48 godzin świat

Obrona ambasady

24 kwietnia minął termin, wraz z którym zgodnie z nakazem Departamentu Stanu USA administracja Nicolasa Maduro miała opuścić ostatecznie budynki dyplomatyczne w Waszyngtonie. Tak się nie stało – w obiektach przebywają amerykańscy działacze antywojenni, zdeterminowani strzec budynku, by nie został przejęty przez ludzi uzurpatora Juana Guaido. Ryzykują starcie z amerykańskimi służbami.

Rosyjskie paszporty

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret w sprawie uproszczonego trybu przyznawania obywatelstwa mieszkańcom wybranych rejonów w obwodzie ługańskim i donieckim. Do przyjmowania wniosków od mieszkańców Donbasu upoważnione zostaną osoby z Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, wnioski będą rozpatrywane w obwodzie rostowskim. Na wniosek Ukrainy w czwartek sprawa ta była przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin stwierdził, że decyzja Rosji o wydawaniu swoich paszportów na okupowanych ukraińskich terytoriach, to kontynuacja agresji i ingerencji w ukraińskie
sprawy wewnętrzne.

Iran określa warunki

Iran może usiąść do stołu negocjacyjnego z USA, ale uważa, że obecnie nie ma do tego odpowiednich warunków, a Waszyngton nie jest gotów do dialogu – powiedział w środę prezydent Iranu
Hasan Rouhani.

Eksportowi neonaziści

Dwaj młodzi Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą pójść za kratki za wzywanie w internecie do terroru na tle nienawiści rasowej. Należeli do brytyjskiej neonazistowskiej grupy.

To nie papieros

– był powodem zaprószenia ognia w katedrze Notre Dame – twierdzi rzecznik firmy remontowej, która prowadziła prace na dachu spalonego kościoła.

Pracownicze zwycięstwo w USA

Największy od lat strajk w sektorze prywatnym na wschodnim wybrzeżu USA zakończył się w Wielkanoc. Trwał jedenaście dni i objął swoim zasięgiem placówki sieci Stop & Shop.

Spotkanie w sprawie ropy

Rosja, Białoruś, Polska i Ukraina przeprowadzą w piątek trójstronne negocjacje w sprawie jakości ropy płynącej rurociągiem „Przyjaźń”. Rosja twierdzi, że ropa jest już czysta.