23 kwietnia 2024

Radwańska obroniła sześć meczboli

Agnieszka Radwańska

W meczu pierwszej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu Agnieszka Radwańska po zaciętej walce pokonała sklasyfikowaną w rankingu WTA pod koniec drugiej setki 20-letnią Rumunką Eleną-Gabrielą Ruse 6:3, 4:6, 7:5. Pojedynek trwał dwie godziny i 40 minut.

Rozstawiona w turnieju z numerem 32 Radwańska w końcówce pojedynku była bliska pierwszego w historii swoich startów w Wimbledonie odpadnięcia w I rundzie. Polka utrzymała jednak nerwy na wodzy i obroniła aż sześć piłek meczowych. Te męczarnie naszej najlepszej tenisistki były trochę zaskakujące, bo w swoim jedynym przez wimbledońską imprezą występie w Eastbourne zaprezentował obiecującą formę, dochodząc aż do półfinału. Wcześniej przez ponad dwa miesiące pauzowała z powodu kłopotów z kręgosłupem. W Eastbourne w półfinale Radwańska wytrzymała trudy trzysetowego meczu z potężnie zbudowaną 20-letnia Białorusinką Aryną Sabalenką. Elena-Gabriela Ruse do głównej drabinki turnieju w Wimbledonie musiała przebijać się przez trzystopniowe kwalifikacje. Cztery lata temu Rumunka osiągnęła tu półfinał juniorskich zmagań, więc grać na trawie potrafi. W starciu z Polka zgubił ją chyba brak doświadczenia, bo po tym jak w dziesiątym gemie nie wykorzystała aż sześciu piłek meczowych, w dwóch kolejnych już się nie pozbierała i po dwóch godzinach i 40 minutach walki zeszła z kortu pokonana.

Radwańska odetchnęła z ulgą, bo w swoich trzynastu startach w Wimbledonie jeszcze nigdy nie przegrała w pierwszej rundzie, a tym razem była tego naprawdę bardzo bliska. „Czuję się, jakbym dzisiaj obroniła setki piłek meczowych. Oczywiście, lepiej byłoby zagrać krótszy mecz, w dwóch setach, niż spędzić po raz kolejny trzy godziny na korcie, ale ważne, że wygrałam. Warunki na korcie były trudne, mocno wiało, ale takie mecze są ciężkie dla obu stron,. Trzeba mieć też odrobinę szczęścia, którego ja tu praktycznie nie miałam przy netach i challenge’ach, ale dobrze że przy piłkach meczowych szczęście do mnie wróciło” – oceniła swój występ Radwańska.

Krakowianka w drugiej rundzie zmierzy się z niżej od siebie notowaną w rankingu Czeszką Lucie Safarovą (WTA 66), która w swoim pierwszym meczu wyeliminowała Ukrainkę Katerynę Bondarenko (79. WTA) 6:4, 6:4. Niestety, z czeską tenisistką Radwańska ma ujemny bilans bezpośrednich spotkań, bo z pięciu ich pojedynków wygrała tylko jeden, a zatem tym razem to nie ona będzie faworytką.

W pierwszej rundzie nie poszczęściło się natomiast naszej męskiej rakiecie numer 1 Hubertowi Hurkaczowi. Najwyżej sklasyfikowany na światowej liście polski tenisista do głównej drabinki Wimbledonu dostał się z kwalifikacji jako „szczęśliwy przegrany”. W swoim debiutanckim występie na wimbledońskich trawnikach przegrał jednak z Australijczykiem Bernardem Tomicem 4:6, 2:6, 6:7(2).