 2001.

Ekipa Tampa Bay była najlepsza w dwóch poprzednich sezonach. Ostatnią drużyną, która co najmniej trzykrotnie z rzędu sięgnęła po Puchar Stanleya byli w latach 1980-83 New York Islanders. Apetyty kibiców z Florydy były więc zwiększone. Tym razem musieli się jednak obejść smakiem.

Szósty finał rozpoczął się co prawda po ich myśli. Już w czwartej minucie kapitan Steve Stamkos z bliska pokonał bramkarza gości Darcy’ego Kuempera.

Druga tercja należała już do Avalanche. Najpierw drugiego gola w finałowej serii uzyskał Nathan MacKinnon, a następnie asystował przy trafieniu Fina Artturiego Lehkonena na 2:1.

Ostatnie minuty meczu, w którym sędziowie tylko dwukrotnie odsyłali zawodników na ławkę kar, gospodarze grali bez bramkarza, by zyskać liczebną przewagę w polu, ale nie zdołali doprowadzić do remisu.

„Niewiarygodne uczucie. Trudno to opisać słowami. Wszyscy byliśmy wojownikami, którzy mieli tylko jeden cel – wznieść Puchar Stanelya. I teraz wreszcie go mamy. Rdzeń naszej drużyny istnieje już 10 lat, przeszliśmy długą drogą, bo zawsze czegoś brakowało. Trudno uwierzyć, że marzenia właśnie się spełniły” – mówił w amerykańskiej telewizji MacKinnon.

Inny zawodnik Colorado – Cale Makar -za 8 goli i 21 asyst otrzymał nagrodę im. Conna Smythe’a dla najlepszego zawodnika fazy play off.