Trener reprezentacji Rosji Stanisław Czerczesow
W 1/8 finału mundialu w Rosji z turnieju odpadły zespoły Japonii i Meksyku, co oznacza, że w dalszej rywalizacji o mistrzostwo świata będą uczestniczyć już tylko zespoły z Europy i Ameryki Południowej.
Zwycięstwo w meczu „o honor” z Japonią (1:0) pozwoliło uniknąć reprezentacji Polski miejsca w ogonie mundialowej stawki. Ostatecznie biało-czerwoni zostali w tegorocznych mistrzostwach świata sklasyfikowani na 25. miejscu. To oczywiście żaden powód do dumy, bo z grona 14 europejskich drużyn ekipa Adama Nawałki zdołała wyprzedzić w końcowej klasyfikacji jedynie reprezentację Islandii. Poza tym za plecami biało-czerwonych znalazły się ekipy Arabii Saudyjskiej, Maroka, Australii, Kostaryki oraz Egiptu i Panamy, które jako jedyne zakończyły imprezę bez punktów.
W fazie grupowej najlepsze wrażenie pozostawiły po sobie Belgia, Chorwacja i Urugwaj. Te trzy zespoły wygrały wszystkie trzy spotkania w swoich grupach, a także pokonały swoich przeciwników w 1/8 finału. Urugwajczycy po znakomitym meczu odesłali do domu aktualnych mistrzów Europy Portugalczyków, których po dwóch golach Edinsona Cavaniego pokonali 2:1. Znacznie większe problemy z wywalczeniem awansu do ćwierćfinału mieli Chorwaci, bo oni wyeliminowali Duńczyków dopiero w rzutach karnych, ale strachu najedli się też Belgowie, którzy z niedocenianymi Japończykami przegrywali już 0:2, by po szaleńczym pościgu strzeli im gola na 3:2 dosłownie w ostatniej akcji meczu.
Najbardziej zadowoleni są jednak gospodarze mundialu, bo ich tak wyśmiewana przed turniejem drużyna nieoczekiwanie dotarła aż do ćwierćfinału. Trener „Sbornej” Stanisław Czerczesow wyciągnął wnioski po porażce 0:3 z Urugwajem w ostatnim spotkaniu grupowym i w meczu z Hiszpanią nakazał swoim piłkarzom grać zmasowaną obroną. Ta taktyka okazała się skuteczna, bo o awansie rozstrzygnęły rzuty karne, a rosyjski bramkarz Igor Akinfiejew okazał się zdecydowanie lepszym fachowcem od hiszpańskiego gwiazdora Davida De Gei.
Wyniki fazy pucharowej MŚ 2018
1/8 finału
30 czerwca: Francja – Argentyna 4:3; Urugwaj – Portugalia 2:1.
1 lipca: Hiszpania – Rosja 1:1 k. 3:4 ; Chorwacja – Dania 1:1 k. 3:2.
2 lipca: Brazylia – 2. Meksyk 2:0; Belgia – Japonia 3:2
3 lipca: Szwecja – Szwajcaria ; Kolumbia – Anglia (oba mecze zakończyły się po zamknięciu wydania);
Ćwierćfinały
6 lipca: Urugwaj – Francja (Niżny Nowogród, godz. 16:00); Brazylia – Belgia (Kazań, godz. 20:00);
7 lipca: Szwecja/Szwajcaria – Kolumbia/Anglia (Samara, godz. 16); Rosja – Chorwacja (Soczi, godz. 20:00)
Półfinały
10 lipca: Urugwaj/Francja – Brazylia/Belgia (Petersburg, godz. 20:00)
11 lipca: Szwecja/Szwajcaria – Kolumbia/Anglia – Rosja/Chorwacja (Moskwa, godz. 20:00);
Mecz o trzecie miejsce
14 lipca, godzina 16:00 (Petersburg);
Finał
15 lipca, godzina 17:00 (Moskwa, Stadion Łużniki)