12 maja 2024

Pierwszy tytuł Denver Nuggets

Koszykarze Denver Nuggets zdobyli pierwsze w historii klubu mistrzostwo NBA. W piątym meczu finału pokonali u siebie Miami Heat 94:89 i wygrali serię play off 4-1. Najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) finałów uznano Serba Nikolę Jokica.

Nuggets udało się zakończyć rywalizację, choć długo w pewnych elementach spisywali się słabo. Pod koniec trzeciej kwarty mieli trafione tylko dwa z 22 rzutów za trzy punkty. W meczu wykorzystali też zaledwie 13 z 23 rzutów wolnych. W efekcie długo inicjatywa należała do Heat, którzy wypracowali nawet 10 punktów przewagi, a jednopunktowe prowadzenie mieli jeszcze na niespełna dwie minuty przed końcem meczu. Później jednak już swojego dorobku nie poprawili.

Nuggets w grze utrzymywali się zaciekłą obroną oraz dzięki bardzo dobrej postawie Jokica. 28-letni Serb zapisał na swoim koncie 28 punktów, trafiając 12 z 16 rzutów z gry, a także 16 zbiórek. Aż 10 punktów zdobył w czwartej kwarcie. Jokic został wybrany MVP finałów. „Jest dobrze, jest dobrze. Robota wykonana, można wracać do domu” – odpowiedział Jokic, zapytany, jak się czuje z nagrodą. Podczas dekoracji towarzyszyła mu rodzina, wśród niej żona i córka.

Jokic trafił do NBA w 2014 roku wybrany przez Nuggets z 41. numerem w drafcie. Nigdy wcześniej zawodnik wybrany z tak późnym numerem nie został MVP finałów. „To był paskudny mecz, nie trafialiśmy do kosza. Udało nam się jednak znaleźć sposób. Zdobyli tylko 89 punktów i to nam dało zwycięstwo. To dlatego koszykówka jest takim fajnym sportem. To coś żywego. Nie możesz przewidzieć, jak potoczy się mecz, bo jest mnóstwo czynników. Bardzo się cieszę, że wygraliśmy” – dodał. W trakcie pięciomeczowej serii Jokic średnio uzyskiwał 30,2 pkt przy skuteczności z gry 58 proc., 14 zbiórek oraz 7,2 asysty.

Nuggets w sezonie zasadniczym 2022/23 byli najlepszą drużyną Konferencji Zachodniej. Heat na Wschodzie zajęli dopiero ósme miejsce, ale w drodze do finału zdołali wyeliminować numer jeden Milwaukee Bucks i numer dwa Boston Celtics. To był dopiero drugi przypadek w historii NBA, gdy ekipie z „ósemką” udało się dotrzeć do finału. W 1999 roku dokonali tego koszykarze New York Knicks, a potem ulegli San Antonio Spurs również 1-4.

Nuggets w NBA rywalizują od 1976 roku. Pierwszy raz występowali w finale. Żaden inny klub w historii ligi nie czekał na pierwszy tytuł tak długo. „Mam wiadomość dla wszystkich. Jedno mistrzostwo nas nie satysfakcjonuje” – powiedział na podium trener Nuggets Michael Malone.