Raków Częstochowa wraca do elity

Raków Częstochowa na cztery kolejki przed końcem rozgrywek w I lidze wywalczył awans do ekstraklasy. Częstochowianie wracają do piłkarskiej elity po 21 latach przerwy. Awans przypieczętowali w minioną środę zwyciężając u siebie Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0.

Drużyna Rakowa wraca do ekstraklasy po ponad dwóch dekadach przerwy. W tabeli I ligi częstochowianie prowadzą z dorobkiem 68 punktów i wyprzedzają o dziewięć „oczek” drugi w zestawieniu ŁKS oraz o 16 pkt trzecią Stal Mielec. A ponieważ do ekstraklasy awansują dwa pierwsze zespoły, mielczanie nie mają już szans na wyprzedzenie Rakowa. Piłkarze Rakowa, prowadzeni od trzech lat przez trenera Marka Papszuna, mogą więc już cieszyć się perspektywą przyszłych występów w ekstraklasie.

W latach 90. ub. wieku mecenasem klubu była częstochowska huta, teraz jego sponsorem i głównym udziałowcem jest właściciel handlującej sprzętem komputerowym firmy x-com Michał Świerczewski. Jego pięcioletni plan powrotu do ekstraklasy nawet w Częstochowie uznano za zbyt śmiały, czego najlepszym dowodem jest niedostosowanie infrastruktury sportowej klubu do sportowych wyników. Już wiadomo, że stadion Rakowa, który nie zmienił się niemal w ogóle po spadku z ekstraklasy w 1998 roku, nie otrzyma licencji na grę w ekstraklasie i działacze Rakowa muszą znaleźć obiekt zastępczy. Wiele wskazuje, że będzie to stadion w Sosnowcu.

Wyniki 30. kolejki I ligi:
Raków Częstochowa – Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0, Wigry Suwałki – ŁKS Łódź 1:1, Puszcza Niepołomice – Bruk-Bet Nieciecza 1:0, GKS Katowice – Stomil Olsztyn 1:1, Chrobry Głogów – Garbarnia Kraków 3:0, Odra Opole – Stal Mielec 1:1, Chojniczanka Chojnice – Warta Poznań 0:2, GKS Jastrzębie – Bytovia Bytów 4:0, Sandecja Nowy Sącz – GKS Tychy 1:3.